Корисні посилання

Методична робота

Корисні посилання

Співробітництво

Тренінг

17-19.11.2024 в рамках проєкту «Задоволення нагальних потреб дітей та сімей у громадах, які постраждали від війни: локалізовані підходи до інтегрованих послуг захисту дітей, освіти та MHPSS» відбувся тренінг «Безпековий компонент в організації роботи Просторів дружніх до дитини/мобільних команд» за участі Тетяни ВОЛОШИНОЇ, завідувачки ОРЦПІО. Спікери заходу: президент ГО «Всеукраїнська Фундація «Захист прав дітей» заслужений юрист України Євгенія ПАВЛОВА, вице-президент Фундації к.п.н. Олексій ЛАЗАРЕНКО

Zoom -зустріч 
06.11.2024 відбулась зустріч онлайн завідувача ОРЦПІО та директорів/фахівців Шевченківського, Новомиколаївського та Комунарського ІРЦ “Картування” - інструмент візуалізувати та опису послуги (адміністративні, соціальні, медичні, освітні, волонтерські тощо) у громаді

Zoom -зустріч
01.11.2024 відбулась зустріч онлайн завідувача ОРЦПІО Тетяни ВОЛОШИНОЇ з директорами ІРЦ щодо можливості взяти участь у проєкті TippyTalk UA ГО "Говори!". 
Одним із напрямів розвитку програми TippyTalk є онлайн-проект “TippyTalk на прифронтових територіях”. Його реалізайія може підсилити роботу інклюзивно-ресурсних центрів у Запорізькій області.
Про проєкт за покликанням https://www.talk.org.ua/ua/projects/tippytalk

ZOOM-ЗУСТРІЧ 
31.10.2024 відбулась ZOOM-ЗУСТРІЧ педагогічних працівників з громадською організацією  «Всеукраїнська Фундація «Захист прав дітей» за участі фахівців ОРЦПІО. Впродовж заходу були розглянуті питання залучення до проєктів Молодих лідерів та картування громад для дієвої підтримки осіб, які потребують психосоціальної допомоги. Спікери Євгенія ПАВЛОВА, президент Фундації, заслужений юрист України  та Олексій ЛАЗАРЕНКО, віце-президент Фундації, к.п.н.

Співпраця
14-15.09.2024 педагогічні працівники ІРЦ та ОРЦПІО (Тетяна ВОЛОШИНА та Наталія МАРКО) взяли участь у дводенному супервізійному треннігу у м.Київ “Психосоціальна підтримка дітей постраждалих від збройного конфлікту в Україні та їх батьків в Просторах дружніх до дитини/мобільними командами”, який було організовано ВСЕУКРАЇНСЬКОЮ ФУНДАЦІЄЮ «ЗАХИСТ ПРАВ ДІТЕЙ». 

18.04.2024

Інклюзивно-ресурсним центрам Запорізької області 

(консультація)

Відповідно до Наказу Міністерства освіти і науки України від 18 березня 2024 № 347 «Про деякі питання інформатизації інклюзивно-ресурсних центрів» (далі - Наказ) наданий доступ до використання Програмного забезпечення щодо анкетування респондентів за методиками (тестами) WISC-IV, LEITER-3, PEP-3, CASD та CONNERS-3 для інклюзивно-ресурсних центрів Запорізької області вказаних у Додатку до Наказу.

Інфоромація з огляду на запити, які надходили до ТОВ «ОС УКРАЇНА»

  • перевірка доступу до онлайн кабінету (для входу в особистий онлайн кабінет в межах Програмного забезпечення необхідно переходити за посиланням: https://ntp.giuntipsy.com.ua/);

  • у вирішенні питань щодо входу до онлайн кабінету, а також питань технічного характеру звертаємось за адресою електронної пошти: support@osukraine.com;

  • відеоінструкція процедури входу до онлайн кабінету та загальний огляд тестової платформи за покликанням:  http://surl.li/sskbu;

  • інклюзивно-ресурсні центри, які не включені в Додаток до Наказу, можуть отримати доступ до даних, розміщених в межах онлайн кабінету за окремим запитом.

Консультативна зустріч

01.03.2024 відбулась консультативна зустріч з тренерами методичного тренінгу «Забезпечення освіти осіб з особливими освітніми потребами у воєнний та післявоєнний періоди», який було організовано Швейцарсько-українським проєктом DECIDE у межах загальнонаціонального впровадження ініціативи "Стаємо сильнішими разом!" Ініціативи, що реалізується у партнерстві з Офісом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, МОН, Мінвідновлення і покликана допомогти дітям, які постраждали від війни.

Впродовж заходу спікерами було надано відповіді на питання учасників, зокрема педагогічних працівників ОРЦПІО Тетяни ВОЛОШИНОЇ та Наталії МАРКО щодо реалізації програми підвищення кваліфікації фахівців (консультантів) інклюзивно-ресурсних центрів «Відновлення спроможності інклюзивно-ресурсних центрів забезпечувати якісні послуги у громадах в умовах війни».


Партнерство

07.02.2023 відбулась ділова зустріч Тетяни ВОЛОШИНОЇ, завідувача ОРЦПІ та Наталі МОТОВИЦІ, заступника директора з медичної роботи і Тетяни ШВЕДУН, заступника директора з корекційно-розвивальної роботи  Smart Kids Centre UA щодо партнерської взаємодії. Впродовж зустрічі було обговорено основні завдання центрів, можливості співпраці та подальшої взаємодії. 

Фотозвіт

Детальніше

Онлайн консультація ОРЦПІО

25.01.2024 відбулась консультація в додатку ZOOM. Співпрацювали завідувач ОРЦПІО Тетяна ВОЛОШИНА та  Світлани ДУЙЛОВСЬКА, вихователь Спеціального закладу дошкільної освіти (ясла-садок) № 254 «Рижик» Запорізької міської ради щодо створення досвіду роботи педагогічними працівниками закладів освіти. 

«Абетка безпеки»


13.11.2023 на базі Комунального закладу "Запорізька спеціальна загальноосвітня школа-інтернат «Орієнтир» Запорізької обласної ради (директор Ганна ТИХОМИРОВА) відбувся захід з презентації навчального посібника «Абетка безпеки», створеного за ініціативи ГУ ДСНС України у Запорізькій обл., Департаменту освіти і науки Запорізької облдержадміністрації, Запорізького обласного центру контролю та профілактики хвороб. Посібник призначений для навчання дітей з порушеннями зору основним поняттям і правилам безпеки життєдіяльності. «Абетка безпеки» надрукована збільшеним плоским шрифтом і рельєфно-крапковим шрифтом Брайля, ілюстрована рельєфними малюнками, адаптована для роботи зі сліпими і слабозорими дітьми у спеціальних та інклюзивних закладах освіти. У програмі заходу: презентація навчального посібника, знайомство з навчально-методичним забезпеченням освітнього процесу у класах незрячих дітей ЗСЗШІ  «Орієнтир», з організацією змішаного навчання у класах НУШ, екскурсія до Мобільного класу безпеки. У заході взяла участь Тетяна ВОЛОШИНА, завідувач ОРЦПІО.

Онлайн-репетиція
08.11.2023 відбулась онлайн-репетиція (підготовка до проведення) круглого столу “Лайфхаки від ІРЦ” присвяченого  Всесвітньому дню науки в ім’я миру та розвитку 2023. Педагогічні працівники Оріховського, Олександрівського, Бердянського та Шевченківського ІРЦ  разом із фахівцями ОРЦПІО відкоригували виступи та презентації, відпрацювали злагодженість та взаємодію у проведенні спільного заходу. 
Ділова зустріч
03.11.2023 відбулась онлайн-нарада педагогічних працівників ОРЦПІО та кафедри РПЗСЖ щодо редагування та внесення коректив у зміст Модуля 1. Курсу 2. Теми 1.3. “Особливості впровадження інклюзивного навчання та системний психолого-педагогічний супровід учнів з особливими освітніми потребами на рівні базової середньої освіти”.

Онлайн-засідання журі 

12.09.2023 під керівництвом Тетяни ВОЛОШИНОЇ, завідувача обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти відбулось онлайн-засідання журі обласного етапу фестивалю логопедичної практики “Парад ляльок”.

Під час засідання командою журі  (Додаток до Наказу ДОН ЗОДА від 31.08.2023 №308 «Про проведення фестивалю логопедичної практики «Парад ляльок») у складі:

  1. Волошина Тетяна Анатоліївна – голова журі, завідувач обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти КЗ “ЗОІППО” ЗОР;

  2. Сігакова Ірина Анатоліївна - начальник відділу підтримки та розвитку інклюзивної освіти комунальної установи “Центр фінансово-статистичного аналізу та матеріально-технічного забезпечення освітніх закладів” Запорізької обласної ради;

  3. Марко Наталія Вікторівна – методист обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти КЗ “ЗОІППО” ЗОР;

  4. Лук’яшко Валентина Григорівна - заступник директору Комунального закладу «Запорізька спеціальна загальноосвітня школа-інтернат «Світанок» Запорізької обласної ради;

  5. Казакова Людмила Миколаївна - вчитель-дефектолог Закладу дошкільної освіти (ясла-садок) комбінованого типу № 284 «Зірковий» Запорізької міської ради

було обговорено такі питання:

аналіз умов проведення фестивалю практичної логопедії «Парад ляльок»;

ознайомлення з критеріями, показниками та шкалою оцінювання матеріалів учасників фестивалю членами журі;

планування організації та проведення І (оглядового) етапу Фестивалю.

Ділова зустріч

06.09.2023р. відбулась ділова зустріч методиста ОРЦПІО Наталії Марко та практичного психолога (в.о.директора) КУ “Токмацький інклюзивно-ресурсний центр” ТМР Катерини Резніченко. Під час зустрічі були обговорені питання надання психологічної підтримки дітям з ООП Токмацької громади та проведення заходів, спрямованих  на подолання та профілактику стресів у дітей. 


Ділова зустріч

12.06.2023 відбулась ділова зустріч педагогічних працівників ОРЦПІО та фахівців Комунальних установ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам'янської. Чернігівської селищних рад Більмацького та Чернігівського району та Комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Оріхівської міської ради Запорізької області. Учасники заходу обговорили можливі зміни у звітуванні ІРЦ в системі АС - ІРЦ  та надали пропозиції щодо коригування звітної інформації у відповідності до сучасної нормативно-правової бази інклюзії.


Ділова зустріч

02.06.2023 відбулась ділова зустріч педагогічних првцівників ОРЦПІО та фахівців Гуляйпільського ІРЦ, впродовж якої було зроблено аналіз ситуації яка склалася у зв'язку з подіями в Гуляйполі та обговорені питання співробітництва на базі КЗ “ЗОІППО” ЗОР.



Комунікаційний захід

31.05.2023 відбувся круглий стіл «Доступність до якісної онлайн-освіти дітям з особливими освітніми потребами під час війни», головна мета якого Обговорення у фаховому середовищі виявлених проблем, зумовлених війною, та пошук ефективних рішень щодо постійного підвищення якості інклюзивної освіти.

Модератор та спікер: Тетяна ОЗЕРОВА, начальник управління Державної служби якості освіти у Запорізькій області

Спікери: Ірина СІГАКОВА, начальниця відділу підтримки і розвитку інклюзивної освіти ДОН ЗОДА;

Тетяна ВОЛОШИНА, завідувачка обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти КЗ «Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» ЗОР;

Жанна ВІННІЧЕНКО, директорка КЗЗСО «Балабинська гімназія «Престиж» Кушугумської селищної ради Запорізького району Запорізької області;

Тетяна МАЛУЄВА, директорка ІРЦ Бердянської міської ради.

Управління Державної служби якості освіти у Запорізькій області

https://www.facebook.com/zapsqe?locale=ru_RU

Програма

Фотозвіт


Онлайн-консультація

25.04.2023 відбулась онлайн-зустріч методиста ОРЦПІО Наталії Марко з фахівцями КУ “Токмацький інклюзивно-ресурсний центр” ТМР. Мета заходу: надання консультативно-методичної допомоги педагогічним працівникам ІРЦ з питань організації та проведення вебінару “Послуга “раннє втручання” як міждисциплінарна допомога сім'ям з дітьми раннього віку”.


Онлайн-репетиція

17.04.2023 відбулась онлайн-репетиція нетворкінгу «Використання арт-терапевтичних технік у корекційно-розвитковій роботі з дітьми, які зазнали психологічної травми». Практичні психологи Токмацького та Молочанського інклюзивно-ресурсних центрів разом із фахівцями ОРЦПІО обговорили план послідовності надання матеріалів учасникам нетворкінгу,  відпрацьовували злагодженість роботи команди спікерів у проведенні спільного заходу, відкорегували виступи та презентації доповідачів.

 Консультація

06.04.2023 відбулась зустріч фахівців ОРЦПІО з педагогічними працівниками Комунальної організації “Інклюзивно-ресурсний центр” Енергодарської міської ради Запорізької області (директор Олена  Андрущенко) та КУ “Інклюзивно-ресурсний центр” Кам'янської селищної ради Пологівського району Запорізької області ( директор  Олена Головкіна) з метою здійснення аналізу річних звітів комунальних установ на онлайн-платформі АС - ІРЦ. 

Онлайн-консультація 

 05.04.2023 фахівці ОРЦПІО провели онлайн-консультацію для педагогічних працівників Комунальної установи "Інклюзивно-ресурсний центр" Гуляйпільської міської ради» Запорізької області (директор Інна Кущ) з питань формування річного звіту ІРЦ на онлайн-платформі АС - ІРЦ.

Нарада 

30.03.2023 під керівництвом Олени Варецької, проректора з науково-методичної роботи, доктора педагогічних наук, професора відбулася нарада представників інституту, які забезпечують організаційний та науково-методичний супровід участі закладів освіти у Чотирнадцятій міжнародній виставці «Сучасні заклади освіти-2023». У заході взяла участь Тетяна Волошина, завідувач ОРЦПІО.

Детальніше про Виставку


Консультація
24.03.2023 відбулась зустріч фахівців ОРЦПІО з педагогічними працівниками КУ “Інклюзивно-ресурсний центр” Розівської селищної ради Пологівського району Запорізької області (директор Марія Чала) та КУ “Токмацький інклюзивно-ресурсний центр” Токмацької міської ради (в.о. директора Катерина Резніченко) з метою здійснення аналізу річних звітів комунальних установ на онлайн-платформі АС - ІРЦ.

Онлайн-консультація 

23.03.2023 фахівці ОРЦПІО провели онлайн-консультацію для педагогічних працівників Комунальної установи "Інклюзивно-ресурсний центр" Біленківської сільської ради Запорізького району Запорізької області (директор Юлія Колодяжна) з питань формування річного звіту ІРЦ на онлайн-платформі АС - ІРЦ. 

Панельна дискусія

01.03.2023 у Запорізькій гімназії № 90 Запорізької міської ради відбулася панельна дискусія “Досвід, реалії, нові виклики сьогодення” з питань організації інклюзивного навчання у закладі освіти. У заході взяла участь Тетяна Волошина, завідувач ОРЦПІО.

Співпраця

26.01.2023 відбулась онлайн зустріч методиста ОРЦПІО Наталії Марко з фахівцями КУ «Токмацький інклюзивно-ресурсний центр» з метою надання методичної підтримки в організації онлайн роботи Школи «Бути батьками». 

Під час зустрічі були проаналізовані наступні питання:

  • як організувати роботу з батьками дітей з ООП за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій;

  • “зручні” платформи для організації корекційно-розвиткових занять з дітьми, які отримують підтримку в ІРЦ;

  • шляхи подальшої співпраці Токмацького ІРЦ з ОРЦПІО. 

 Підготовка семінару (співробітництво)

  02.12.2022 відбулась підготовка до проведення семінару «Як вберегти емоційний стан дитини під час війни. Рекомендації для батьків». Практичні психологи Біленківського, Бердянського та Молочанського інклюзивно-ресурсних центрів разом із організатором, методистом ОРЦПІО Наталією Марко відпрацьовували злагодженість роботи команди спікерів у проведенні спільного заходу в межах інформаційно-просвітницької діяльності центрів.

 

Співпраця

З моменту загострення збройного конфлікту психоемоційне напруження зростає  з кожним днем і так само збільшується кількість осіб, що потребують підтримки. Тому команда фахівців  КУ “ Інклюзивно -ресурсний центр”    Новомиколаївської селищної ради Запорізького району Запорізької області  співпрацює з Новомиколаївською районною організацією Товариства Червоного Хреста України в напрямку щодо надання психофізичної підтримки внутрішньо переміщеним особам. Фахівці  КУ “ІРЦ” НСР ЗР ЗО є волонтерами цього напрямку в НРО ТЧХУ. Надалі вони планують проводити заходи для дітей внутрішньо переміщених осіб, організовувати їх  діяльність, співпрацювати з іншими волонтерами.

Ділова зустріч

23.11.2022 відбулась ділова зустріч завідувача ОРЦПІО Тетяни Волошиної з фахівцями  ІРЦ по Шевченківському району м. Запоріжжя, директор Катерина Гетманенко щодо використання Програмного забезпечення Бордмейкер, встановленого в межах проекту «Асистивні технології, як акселератор для дітей з особливими освітніми потребами»  за підтримкою UNICEF та Фонда Акеліуса.

Підготовка вебінару (співробітництво)


22.11.2022 відбулась підготовка до проведення вебінару «Використання програмного забезпечення Бордмейкер в ІРЦ». Педагогічні працівники інклюзивно-ресурсних центрів по Дніпровському та Шевченківському районів м. Запоріжжя разом із завідувачем ОРЦПІО Тетяною Волошиною відпрацьовували злагодженість та взаємодію у проведенні спільного заходу в межах інформаційно-просвітніцької діяльності центрів.


Співробітництво

Відповідно до Наказу Департаменту освіти і науки ЗОДА від 25.08.2022 №267Про організацію проведення повторної комплексної оцінки розвитку дитини”, 31.08.2022 р. на базі інклюзивно - ресурсного центру по Шевченківському району міста Запоріжжя департаменту освіти і науки Запорізької міської ради (директор Катерина Гетманенко) відбулось засідання комісії з проведення повторної комплексної оцінки за участю завідувача та методиста обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти комунального закладу «Запорізький об.обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» Запорізької обласної ради Тетяни Волошиної та Наталії Марко. 
Повторна психолого-педагогічна оцінка розвитку дитини здійснювалась командою ІРЦ за певними напрямами, враховуючи звернення мати дитини, в присутності педагогічних працівників ОРЦПІО.  В атмосфері довіри та доброзичлівості було підведено підсумки комплексної оцінки, визначений час роботи над оформленням висновку та отримання його батьками.

Фотозвіт

Ділова зустріч

03.08.2022 відбулась нарада педагогічних працівників ОРЦПІО та кафедри РПЗСЖ, присвячена підготовці до серпневих тренінгів «Нова українська школа: адаптаційний цикл базової середньої освіти», курс другий для вчителів закладів загальної середньої освіти, які впроваджують новий Державний стандарт базової середньої освіти. 
Головним завданням фахівців було внесення коректив у текст освітньої програми тренінгу, редагування його змісту відповідно до виділених годин з Теми 1.3. Особливості впровадження інклюзивного навчання та реалізація педагогічної підтримки учнів з особливими освітніми потребами на рівні базової середньої освіти (2 години синхронно, 2 годин асинхронно, 2 години самостійна робота).



Комунальним закладом «Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» Запорізької обласної ради у травні-червні 2022 року проводилось опитування педагогів щодо проходження підвищення кваліфікації під час війни. Взяли участь 1038 респондентів. Практично всі вони - слухачі курсів підвищення кваліфікації, працюють у закладах освіти Запорізької області. Серед них значна кількість педагогів, які зараз знаходяться в окупації. Їх сила духу, любові до України, відданість своїй справі вражає.

Посилання на скрінкаст https://www.youtube.com/watch?v=1Sk18XAeWko З повними результатами опитування можна ознайомитись за цим покликанням

Нарада

25.04.2022р. відбулась спільна нарада фахівців обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти зі старшим викладачем кафедри реабілітаційної педагогіки та здорового способу життя Світланою Авдєєвою щодо підготовки та проведення вебінару «Алгоритм надання освітніх та корекційно-розвиткових послуг дітям з ООП в умовах інклюзивного навчання». 

Під час наради було обговорено змістовне наповнення вебінару для асистентів вчителів/ вихователів, практичних психологів та корекційних педагогів закладів освіти з інклюзивним навчанням, який відбудеться 29.04.2022р. о 14.00 відповідно до наказу КЗ «ЗОІППО» ЗОР від 01.04.2022 № 74 «Про проведення додаткових обласних вебінарів у квітні 2022 році» у додатку Zoom.

Зустріч онлайн

14.01.2022 відбулася онлайн зустріч фахівців ресурсних центрів підтримки інклюзивної освіти та інклюзивно-ресурсних центрів з Радницею - уповноваженою Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Герасимчук Дар'єю Михайлівною, модератор - Віктор Сальков, в.о. керівника експертної групи з питань позашкільної та інклюзивної освіти Директорату дошкільної, шкільної, позашкільної та інклюзивної освіти.

Дар'я Герасимчук розповіла про створення експертної ради (більш ніж 50 осіб) задля консультаційної підтримки фахівців ІРЦ, список та контакти якої розміщений на платформі АС-ІРЦ та наголосила на тому, що чекатиме фіт бек від фахівців ІРЦ про результати звернень. Крім того, була отримана інформація від Віктора Салькова та розробників АС – ІРЦ щодо особливостей роботи в системі за новими вимогами законодавства у сфері інклюзивної освіти та надано відповіді на питання учасників зустрічі.

Світлини

Наради з експертами МОН

З 28.12.21р. по 30.12.21р. понад 700 фахівців інклюзивно-ресурсних центрів та центрів підтримки інклюзивної освіти всієї України, зокрема педагогічні працівники ОРЦПІО,  взяли участь в онлайн-нарадах, організованих експертами експертної групи з питань позашкільної та інклюзивної освіти Директорату дошкільної, шкільної, позашкільної та інклюзивної освіти.

Протягом трьох днів в.о. керівника експертної групи Віктор Сальков та державні експерти Лариса Самсонова та Ольга Набоченко консультували учасників зустрічей про зміни та нововведення в нормативно-правовій базі щодо діяльності ІРЦ та організації інклюзивного навчання в закладах освіти. Розглядалися питання щодо:

  • участі фахівці ІРЦ у командах психолого-педагогічного супроводу закладів освіти;
  • визначення категорій освітніх потреб та рівнів підтримки осіб з особливими освітніми потребами;
  • внесення даних до оновленої автоматизованої системи «АС-ІРЦ», зокрема необхідності формування ІПР дитини з ООП у системі відповідальними особами закладів освіти;
  • організації інклюзивного навчання за оновленою нормативно-правовою базою у 2022 році.                                                                                                                                        Під час наради спікери презентували нові методичні рекомендації для закладів загальної середньої освіти та інклюзивно-ресурсних центрів щодо визначення освітніх труднощів та рівнів підтримки в освітньому процесі. 

Методичні рекомендації для ЗЗСО

Методичні рекомендації для ІРЦ

Світлини

Нарада МОН

24.12.2022 у додатку Zoom відбулась нарада організована експертами експертної групи з питань позашкільної та інклюзивної освіти Директорату дошкільної, шкільної, позашкільної та інклюзивної освіти із завідувачами ресурсних центрів підтримки інклюзивної освіти (29 осіб). Впродовж 3 годин Віктор Сальков, в.о. керівника експертної групи та експерти Лариса Самсонова і Ольга Набоченко надавали інформацію та комунікували з присутніми щодо оновленої нормативної бази інклюзивного навчання, партнерських відносин: ресурсні центри підтримки інклюзивної освіти – інклюзивно-ресурсні центри – заклади освіти – батьки дітей з особливими освітніми потребами. Наголошували на вирішенні першочергових завдань, зокрема визначення рівнів підтримки осіб з особливими потребами.


Засідання колегії ДОН ЗОДА


22.12.21р. на базі комунального закладу “Запорізька загальноосвітня санаторна школа -інтернат №7 І-ІІІ ступенів” Запорізької обласної ради відбулось розширене засідання колегії Департаменту освіти і науки облдержадміністрації. Участь у засіданні взяли завідувачка ОРЦПІО Тетяна Волошина та методист Наталія Марко.

Питання, які обговорювалися на засіданні колегії Департаменту освіти і науки облдержадміністрації є дійсно важливими і актуальними. Зокрема, обласна державна адміністрація ставить пріоритетним і визначає одним із головних завдань для закладів освіти всіх типів і форм власності - створення безпечного середовища для учасників освітнього процесу та розвиток інклюзивного навчання, - зазначив заступник голови облдержадміністрації Руслан Шиханов, відкриваючи засідання. 

На порядок денний було винесено два основних питання: “Про безпеку життєдіяльності в закладах освіти, стан об'єктів освітньої інфраструктури області щодо забезпечення надійності та безпеки їх експлуатації” та “Про стан роботи органів управління освітою, райдержадміністрацій, сільських, селищних, міських рад щодо формування мережі закладів з інклюзивною освітою. Створення належних умов для організації здобуття освіти особами з особливими освітніми потребами”. 

Значна увага приділяється державою і, зокрема, Першою леді Оленою Зеленською, питанням соціалізації громадян України з особливими потребами, в тому числі здобуттю ними освіти, їх безбар’єрної доступності  до закладів освіти. З цією метою у квітні поточного року Кабінетом Міністрів України була схвалена Національна стратегія безбар’єрного простору в Україні до 2030 року, а у листопаді 2021 розпорядженням голови обласної державної адміністрації затверджений відповідний план заходів у Запорізькій області.

Про систему інклюзивної освіти в області доповідала заступник начальника управління – начальник відділу дошкільної, загальної середньої, спеціалізованої освіти та з питань діяльності інклюзивно-ресурсних центрів Департаменту освіти і науки облдержадміністрації Галина Субота. За її словами, завдання інклюзивної освіти успішно реалізуються у закладах загальної середньої, дошкільної освіти різних типів Запорізької області. Мережа інклюзивних закладів загальної середньої освіти Запорізької області динамічно розширюється упродовж останніх років.

Перспективи подальшого розвитку інклюзивного освітнього середовища області полягають у модернізації та розширенні мережі інклюзивних освітніх закладів, розвитку мережі інклюзивно-ресурсних центрів, удосконалення регіонального освітнього інклюзивного простору, зокрема консолідація зусиль задля запровадження інклюзивної освіти в закладах професійної (професійно-технічної), вищої та позашкільної освіти.

Наприкінці засідання головою Департаменту освіти і науки облдержадміністрації Людмилою Бухаріною було вручено грамоти інклюзивно-ресурсним центрам за перемогу у Фестивалі блогів (сайтів) ІРЦ.

За результатами обговорення винесених на колегію питань  ухвалено відповідні рішення.

Світлини

Ділова зустріч 

26.11.21р. відбулась ділова онлайн-зустріч фахівців обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти та Мелітопольського інклюзивно-ресурсного центру №1 з проблеми створення індивідуальної програми розвитку в системі автоматизації роботи інклюзивно-ресурсних центрів (далі - АС «ІРЦ»).

На тлі змін законодавства України щодо організації навчання осіб з особливими освітніми потребами  зростає роль ІРЦ у здійсненні системного кваліфікованого супроводу таких осіб. Зокрема, наголошується на необхідності  надання рекомендацій закладам освіти щодо розроблення індивідуальної програми розвитку; забезпечення участі фахівців (консультантів) ІРЦ у діяльності команди психолого-педагогічного супроводу;   визначення рівня підтримки особам з ООП в закладі освіти тощо. Всі ці завдання більш оперативно та кваліфіковано можуть бути вирішені завдяки спільному доступу та співробітництву педагогічних працівників в АС-ІРЦ.

Під час зустрічі було обговорено такі питання:

  1. Нормативно-правове забезпечення функціонування системи АС «ІРЦ»;

  2. Створення індивідуальної програми розвитку в системі АС «ІРЦ»;

  3. Шляхи співпраці ІРЦ з закладами освіти щодо створення ІПР в АС «ІРЦ»;

АС «ІРЦ» - це система збирання, оброблення, зберігання та захисту інформації щодо осіб з особливими освітніми потребами та суб’єктів освітньої діяльності, що формується (створюється) і використовується для забезпечення права осіб з особливими освітніми потребами на здобуття дошкільної та загальної середньої освіти, в тому числі у закладах професійної (професійно-технічної) освіти та інших закладах освіти, які забезпечують здобуття освіти (Наказ МОН України від 02.11.2020р. №1353 «Про Положення про систему автоматизації роботи інклюзивно-ресурсних центрів»).

Завдяки системі АС «ІРЦ» батьки/законні представники дитини можуть подавати заяви онлайн до ІРЦ; фахівці ІРЦ вести електронний документообіг та здійснювати обробку відомостей, що утворюються у процесі діяльності ІРЦ, формувати остаточні та повторні висновки у АС «ІРЦ» на основі проведених заходів та внесеної достовірної інформації; заклади освіти можуть використовувати висновки, попередньо сформовані фахівцями ІРЦ, для формування достовірної та ефективної індивідуальної програми розвитку дитини (ІПР). Тому налагоджена робота в системі АС «ІРЦ» усіх користувачів, дає можливість не тільки наповнювати систему інформацією, законними представниками дитини але і налагодити співпрацю між педагогічними працівниками закладів освіти, батьками/ дитини та фахівцями інклюзивно-ресурсних центрів. 

 Світлини

Фінал Фестивалю блогів (сайтів) інклюзивно-ресурсних центрів.

 17.11.21р. відповідно до наказу Департаменту освіти і науки Запорізької обласної державної адміністрації від 01.08.2021р. № 322 «Про проведення фестивалю блогів (сайтів) інклюзивно-ресурсних центрів» обласним ресурсним центром підтримки інклюзивної освіти було проведено другий (презентаційний) етап Фестивалю блогів (сайтів) інклюзивно-ресурсних центрів. П’ятірка фіналістів, а саме Комунальна установа «Інклюзивно-ресурсний центр» Мелітопольської міської ради Запорізької області, директор Тетяна Колодіна; Комунальна організація "Інклюзивно-ресурсний центр" Енергодарської міської ради Запорізької області, директор Олена Андрущенко; Інклюзивно – ресурсний центр по Шевченківському району міста Запоріжжя департаменту освіти і науки Запорізької міської ради, директор Катерина Гетманенко, Комунальна установа «Інклюзивно-ресурсний центр №2» Мелітопольської міської ради Запорізької області, директор Тетяна Корець; Комунальна установа "Інклюзивно-ресурсний центр" Бердянської міської ради Запорізької області, директор Тетяна Малуєва гідно презентувала свої веб-ресурси на платформі ZOOM під час проведення заключного етапу Фестивалю. Онлайн трансляцію фіналу відвідало 79 фахівців ІРЦ.

На початку заходу Голова журі Тетяна Волошина привітала переможців та подякувала фахівцям ІРЦ, які взяли участь у першому етапі Фестивалю. Також з вітальними словами виступили члени журі: Ірина Сігакова – начальник відділу підтримки та розвитку інклюзивної освіти Комунальної установи «Центр фінансово-статистичного аналізу та матеріально-технічного забезпечення освітніх закладів» Запорізької обласної ради; Світлана Авдеєва – старший викладач кафедри реабілітаційної педагогіки та здорового способу життя; Наталія Марко – методист обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти. 

П’ятірка лідерів здійснила віртуальну подорож по своїх блогах (сайтах), показала колегам їх змістовне наповнення, зручність навігації, особливості дизайну та звернула увагу на родзинки блогів. Також спікери наголосили на необхідності ведення блогу (сайту) кожному ІРЦ, оскільки це дає можливість висвітлювати роботу фахівців, обмінюватися досвідом, рекламувати свої послуги, тісніше співпрацювати з батьками, консультувати їх за допомогою інструментів зворотнього зв'язку, надавати корекційно-розвиткові послуги дітям з особливими освітніми потребами в період дистанційного навчання та завжди мати під рукою корисні посилання на інтернет-ресурси, офіційні джерела інформації. Зауважемо, що всі ІРЦ використовують безкоштовні платформи для створення власних блогів (сайтів). 

У підсумку було зазначено, що мета проведення Фестивалю досягнута і завдання, які стояли перед членами журі та учасниками заходу виконані. За результатами  Фестивалю фіналістів нагороджено грамотами Запорізької обласної державної адміністрації.  

Довідка

Фестиваль проводився з 30 червня по 17 листопада 2021 року у два етапи: оглядовий (заочна форма) з 02.07 по 10.11.2021 року, презентаційний (дистанційна форма) з 11 по 17 листопада 2021 року .

Мета фестивалю: 

мотивування фахівців інклюзивно-ресурсних центрів до використання інформаційно-комунікаційних технологій для нового рівня комунікації з громадянським суспільством, забезпечення прозорості та інформаційної відкритості ІРЦ”.

 Завдання:

- створення умов для розвитку творчого потенціалу, набуття та зростання інформаційно-комунікативної компетентності фахівців ІРЦ;

- ознайомлення педагогічних працівників з досвідом використання інформаційно-комунікаційних технологій в діяльності ІРЦ.


Фотоальбом


Засідання членів журі Фестивалю блогів (сайтів) інклюзивно-ресурсних центрів

11.11.2021р. відповідно до наказу Департаменту освіти і науки  Запорізької обласної державної адміністрації від 01.08.2021р. № 322 «Про проведення фестивалю блогів (сайтів) інклюзивно-ресурсних центрів»  відбулося засідання журі (додаток до Наказу), головним питанням якого було підведення підсумків першого етапу Фестивалю. За результатами аналізу матеріалів блогів (сайтів) у п'ятірку лідерів увійшли: 

- Комунальна установа "Інклюзивно-ресурсний центр" Бердянської міської ради;
- Комунальна організація (установа, заклад) "Інклюзивно-ресурсний центр" Енергодарської міської ради Запорізької області;
- Комунальна установа «Інклюзивно-ресурсний центр» Мелітопольської міської ради Запорізької області;
- Комунальна установа «Інклюзивно-ресурсний центр №2» Мелітопольської міської ради Запорізької області;
- «Інклюзивно – ресурсний центр по Шевченківському району міста Запоріжжя департаменту освіти і науки Запорізької міської ради”. (інформацію надано за алфавітом) 

 Під час засідання членами журі було розглянуто такі питання:

1. Аналіз матеріалів блогів.
2. Підведення підсумків І етапу Фестивалю блогів/сайтів інклюзивно-ресурсних центрів, які будуть презентувати свої веб-ресурси на платформі ZOOM під час ІІ етапу Фестивалю (підрахунок результатів оцінювання матеріалів блогів/сайтів членами журі. Визначення п’яти найкращих блогів (сайтів), створених учасниками Фестивалю та оголошення результатів).
3. Планування організації та проведення ІІ етапу Фестивалю (презентаційного) (визначення відповідальних за сценарій заходу, створення проекту Наказу щодо підведення підсумків Фестивалю, оформлення грамот ДОН ЗОДА

                  


Наказ ДОН ЗОДА

Лист “Про проведення фестивалю блогів (сайтів)”


Засідання робочої групи

03.11.2021 відбулось чергове засіданні робочої групи з підготовки рекомендацій щодо забезпечення якості інклюзивного навчання в закладах загальної середньої освіти, в якому взяла участь Тетяна Волошина, завідувачка обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти. Голова робочої групи Юрій Вергун, директор департаменту інституційного аудиту Державної служби якості освіти уточнив завдання робочої групи, заробив аналіз пропозиції присутніх, наголосив на важливості  своєчасного виконання поставлених завдань.

27.10.2021

Ділова зустріч «Перспективи інклюзії»


27.10.2021 у додатку ZOOM відбулась тристороння зустріч представників колективів Комунального закладу «Дніпрорудненська спеціалізована школа І - ІІІ ступенів «Талант» Дніпрорудненської міської ради Василівського району Запорізької області (директор Людмила Герасименко), фонду «Центр соціальних інклюзивних програм» м. Алма-Ата, республіка Казахстан (президент фонду Салтанат Мурзалінова-Яковлева), Обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти КЗ «ЗОІППО» ЗОР (завідувачка Тетяна Волошина), організована заступником директора з навчально-виховної роботи КЗ "ДСШ І-ІІІ ст. "Талант" ДМР ВР ЗО Жанною Разієвської.

Учасники заходу поділились досвідом розвитку інклюзивного навчання в країнах, зокрема, умовами організації навчання дітей з особливими освітніми потребами та створення інклюзивного освітнього середовища в Україні, визначились з напрямами роботи на перспективу, прийняли рішення щодо створення та підписання Меморандуму про співпрацю.

18.10.2021

Консультація онлайн 

18.10.2021 відбулась онлайн зустріч Тетяни Волошиної, завідувачки обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти з педагогічними працівниками Дошкільного навчального закладу (ясла-садок) комбінованого типу № 81 «Бірюсинка» Запорізької міської ради Запорізької області: вихователем-методистом, практичним психологом Яніною Дубровіною та вчителем-дефектологом (тифлопедагогом) Ганною Акімовою.  Колеги комунікували з приводу узагальнення перспективного педагогічного досвіду, корегували зміст, ділилися ідеями та вносили пропозиції щодо поліпшення якості викладеного матеріалу.

Засідання робочої групи

11.10.2021

        11.10.2021 Тетяна Волошина, завідувачка обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти взяла участь у черговому (другому) засіданні робочої групи з підготовки рекомендацій щодо забезпечення якості інклюзивного навчання в закладах загальної середньої освіти. Секретар робочої групи Валентина Бобир, начальник відділу початкової освіти управління роботи із закладами загальної середньої та дошкільної освіти департаменту інституційного аудиту Державної служби якості освіти України. На зустрічі було здійснено аналіз Абетки для директора. Рекомендації до побудови внутрішньої системи забезпечення якості освіти у закладі загальної середньої освіти, визначені завдання та напрями обговорення наступної зустрічі.

Фотоальбом

30.09.2021

Ділова зустріч

30.09.021 за ініціативою  начальника Управління Державної служби якості освіти у Запорізькій області Тетяни Озерової відбулась ділова зустріч учасників робочої групи з підготовки рекомендацій щодо забезпечення якості інклюзивного навчання в закладах загальної середньої освіти за участі Тетяни Волошиної, завідувачки ОРЦПІО. На зустрічі обговорювались питання пов’язані із наданням методичних рекомендацій директорам закладів загальної середньої освіти щодо розвитку інклюзивної освіти у межах змін у нормативно-правової базі навчання дітей з особливими освітніми потребами.

23.09.2021

Засідання робочої групи з підготовки рекомендацій щодо забезпечення якості інклюзивного навчання в закладах загальної середньої освіти

 23.09.2021 відповідно до наказу голови Державної служби якості освіти Руслана Гуракова «Про утворення робочої групи з підготовки рекомендацій щодо забезпечення якості інклюзивного навчання в закладах загальної середньої освіти», на платформі Zoom відбулось перше, організаційне  засідання робочої групи до складу якої увійшла Тетяна Волошина, завідувачка ОРЦПІО.

Наказ

Фотоальбом

Ділова зустріч                                     23.09.2021

    23.09.2021 відбулась ділова зустріч фахівців ОРЦПІО та кафедри РПЗСЖ, яка була присвячена коригуванню та адаптації типової програми підвищення кваліфікації асистентів учителів «Професійна діяльність асистентів учителів в умовах реалізації державного стандарту базової середньої освіти», затвердженої Наказом МОН від 13.09.2021 № 981 «Про затвердження типової програми підвищення кваліфікації асистентів учителів»

Програма

          

24.06.2021

 24.06.2021 відбулась ділова зустріч завідувачки обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної  освіти Тетяни Волошиної з фахівцями Комунальної організація «Інклюзивно-ресурсний центр» Енергодарської міської ради Запорізької області, директорка Андрущенко Олена Олександрівна.

13.04.2021

 13 травня 2020 року в межах VІІ Міжнародної науково-практичної конференції «НЕПЕРЕРВНА ОСВІТА НОВОГО СТОРІЧЧЯ: ДОСЯГНЕННЯ ТА ПЕРСПЕКТИВИ» відбулася панельна дискусія «ХТО ЛІДЕР В ІНКЛЮЗИВНІЙ ОСВІТІ?», організована Обласним ресурсним центром підтримки інклюзивної освіти спільно з кафедрою реабілітаційної педагогіки та здорового способу життя. У заході взяли участь педагогічні працівники закладів освіти та інклюзивно-ресурсних центрі.

22.04.2021

Співробітництво

23.04.2021 відбулась репетиція  фахівців кафедри РПЗСЖ, ОРЦПІО та учасників майстер-класів «Реабілітаційний простір заради інклюзії», педагогічних працівників КЗ «Бердянська загальноосвітня санаторна школа-інтернат І-ІІІ ступенів» ЗОР; КЗ НВК «Дитячий садок-загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів» Кам'янсько-Дніпровської міської ради Кам'янсько-Дніпровського району Запорізької області; ДНЗ (ясла-садок) компенсуючого типу "Ромашка" №10 Енергодарської міської ради Запорізької області; ДНЗ (ясла-садок) комбінованого типу № 81 «Бірюсинка» Запорізької міської ради Запорізької області до заходу IIV МІЖНАРОДНА НАУКОВО-ПРАКТИЧНА КОНФЕРЕНЦІЯ «НЕПЕРЕРВНА ОСВІТА НОВОГО СТОРІЧЧЯ: ДОСЯГНЕННЯ ТА ПЕРСПЕКТИВИ»

16.04.2021

Експертна участь у розробці інструментарію для інституційних аудитів спеціальних закладі освіти

16.04.2021р. відбулась зустріч фахівців, яких запрошено взяти участь у дослідженні якості освіти в спеціальних закладах освіти та долучитись до розроблення інструментарію для проведення інституційних аудитів таких закладів. Дослідження проводиться на замовлення Державної служби якості освіти України в рамках ініціативи «Система забезпечення якості освіти», яка впроваджується в межах проєкту «Супровід урядових реформ в Україні» (SURGe), спікер Олена Заплотинська. У заході взяла участь завідувачка ОРЦПІО Тетяна Волошина.

В  2021-2022 навчальному році   ДСЯО планує розпочати проведення інституційних аудитів  в спеціальних школах. Для цього необхідно розробити  інструментарій, а також визначитись як критерії та індикатори, за якими здійснюється аудит закладів загальної середньої освіти можуть бути застосовані до спеціальних закладів.  
Дослідження складається із двох етапів.
І етап: спроба визначити, які саме критерії та  індикатори необхідні для проведення ІА в спеціальних школах.

16.04.2021

Співробітництво

16.04.2021р. відбулась спільна нарада фахівців обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти з педагогічними працівниками кафедри реабілітаційної педагогіки та здорового способу життя щодо підготовки та проведення VІІ Міжнародної науково-практичної конференції «Неперервна освіта нового сторіччя: досягнення та перспективи» та Тижня науки-2021. До участі у нараді були запрошені педагогічні працівники - спікери майстер-класів, які відбудуться у межах конференції. У нараді прийняли участь 14 осіб.



Під час наради було обговорено змістовне наповнення заходів, які заплановані на VІІ Міжнародну науково-практичну конференцію, зокрема, панельна дискусія «Хто лідер в інклюзивній освіті?» та педагогічна майстерня «Реабілітаційний простір заради інклюзії». Співробітники ОРЦПІО та КРПЗСЖ проаналізували та систематизували питання панельної дискусії стосовно організації інклюзивного навчання, які протягом двох місяців надсилали педагогічні працівники Запорізької області, проаналізували матеріали майстер-класів та затвердили спікерів. Крім цього, були визначені модератори заходів та відповідальні за їх проведення.

03.02.2021

Нарада онлайн

03.03.2021 р., у додатку ZOOM, відбулась спільна нарада фахівців кафедри реабілітаційної педагогіки та здорового способу життя з педагогічними працівниками обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти щодо підготовки до  проведення VІІ Міжнародної науково-практичної конференції «Неперервна освіта нового сторіччя: досягнення та перспективи» (13.05-15.05.2021). 

Конференція буде проходити в період проведення Тижня науки, який у цьому році запланований з  10.05 до 17.05.2021. Пропозиції щодо проведення наукових заходів працівники центру та кафедри надають до 05 березня 2021 року. Це можуть бути онлайн майстер-класи, творчі лабораторії та ін. за тематичним напрямом РПЗСЖ та ОРЦПІО.

20.01.2021

Відкрита лекція

20.01.21р. відбулася відкрита лекція у форматі вебінару доцента кафедри дидактики та методик навчання природничо-математичних дисциплін Бабкової Олени за темою: «Дослідницьке навчання як одна із сучасних педагогічних технологій». У заході взяли участь фахівці ОРЦПІО.
Сьогодні всім учасникам вебінару довелося згадати шкільну програму з географії,  адже ми побували на справжньому дослідницькому занятті, головною метою якого було представлення алгоритму проєктування уроку за сценарієм дослідницького навчання.
Пані Олена показала, як використовує власні методи та сучасні технології під час навчання дітей у школі, а саме: імпресивні технології, проєктне навчання, едьютеймент (педтехнології через навчання), веб-квести, кейс-методи.
Продемонструвала, як за допомогою спеціальних додатків, наприклад, таких як LIVEWORKSHEETS, Kahoot, Go-lab, створювати різноманітні та цікаві завдання для навчання учнів.  
Учасники заходу були не просто слухачами, а й активними учасниками процесу, залучившись до виконання різних видів завдань, зокрема, до тестів у додатку Kahoot.

Щиро вдячні, творчості та натхнення!

10.12.2020

Онлайн-нарада ОРЦПІО

10.12.2020 відбулася нарада педагогічних працівників Обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти з директорами та фахівцями інклюзивно-ресурсних центрів м. Запоріжжя та Запорізької області, У заході прийняли участь 39 осіб. Протягом трьох годин учасники наради обговорювали актуальні питання діяльності ІРЦ у системі підтримки дітей з особливими освітніми потребами.
Під час зустрічі Тетяна Волошина, завідувачка ОРЦПІО пропонувала для обговорення наступні питання:
1. співпраця з новим складом ОРЦПІ (деякі питання планування, зокрема, «Фестивалю блогів ІРЦ – 2021»);
2. створення висновків про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини (п. 7, 8 за рекомендаціями МОН України);
3. використання коректної термінології, правильних  визначень, прописаних у законодавчій базі щодо дітей з особливими освітніми потребами;
4. актуалізація знань деяких положень Законів про освіту, про повну загальну середню освіту, Наказу МОН України від 01.08.2018  № 831 «Про затвердження Порядку зарахування осіб з особливими освітніми потребами до спеціальних закладів освіти, їх відрахування, переведення до іншого закладу освіти», Постанови Кабінету Міністрів від 21 жовтня 2020 р. N 983 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 р. N 585 «Про встановлення тривалості здобуття освіти у закладах загальної середньої освіти для дітей з особливими освітніми потребами» і від 12 липня 2017 р. N 545 «Про затвердження Положення про інклюзивно-ресурсний центр»;
5. підготовка пропозицій щодо змін до Положення про ІРЦ;
Наприкінці зустрічі були надані відповіді на питання фахівців ІРЦ.

26.10.2020

Ділова зустріч


26.10.2020р. відбулася зустріч методистів ОРЦПІО Ольги Лоцман та Наталії Марко з працівниками Наукової універсальної обласної бібліотеки м. Запоріжжя Дариною Бушою, завідувачкою відділом зв’язків з громадкістю та Мариною Масловою, завідувачкою відділом наукової інформації та бібліографії.
Співробітники книгозбору гостинно зустріли педагогічних працівників ОРЦПІО, провели дуже цікаву екскурсію з ознайомлення з історією, структурою та заходами бібліотеки, активно та плідно обговорили проблеми дітей з особливими освітніми потребами тощо.
У подарунок фахівці ОРЦПІО отримали збірник «Діти з аутизмом»: Бібліографічний список. За результатами зустрічі були визначені шляхи подальшої співпраці.
Фотоальбом

23.09.2020


23.09.2020 відбулась Нарада МОН за участі завідувачів ресурсних центрів підтримки інклюзивної освіти, зокрема ОРЦПІО КЗ «ЗОІППО» ЗОР.




Ділова зустріч

01 вересня 2020 року на базі інклюзивно-ресурсного центру по Заводському району міста Запоріжжя департаменту освіти і науки Запорізької міської ради (директор Валерія Погудіна) відбулася ділова зустріч методиста обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти КЗ «ЗОІППО» ЗОР Ганни Шаповалової з фахівцями ІРЦ. Метою зустрічі було ознайомлення з організацією діяльності ОРЦ та ІРЦ у період карантинних обмежень та обговорення питань співпраці у 2020/21 навчальному році.  

    Фахівці інклюзивно-ресурсного центру презентували матеріальну та методичну базу свого закладу, поділилися планами та перспективами роботи на майбутнє. По завершенню зустрічі фахівці ІРЦ отримали збірники “Арт-терапія та арт-педагогіка в допомогу батькам та дітям в складних життєвих ситуаціях” Олени Тараріної. 




ІІ Всеукраїнська літня школа «Ексклюзивний Inclusive»

    З 6 по 10 липня з метою підвищення кваліфікації педагогічних працівників пройшла ІІ Всеукраїнська літня школа «Ексклюзивний Inclusive» (Бердянськ). Організовано і проведено захід КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Токмацької районної ради і безпосередньо директором Оксаною Хайдаровою. 
  Літня школа організована за сприяння факультету спеціальної та інклюзивної освіти НПУ ім. М.П. Драгоманова, кафедри реабілітаційної педагогіки та здорового способу життя КЗ «ЗОІППО» ЗОР, Українського ресурсного центру освітніх інновацій, Центру профілактики та реабілітації «life without medicines», КЗ «Інклюзивно-ресурсний центр» Черкаської МР, КЗ «Інклюзивно-ресурсний центр» Токмацької РР, КЗ «Запорізька спеціальна загальноосвітня школа-інтернат «Джерело» ЗОР. 
   Відповідно до пунктів 5, 6, 8, 9, 13, 14, 15, «Порядку підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 року № 800, на підставі Типової програми підвищення кваліфікації педагогічних працівників для роботи в умовах інклюзивного навчання в закладах загальної середньої освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України від 18.10.2019 року № 1310, відповідно до Положення «Про інклюзивно-ресурсний центр» від 12.08.2017 року № 545, на підставі Статуту КУ «ІРЦ» ТРР, на виконання річного плану роботи на 2020 рік та завдань інклюзивно-ресурсного центру щодо: 
 1) надання методичної допомоги педагогічним працівникам закладів дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) освіти та інших закладів освіти, які забезпечують здобуття загальної середньої освіти, батькам або законним представникам дітей з особливими освітніми потребами щодо особливостей організації надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг таким дітям; 
 2) організації інформаційно-просвітницької діяльності шляхом проведення конференцій, семінарів, засідань за круглим столом, тренінгів, майстер-класів з питань надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг дітям з особливими освітніми потребами; 
Прийняли участь у ІІ Всеукраїнській літній школі «Ексклюзивний Inclusive» науковці, педагогічні працівники інклюзивно-ресурсних центрів, закладів дошкільної і загальної середньої освіти, закладів спеціальної освіти, вищих навчальних закладів, батьки, які виховують дітей з особливими освітніми потребами та інші зацікавлені особи із Київської, Черкаської, Житомирської, Львівської, Рівненської, Вінницької, Одеської, Миколаївської, Запорізької, Дніпропетровської, Донецької, Харківської областей. Ось і завершилась ІІ Всеукраїнська літня школа «Ексклюзивний Inclusive», 2020. Результати радують: підвищення кваліфікації, нові друзі, знання, найкращі емоції, суперові враження... Дякуємо всім учасникам Літньої школи за позитив, активність... Безмежна вдячність суперовим тренерам: Олена Аксьонова, Наталія Обухова, Наталія Базима, Олександр Жук, Александр Глоба, Тетяна Глоба, Світлана Скляр, Алла Нестор, Юлія Тоцька, Володимир Бєсєда, Оксана Хайдарова, - за професіоналізм, найпозитивніші емоції, нові вміння і знання, найкращі враження.. Також дякуємо Зразковому хореографічному колективу «Едем» та безпосередньо Олександру Жарову. окрема подяка нашим партнерам Міжнародному культурному центру «Сяйво». Ми не прощаємося! Чекаємо всіх знову на ІІІ Всеукраїнській літній школі «Ексклюзивний Inclusive», 2021 у Бердянську. 

  

11.06.2020 педагогічні працівники обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти прийняли участь у відкритій лекції старшого викладача кафедри реабілітаційної педагогіки та здорового способу життя КЗ «ЗОІППО» ЗОР Мінакової І.В.
  Фотозвіт




  «Міжнародний день захисту дітей» був заснований в листопаді 1949 у Парижі рішенням сесії Ради Міжнародної демократичної федерації жінок. Вперше відзначався в 1950-му році в 51 країні світу. Зелений прапор, колір якого символізує гармонію і родючість, з п’ятьма фігурками людей навколо Земної кулі є офіційним символом цього свята. Зображення Землі символізує спільну домівку, а фігурки людей – єдність усіх рас і народів. Акції, які проводяться у цей день, мають заклик про те, що тільки дорослим під силу вирішити проблеми дітей. 
   Інклюзивно-ресурсні центри створені для того, щоб допомогти впоратися хоча б з часткою викликів, які постають перед дітьми з особливими освітніми потребами. Фахівці цих установ щоденною кропіткою роботою, підтримкою, наполегливістю змушують повірити дітей у себе та свої можливості.
  Сьогодні, у Міжнародний день захисту дітей, хлопчики та дівчатка, які відвідують ІРЦ, своїми малюнками та відгуками хочуть показати чим для них є зустріч з педагогічними працівниками центрів та подякувати за те, що саме вони є тими дорослими, які спроможні допомогти їм (дітям) реалізувати задуми та здійснити мрії. 
   Інклюзивно-ресурсні центри, які надіслали малюнки своїх відвідувачів: Бердянський ІРЦ, Біленьківський ІРЦ, Більмацький ІРЦ, Василівський ІРЦ, Вільнянський ІРЦ, Вознесенівський ІРЦ Гуляйпільський ІРЦ, Дніпровський ІРЦ, Кам'янсько-Дніпровський ІРЦ, Мелітопольський ІРЦ № 1, Мелітопольський ІРЦ № 2, Михайлівський ІРЦ, Олександрівський ІРЦ, Оріхівський ІРЦ, Пологівський ІРЦ, Роздольський ІРЦ, Токмацький ІРЦ (Токмацької районної ради), Токмацький ІРЦ (Токмацької міської ради ради), Хортицький ІРЦ, Чернігівський ІРЦ, Шевченківський ІРЦ, Якимівський ІРЦ.
     Фотоальбом дитячих робіт

    26.05.2020 відбулось чергове засідання Педагогічної ради КЗ «Кам’янська загальноосвітня школа-інтернат» ЗОР (директорка Галина Панченко) за участі завідувача Запорізького обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти Тетяни Волошиної. Дякуємо за запрошення! 
  На засіданні підбивались підсумки навчального року, висвітлювались питання щодо підвищення кваліфікації педагогічних працівників, розглядались умови та можливості врахування сертифікатів, отриманих педагогічними працівниками закладу на дистанційному навчанні у період карантину.


   12-18 травня 2020 року за ініціативою Комунального закладу «Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» Запорізької обласної ради була проведена VI Міжнародна науково-практична конференція «Неперервна освіта нового сторіччя: досягнення та перспективи», присвячена святкуванню Дня науки в Україні. В конференції прийняли участь педагогічні працівники ОРЦПІО. 
  Тетяна Волошина та Іван Копитін прийняли участь у пленарному засіданні Конференції, підготували тези, які опубліковані в офіційному електронному виданні КЗ «Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» ЗОР (ISSN 2223-4551) за посиланням: Е-видання ЗОІППО («Школа «Бути батьками» як форма підтримки інклюзивної освіти», «Системо-миследіяльнісний підхід в консультуванні батьків дітей з особливими освітніми потребами»), надали консультативну та методичну допомогу в написанні тез та оформленні матеріалів до конференції фахівцям інклюзивно-ресурсних центрі. 
  У Конференції прийняли участь фахівці ІРЦ, деякі з них отримали сертифікати (Таблиця 1).
ІРЦ
ПІБ
Формат
Сертифікат
1.
Комунальна установа «Токмацький інклюзивно-ресурсний центр» Токмацької районної ради Запорізької області
Соколова С.О.
+
2.
Комунальна установа «Токмацький інклюзивно-ресурсний центр» Токмацької районної ради Запорізької області
Скачкова Ю.Г.
+
3.
Комунальна установа «Токмацький інклюзивно-ресурсний центр» Токмацької районної ради Запорізької області
Федоренко М.М.
+
4.
Комунальний заклад «Інклюзивно-ресурсний центр» Мелітопольської районної ради Запорізької області
Колодіна Т.В.
+
5.
Комунальний заклад «Інклюзивно-ресурсний центр» Мелітопольської районної ради Запорізької області
Трикін О.І.
+
6.
Комунальний заклад «Інклюзивно-ресурсний центр» Вільнянської районної ради» Запорізької області
Ковка О.Д.
+
7.
Інклюзивно-ресурсний центр по Шевченківському району міста Запоріжжя департаменту освіти і науки Запорізької міської ради
Момот О.Б.
Участь онлайн Мозговий штурм 
«Мотивація як важливий чинник неперервного професійного розвитку педагогічного працівника»
+
8.
Інклюзивно-ресурсний центр по Шевченківському району міста Запоріжжя департаменту освіти і науки Запорізької міської ради
Момот О.Б.
Участь  онлайн у вебінарі «Цифрове громадянство»
+



































   12.05.2020 р. відбулось засідання кафедри РПЗСЖ за участі завідувача ОРЦПІО Тетяни Волошиної, на якому було підведено підсумки першого (заочного, оглядового) туру Фестивалю педагогічних ідей «Освіта для здоров’я». 
 Заочний етап Фестивалю проводився впродовж березня-квітня. Для участі у Фестивалі учасники заповнювали Google-форму, розміщену за посиланням https://forms.gle/19Z8uN29PkxdGXSb9, готували та оприлюднювали свої матеріали на власних веб-ресурсах, надавали посилання на них журі Фестивалю на e-mail: rpzsg2016@gmail.com. 
   Журі Фестивалю оцінило конкурсні матеріали та визначило 1-3 місця за кожною номінацією (результати оприлюднюються на сайті кафедри).


 30.04.2020 відбулася сумісна нарада ОРЦПІО та КУ «ІРЦ» Мелітопольської міської ради Запорізької області (директорка Тетяна Колодіна). Фахівці закладів обговорили питання підготовки до VІ Міжнародної науково-практичної конференції «Неперервна освіта нового сторіччя: досягнення та перспективи», яка відбудеться 12-18 травня 2020 року на базі КЗ «ЗОІППО» ЗОР. Основним завданням засідання було ознайомлення з відео-презентацією Олександра Трикіна, її аналіз, внесення коректив (за необхідністю), фахова оцінка щодо можливості представлення матеріалів на конференцію. 


 11.03.2020 року відбулась ділова зустріч завідувача Обласним ресурсним центром підтримки інклюзивної освіти Тетяни Волошиної з фахівцями інклюзивно-ресурсного центру по Олександрівському району м. Запоріжжя департаменту освіти і науки Запорізької міської ради, директор Тетяна Очеретнюк. 
   На зустрічі були обговорені нагальні питання співпраці ОРЦПІО та ІРЦ; особливості проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини; використання Міжнародної класифікації функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров’я, її переваги та актуальність.
      Фотоальбом


20.02.2020 на базі Запорізької спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 72 територіального відділу освіти Вознесенівського району департаменту освіти і науки Запорізької міської ради відбулась Тематична консультація з проблеми «Психологічний супровід дітей з особливими освітніми потребами в умовах освітніх закладів» за участю Тетяни Волошиної, завідувача ОРЦ ПІО КЗ «ЗОІППО» ЗОР. 
     План 




 18.02.2020 року на базі Науково-методичного центру професійно-технічної освіти Запорізької області відбулась панельна дискусія «Розвиток партнерських відносин між закладами професійної (професійно-технічної) освіти та соціальними партнерами» за участю Тетяни Волошиної, завідувача обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти комунального закладу «Обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» Запорізької обласної ради, модератор - Лариса Двоєносова, методист НМЦ ПТО. 
    План 
    Фотоальбом


   10.02.2020 року відбулась ділова зустріч Тетяни Волошиної, завідувача обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти комунального закладу «Обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» Запорізької обласної ради та Лариси Двоєносової, методиста Науково-методичного центру професійно-технічної освіти. 
   На зустрічі обговорювались питання щодо проведення панельної дискусії «Розвиток партнерських відносин між закладами професійної (професійно-технічної) освіти та соціальними партнерами», яка відбудеться 18.02.2020.




    26.12.2019 року відбувся вебінар на тему «Робота у системі АС ІРЦ» в якому прийняли участь педагогічні працівники ОРЦПІО. Вебінар було організовано Міністерством освіти і науки України спільно з розробниками автоматизованої системи роботи інклюзивно-ресурсних центрів. Під час дистанційного навчання були розглянуті питання формування звітності у Формі № 1-ІРЦ, нової методології створення висновку про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини, основні правила та принципи наповнення АС «ІРЦ».


    30.10.2019 року на базі КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Василівської районної ради Запорізької області відбулася ділова зустріч методиста ОРЦПІО І. Копитіна та фахівців ІРЦ. В ході зустрічі були обговоренні питання організації психолого-педагогічного супроводу батьків дітей з особливими освітніми потребами та особливості складання висновку комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини.
     Фотоальбом

   30.10.2019 фахівцями Василівського інклюзивно-ресурсного центру за участю методиста Обласного центру підтримки інклюзивної освіти Копитіна Івана на базі КЗ «Василівська ЗОШ І-ІІІ ст. № 1» ВМР ЗО проведено семінар-тренінг для практичних психологів та соціальних педагогів закладів освіти району з теми «Професійне вигорання». У ході роботи шляхом інтерактивних форм були розглянуті фактори стресу на робочому місці та наслідки синдрому «професійного вигорання», визначені шляхи профілактики та його подолання, опановані сучасні антистресові техніки; зроблено акцент на розвиток навичок психоемоційної регуляції учасників. 
    Під час проведення заходу присутні акцентували увагу на змінах у поведінці, в мисленні, на рівні емоцій, погіршені фізіологічного стану, які є ознаками професійного вигорання педагогів, та індивідуально проаналізували рівень розвитку цього синдрому. У ході практичної частини семінару-тренінгу учасники мали змогу самостійно розробити проекти подолання емоційного вигорання, виходячи із основних підходів його виникнення; розглянуті прийоми, способи які можна використати для профілактики синдрому «професійного вигорання». 
   Під час проведення заходу фахівці обмінялися досвідом роботи з питань проведення профілактичної роботи з даного питання та зазначили важливість проведення роботи в закладах освіти з метою запобігання стресових та емоційно-напружених ситуацій, що ведуть до «професійного вигорання» Даний захід не залишив байдужим жодного із присутніх.
    Фотоальбом 

  19.09.2019 року відбулася ділова зустріч методиста ОРЦПІО Інни Долі та фахівців Комунальної установи «Пологівський інклюзивно-ресурсний центр» Пологівської районної ради Запорізької області, директор Юлія Тоцька. 

   Педагогічні працівники ІРЦ розповіли про ресурсні можливості центру, ведення документації, планування роботи спеціалістів, проведення корекційно-розвиткових занять. Були розглянуті питання співробітництва з обласним ресурсним центром підтримки інклюзивної освіти, напрацювання спільних заходів, обміну досвідом з ІРЦ м. Запоріжжя та Запорізької області. 
      Фотоальбом

      25.09.2019 року  завідувач ОРЦПІО КЗ «ЗОІППО» ЗОР Т. Волошина та методист центру І. Копитін.  прийняли участь у Міжнародній науково-практичній конференції «Демократизація та гуманізація вітчизняного суспільства: досвід україно-канадської взаємодії» та майстер-класі «Робота з сім’ями/людьми з особливими потребами», які проходили на базі Запорізького національного університету.     
     Фотоальбом

 13.09.2019 р. відбулася ділова зустріч завідувача ОРЦПІ Тетяни Волошиної з фахівцями інклюзивно-ресурсного центру м. Мелітополь, директор Колодіна Тетяна Василівна. Педагогічні працівники ІРЦ розповіли про ресурсні можливості центру, ведення документації, планування роботи спеціалістів, проведення корекційно-розвиткових занять. Були розглянуті питання співробітництва з обласним ресурсним центром підтримки інклюзивної освіти, напрацювання спільних заходів, обміну досвідом з ІРЦ Запоріжжя та Запорізької області.
       Фотоальбом

  05-08.04.2019 у межах третього туру всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2019»,  номінація «Вчитель інклюзивного класу» було проведено виставку творчих робіт учнів з особливими освітнім потребами.
   Щира вдячність педагогічним працівникам та керівникам закладів загальної середньої освіти, які прийняли участь у заході: Запорізької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів «ОСНОВА», директор Любімова Алла Володимирівна; Запорізької загальноосвітньої школа І-ІІІ ступенів №1 імені Т.Г.Шевченка, директор Андрієнко Оксана Володимирівна; Запорізької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 3, директор Магльована Ольга Павлівна; Запорізької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 66, директор Киба Микола Михайлович.
      Фотоальбом 
 
  02.04. 2019 р. у Веселівської загальноосвітньої школі І-ІІІ ступенів № 2 Веселівської районної ради Запорізької області відбулося відкриття ресурсної кімнати, яке було приурочено до Всесвітнього дня поширення інформації про аутизм. У заході прийняла участь завідувач ОРЦПІО Тетяна Волошина.
        Фотоальбом

     14.03.2019 року згідно Наказу Департаменту освіти і науки № 112 від 20.02.2019 «Про підготовку та проведення третього туру всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2019» у номінації «Вчитель інклюзивного класу» відбулася зустріч завідувача ОРЦ підтримки інклюзивної освіти Т. Волошиної з директором Запорізької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 66 Запорізької міської ради Запорізької області Кибою М.М., заступниками директора з начально-виховної роботи Штанько І.М. та Архиповою О.О. З метою підготовки педагогічних працівників інклюзивних класів до організації конкурсних випробувань, було зроблено аналіз індивідуальних програм розвитку учнів з особливими освітніми потребами щодо використання спеціальних та корекційно-розвиткових програм, отримання додаткових послуг вузькими спеціалістами, здійснення адаптації/модифікації освітнього середовища, визначені напрями подальшої співпраці.



     12.03.2019 року Згідно Наказу Департаменту освіти і науки № 112 від 20.02.2019 р. «Про підготовку та проведення третього туру всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2019» у номінації «Вчитель інклюзивного класу» в Запорізькій загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів «ОСНОВА» Запорізької міської ради Запорізької області відбулася зустріч завідувача ОРЦ з підтримки інклюзивної освіти Т. Волошиної з директором А. Любимовою, заступником директора з навчально-виховної роботи О. Шадовою та вчителями початкових класів з інклюзивним навчанням з питань експертно-методичного супроводу педагогічних колективів базових закладів освіти конкурсу.


     15.02.2019 року відбулася ділова зустріч завідувача ОРЦ з підтримки інклюзивної освіти Т. Волошиної з директором А. Любимовою, заступником директора з навчально-виховної роботи О. Шадової та вчителями початкових класів з інклюзивним навчанням Запорізької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів «ОСНОВА» Запорізької міської ради Запорізької області, на базі якої 28.02.2019 року буде проведено конкурсне випробування «Урок» у номінації «Вчитель інклюзивного класу» очного етапу обласного туру Всеукраїнського конкурсу «Учитель року - 2019». Протягом зустрічі вирішувались питання оснащення уроків, узгоджувався розклад та кейс конкурсного випробування.


      03.12.2018 на базі КУ Інклюзивно-ресурсного центру по Комунарському району відбулася робоча зустріч з фахівцями центру. З метою здійснення методичного та аналітичного забезпечення діяльності інклюзивно-ресурсних центрів, були обговорені актуальні питання діагностичної та корекційно-розвиткової роботи психологів ІРЦ та методичного забезпечення діяльності центру.



Немає коментарів:

Дописати коментар