Діяльність ІРЦ

11 вересня 2020 року в КУ « Інклюзивно-ресурсний центр» Чернігівської селищної ради відбувся районний семінар для асистентів вчителів  закладів загальної середньої  освіти на тему «Асистент вчителя – ключова ланка в сфері інклюзії у закладах середньої освіти». Учасників зібрання привітала директор ІРЦ Людмила Абрамова, яка розповіла про основні завдання центру та наголосила на важливості командної роботи, фахової підтримки. Практичні психологи закладу Тетяна Семеніхіна та Наталія Буханиста ознайомили присутніх з переліком документації асистента вчителя щодо роботи з учнями з особливими освітніми потребами та особливостями роботи асистента вчителя під час дистанційного навчання. Вчитель-логопед Аліна Бойко розповіла про командний супровід  дитини з особливими освітніми потребам в закладі освіти. По закінченню семінару учасники заповнили анкети «Робота асистента вчителя в інклюзивних класах» та отримали методичні рекомендації (презентації) щодо організації інклюзивного навчання в закладах освіти.


    31.01.2020 року фахівцями Інклюзивно-ресурсного центру Енергодарської міської ради був проведений тренінг "Психологічне здоров'я батьків є необхідною умовою здоров'я дітей". Мета тренінгу - формування умінь і навичок батьків дітей з особливими освітніми потребами щодо збереженя та зміцнення свого психічного здоров'я. В ході тренінгу були проведені наступні вправи: "Асоціації" - учасники називали якомога більше асоціацій до слова здоров'я; "Я переживаю стрес, коли..."; "Ловець блага" - учасники тренувались знаходити позитивні моменти в негативних ситуаціях, та ін.   10.01.2020 року на базі КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Оріхівської міської ради відбувся семінар на тему: «Особливості розвитку, навчання та виховання дітей з особливими потребами», в якому прийняли участь 25 педагогів Оріхівської ОТГ. Мета семінару: надання інформації про дітей з особливими потребами, формування засад толерантного ставлення до таких особливих дітей. Протягом семінару педагогічним працівникам була надана інформація та рекомендації щодо роботи з дітьми з обмеженими можливостями. Було переглянуто відео - казку «Соловейко з одним крилом», яка налаштовує дорослих та дітей на доброзичливе ставлення та взаємодопомогу до особливих дітей.   9 січня 2020 року в Інклюзивно-ресурсному центрі Енергодарської міської ради відбувся тренінг «Основи інклюзивного шкільного навчання». Тренером виступила Бєлан О.О., практичний психолог ЕНВК «ЗНЗ-ДНЗ»№6, яка пройшла навчання в м. Київ в рамках проєкту «Інклюзивна реформа шкільної освіти в Україні: впровадження найкращих світових практик», який реалізується громадською організацією «Волонтерський рух «Спільна допомога» за підтримки Відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні та Всеукраїнського фонду «Крок за кроком». 
   В межах заходу було розглянуто такі теми: «Розуміння інвалідності та інклюзії», «Особливості організації освітнього процесу: командний підхід», «Партнерство з батьками», «Індивідуальна програма розвитку», «Універсальний дизайн». Тренінг пройшов жваво, енергійно. Учасники дискутували на представлені теми. По закінченню тренінга педагоги отримали сертифікати.

      21.12.2019 року в Марївському НВК Біленьківської ОТГ відбувся семінар на тему «Особливості роботи з дітьми з ЗПР в умовах інклюзивної освіти. Складаємо ІПР.» В роботі обласного семінару-практикуму взяли участь вчителі класів з інклюзивним навчанням, асистенти вчителів, вчителі-логопеди та практичні психологи закладу загальної середньої освіти, які проводять корекційні заняття. Робота семінару - практикуму була спрямована на: розширення знань учасників з питання особливостей організації психолого-педагогічної та корекційно-розвиткової роботи зі школярами з затримкою психічного розвитку в умовах інклюзивної освіти; складання ІПР. 

  Вчитель – дефектолог Паталах О.М. під час виступу окреслила основні цілі, завдання та напрямки корекційної діяльності зі школярами з особливими освітніми потребами; визначила специфіку роботи з дітьми з затримкою психічного розвитку . Важливе місце під час доповіді було відведено особливостям організації додаткових психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових занять для осіб з особливими освітніми потребами у закладах освіти на основі практичного досвіду .Педагог показала основні напрямки роботи вчителя зі школярами з затримкою психічного розвитку, ознайомила з корекційно-розвитковими програмами з розвитку мовлення, а також провела корекційні вправи та ігри («Яке слово зайве?», «Загубилось слово», «Читаночка-розширялочка», «Пропущені літери» тощо).
   03.12.2019 р., на базі КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Оріхівської міської ради відбувся спільний захід: «Кожна дитина особлива, всі діти – рівні!». Організаторами цього заходу були: КУ «Центр надання соціальних послуг» Оріхівської міської ради та КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Оріхівської міської ради. До присутніх звернулася директор КУ «ЦНСП» ОМР Л.Жбанкова, яка сказала безліч теплих слів в адресу присутніх, наголосила на тому, що інвалідність - це не вирок і побажала всім міцного здоров’я, гарного настрою та терпіння. Після привітань маленьким гостям представили розважальну програму де діти приймали участь у мультмарафоні, дарували присутнім свої посмішки та оплески, а присутні мали змогу оцінити «Вернісаж талантів», творчі роботи виконані руками дітей.
  31 жовтня 2019 року педагогічними працівниками КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янсько-Дніпровської міської ради Кам’янсько-Дніпровського району Запорізької області був проведений навчальний тренінг «Рівні можливості для кожного» для вчителів, асистентів вчителів, соціальних педагогів Кам’янсько-Дніпровської ОТГ які тільки почали працювати (чи незабаром працюватимуть) в класах та групах за інклюзивною формою навчання. 
   Мета тренінгу – формування загального враження від введення інклюзивної освіти в систему загальноосвітніх закладів, познайомити вчителів з особливостями інклюзивного навчання в системі освіти; сформувати толерантне ставлення до впровадження інклюзивного навчання у закладах освіти. На тренінгу були присутні педагогічні праціаники КЗ «Кам’янсько-Дніпровської ЗОШ І-ІІІ ст. № 3» Кам’янсько-Дніпровської міської ради, КЗ «Великознам’янської ЗОШ І-ІІ ст. № 2» Кам’янсько-Дніпровської міської ради, КЗ «Будинку дитячої творчості» Кам’янсько-Дніпровської міської ради.
24.10.2019 року фахівці КУ "Інклюзивно-ресусний центр" Енергодарської міської ради  провели семінар-практикум для педагогів ЗЗСО на тему: "Робота педагогів з дітьми з особливими освітніми потребами та їх батьками в закладах освіти". В ході проведення семінару педагоги покращили свій досвід роботи в командах для здійснення комплексного супроводу дітей з ООП та отримали психолого-педагогічні рекомендації по роботі з їх батьками. 
 В рамках роботи КЗ «Інклюзивно-ресурсний центр» Василівської районної ради Запорізької області 21 жовтня 2019 року на базі КЗДО № 4 «Струмочок» комбінованого типу ВМР ЗО відбувся логопедичний захід, присвячений Всесвітньому дню людей із вадами мовлення з теми «Домашня логопедія», який розкрив форми роботи логопедів на занятті. Метою даного заходу було формування у батьків розуміння важливості проведення мовленнєвих ігор та вправ в домашніх умовах; ознайомлення батьків із різними видами гімнастики, які сприяють вихованню правильної вимови у дітей (пальчикова, артикуляційна, дихальна, пісочна; розвиток загальної моторики); навчити батьків правильно виконувати, а також бачити темп і рівень виконання дитини; стимулювати самоосвіту батьків; виховувати у батьків та дітей відчуття радості від спільної діяльності. Активну участь в проведенні заходу взяли вчителі-логопеди Куропятник Н.І. (КЗДО № 4 «Струмочок» комбінованого типу ВМР ЗО), Бороздіна Г.О. та Фірсова О.В. (КЗДО № 7 «Теремок» комбінованого типу ДМР ЗО), Овдієнко Т. В. (КЗДО № 5 «Теремок» ДМР ЗО), які показали майстер-класи з досвіду роботи. Батьки разом зі своїми дітьми із задоволенням виконували запропоновані завдання, рухливі ігри. Акцентували увагу на тому, що кращих результатів можна досягнути лише спільними зусиллями фахівців та батьків. По завершенню заходу малеча отримала солодощі, а батьки – позитивні емоції та корисну інформацію щодо профілактики мовленнєвих порушень в домашніх умовах. Обговорення заходу вчителів-логопедів пройшло за «круглим столом», де були окреслені питання подальшої діяльності фахівців. 
   Фотоальбом

   18.10.2019 року фахівці  КУ "Інклюзивно-ресусний центр" Енергодарської міської ради провели семінар-практикум для вихователів інклюзивних груп на тему: "Робота падагогів з дітьми з особливими освітніми потребами та їх батьками в закладах дошкільної освіти". Педагоги ознайомились з основними принципами роботи з дітьми з ООП та отримали психолого- педагогічні рекомендації по роботі з їх батьками.
 Відповідно Положення «Про інклюзивно-ресурсний центр» № 545 від 12.07.2019 року та на виконання завдань ІРЦ, у рамках «Міжнародного проекту професійної перепідготовки на 2019/2020 р., науково-освітньою установою «Український ресурсний центр освітніх інновацій» 9, 10, 11 жовтня 2019 року проведено тренінг-інтенсив «Комплементарна реабілітологія: інноваційні методи оцінювання та корекції порушень психофізичного розвитку дітей в умовах інклюзивних закладів освіти», організований комунальною установою «Інклюзивно-ресурсний центр» Токмацької районної ради. 
   В урочистому відкритті заходу прийняли участь голова РДА В.С. Дудукалов, голова районної ради В.П. Мафтуляк, начальник відділу освіти ТРДА М.П. Шепель, директор обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти Т.А. Волошина, директор КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» ТРР О.С. Хайдарова та спікери. Під час урочистого відкриття зазначеного заходу підписано угоду про співпрацю між КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» ТРР в особі директора Оксани Сергіївни Хайдарової та НОУ «Український центр освітніх інновацій» в особі Олександра Петровича Глоби. Участь у заході прийняли 96 педагогів з м. Енергодару, м. Василівки та Василівськоо району, м. Мелітополя та Мелітопольського району, м. Пологи, м. Запоріжжя, м. Токмак і Токмацького району. Це педагогічні працівники КЗ «Запорізького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти» ЗОР, Обласного ресурсного центру, інклюзивно-ресурсних центрів, спеціальних закладів освіти, закладів загальної середньої освіти та закладів дошкільної освіти.
  Спікерами тренінгу були: Наталія Базима – кандидат педагогічних наук, доцент кафедри логопедії та логопсихології НПУ імені М.П.Драгоманова, коуч ВГО УАКП, технічний секретар Наукового часопису НПУ імені М.П. Драгоманова. Тетяна Станева – тренер-реабілітолог, нутриціолог, засновник ГО «Життя Без Ліків», співзасновник ННВК «Life without medicines». Олександр Глоба - доктор педагогічних наук, професор кафедри ортопедагогіки, ортопсихології та реабілітології НПУ імені М.П.Драгоманова, автор методики «Life without medicines», голова РадиУРЦОІ, засновник ГО «Життя Без Ліків». 
   Протягом трьох днів педагоги з усієї області розглядали і вивчали теми: інноваційні методи діагностики та немедикоментозні засоби корекції порушень опорно-рухового апарату у дітей в умовах інклюзивних закладів освіти; особливості корекційної роботи й організація психолого-медико-педагогічного супроводу дітей з РАС; сучасні методи моніторингу та відновлення психофізичного стану організму дітей і дорослих. Перші 2 дні робота кипіла у великій залі засідань Токмацької міської ради, за що окрема подяка керівництву міста. 
 Третій день тренінгу педагоги працювали на базі КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Токмацької районної ради. Всі три дні були наповнені посмішками, позитивними емоціями, гарними думками, новими знаннями, новими знайомствами, найкращими враженнями за участю найкращих професіоналів. Гарних емоцій добавлено виступом вихованців Молочанської дитячої школи мистецтв. Дякуємо працівникам КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» ТРР за організацію та проведення заходу на високому рівні.

  11.10.2019 року фахівцями  КУ "Інклюзивно-ресусний центр" Енергодарської міської ради була проведена групова консультація для практичних психологів ЗЗСО та ЗДО з теми: "Корекційна та розвивальна робота з дітьми РАС та інтелектуальними порушеннями". Мета зустрічи полягала у теоретичному обгрунтуванні психологічних основ виховання дітей з аутизмом та інтелектуальними порушеннями та системи корекційно-виховної роботи з ними.
   27.09.2019 року практичними психологами  КУ "Інклюзивно-ресусний центр" Енергодарської міської ради була проведена групова консультація "Особливості роботи вихователя, асистента вихователя ЗДО в групі з дітьми РДА". Присутні отримали інформацію щодо особливостей розвитку дітей РДА та ознайомилися з прийомами та методами налагодження контакту з ними.    26 вересня 2019 року за круглим столом в КУ «Інклюивно-ресурсний центр» Токмацької районної ради зустрічали директорів і заступників директорів закладів освіти району. Тема обговорення: «Організація освітньої діяльності дітей з особливими освітніми потребами в умовах закладів освіти. Співпраця з інклюзивно-ресурсним центром». У 2019/2020 навчальному році у Токмацькому районі 13 закладів освіти відкрили інклюзивні класи/групи. Саме тому, виникло багато питань щодо організації інклюзивного навчання. Директор КУ «ІРЦ» ТРР Хайдарова Оксана Сергіївна надавала відповіді та роз'яснення з даного питання. На засіданні прийняла участь представник Відділу освіти ТРДА Надія Стольникова.


  
 04.09.2019 року директором Інклюзивно-ресурсного центру проведено інформаційно-методичну нараду для практичних психологів, вчителів-логопедів та вчителів-дефектологів закладів освіти міста (були присутні 56 осіб), на якій обговорено наступні питання: 
- напрямки діяльності Інклюзивно-ресурсного центру у 2019-2020 навчальному році; 
- взаємодія з закладами освіти міста;
 - особливості організації надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг дітям з особливими потребами; 
- нормативно-правова база з питань інклюзивної освіти.17.05.2019 року практичним психологом КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Енергодарської міської ради Запорізької області, було проведено семінар-практикум для вихователів ЗДО на тему: «Робота вихователів з дітьми з особливими освітніми потребами та їх батьками в закладі дошкільної освіти». Протягом заходу були обговорені аспекти щодо реальної допомоги дітям з особливими освітніми потребами для успішної інтеграції в соціумі.

  

   09.04.2019 року практичним психологом Енергодарського Інклюзивно-ресусного центру проведено заняття творчої динамічної групи вчителів та асистентів вчителів інклюзивних класів з теми: «12 практичних ідей з організації роботи в інклюзивному класі». Увага присутніх була зосереджена на організаційних особливостях роботи в інклюзивних класах та на процесі створення оптимального позитивного навчального середовища при роботі з дітьми з особливими освітніми потребами.
       2 квітня 2019 року за участю КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Мелітопольської міської ради Запорізької області пройшов захід до Всесвітнього дня поширення інформації про проблеми аутизму. З метою розповсюдження інформації та підтримки дітей і батьків організовано міський захід під керівництвом гуманітарного профільного заступника мера Бойко С.А., управління освіти, Інклюзивно-ресурсного центру, громадської організації нашого міста "Особливе батьківство", дошкільних закладів міста. З метою поширення інформації про проблеми аутизму розповсюджено буклети, листівки, задля того, щоб підкреслити необхідність допомагати людям, підвищувати рівень їх життя. Адже чисельність дітей, які страждають аутизмом, висока у всіх регіонах світу і має величезні наслідки для дітей, їх сімей, громад і товариств. В рамках даного заходу всіх батьків та дітей було запрошено на площу Перемоги, де відбулися майстер-класи, виставки дидактичного та розвивального матеріалу направлені на розвиток кожної дитини. Всіх дітей радо зустрічали казкові герої. Кожна дитина мала можливість прийняти участь у конкурсах та отримати задоволення від спілкування. Гостинно приймала дітей та батьків піцерія «Челентано», яка пригостила смачною піцою та солодощами, які запропонувала адміністрація закладу.
      Фотоальбом

     27.03.2019 року фахівці
Інклюзивно-ресурсного центру м. Енергодар провели практикум для учасників Команди психолого-педагогічного супроводу з теми: «Команда психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами у закладі дошкільної освіти». В ході заходу були обговорені основні принципи, завдання та функції, а також порядок діяльності Команди супроводу дітей з особливими освітніми потребами, які здобувають освіту в умовах інклюзивного навчання в закладах дошкільної освіти.
       Фотоальбом

21.03.2019 року у Інклюзивно-ресурсному центрі м. Енергодара було проведено авторську майстерню для вчителів-логопедів ЗЗСО «Розробка дидактичного матеріалу для дітей шкільного віку», метою якої було систематизування дидактичного матеріалу щодо обстеження дітей шкільного віку. 


    


   
     

    12 березня 2019 року на базі КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Оріхівської міської ради відбувся семінар-тренінг: «Можливості арт-терапії в роботі з дітьми з особливими освітніми потребами». Мета заходу – висвітлити роль арт-терапії у роботі з дітьми з особливими освітніми потребами. Учасниками заходу стали практичні психологи, асистенти вихователів закладів дошкільної освіти та асистенти вчителів навчальних закладів загальної середньої освіти та фахівці ІРЦ. На теоретичній частині семінару – тренінгу були обговорені такі питання: -переваги арт-терапії; -функції, завдання та види арт-терапії; -можливості арт-терапії в роботі з дітьми з особливими освітніми потребами. На практичній частині заходу учасники мали змогу власноруч застосувати та показати свої можливості з використанням арт-терапії, а саме: оригамі, ізотерапія, пісочна та музична терапії. По закінченню заходу присутні поділилися своїми враженнями та обмінялися взаємними побажаннями.

       


         04 березня 2019 року, напередодні свята 8 Березня, на базі КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Оріхівської міської ради відбувся святковий захід – «Приймайте, мами привітання!». На свято прийшли мами, бабусі, сестрички наших вихованців, дітей з особливими освітніми потребами. На початку з привітальним словом звернулася Собко Ольга Дмитрівна, побажавши усім міцного здоров’я, сил, терпіння, наснаги та любові. А далі розпочалося святкове дійство. Силу свого таланту глядачам продемонстрував фольклорно – вокальний колектив «Червона калина». Безліч теплих слів пролунало на адресу найдобріших, наймиліших, найулюбленіших в світі матусь. Наприкінці свята вихованці Центру подарували мамам та бабусям власноруч виготовлені подарунки. Свято закінчилось подарувавши всім присутнім гарний настрій та позитивні емоції.
       Фотоальбом

     Інклюзивно-ресурсний центр по Дніпровському району сприяв участі 20-ти дітей з особливими потребами у благодійному заході 19 грудня 2018 року до Дня Святого Миколая. Захід був організований у Палаці культури ЗТЗ сімейним клубом “Колібрі”. Діти зустрілись із казковими героями, грались та фотографувались з ними. Святковий концерт вразив своєю різноманітністю. Діти отримали солодкі подарунки від кав’ярні-кондитерської “О’Сасао”.

       Діялність КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Більмацької ради Запорізької області. За останні роки Україна зробила потужний крок уперед у питанні розвитку інклюзивного навчання, яке полягає у забезпеченні права усіх дітей на якісну освіту. Проте, ще й досі питання інклюзії у багатьох викликає подив і нерозуміння. Тому щороку заклади освіти Більмацького району планують інформаційно-просвітницькі заходи, спрямовані на розвиток психологічної готовності учасників навчально-виховного процесу до взаємодії з дитиною, яка має особливі освітні потреби. Куратором цього питання є КУ «Інклюзивно-ресурсний центр».
На початку 2018-2019 н. р. фахівцями інклюзивно-ресурсного центру були проведені тренінги «Професійна діяльність асистента вчителя/вихователя у інклюзивному просторі» та «Здібності дитини з особливими освітніми потребами. Шляхи їх розвитку».

Також важливою складовою залишаються методичні об’єднання практичних психологів та соціальних педагогів, спрямовані на краще пізнання себе й один одного, розширення знань з питань роботи з дітьми з ООП, здійснення обміну досвідом.

Більше фото тут:      21 грудня 2018 року на базі КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Оріхівської міської ради відбувся семінар-тренінг «Інклюзивна освіта – реалії і можливості», організатором якого виступив педагогічний колектив КУ «ІРЦ» ОМР.
Мета заходу – розширити знання педагогів, сформувати вміння адаптуватися і легко знаходити контакт з дітьми з особливими освітніми потребами, активізувати особистісний потенціал та оптимально реалізувати креативний підхід у нестандартних ситуаціях. Сформувати толерантне ставлення до впровадження інклюзивного навчання.
Учасниками заходу стали практичні психологи, асистенти вихователів, асистенти вчителів та фахівці ІРЦ.
На теоретичній частині семінару – тренінгу були обговорені такі питання:
-  основні завдання інклюзивного навчання;
-  організація інклюзивного навчання дітей з особливими освітніми потребами;
-  залучення батьків в освітній процес.
На практичній частині заходу учасники мали змогу пізнати, як формувати у дітей позитивну самооцінку, встановлювати партнерські стосунки з родинами дітей з особливими освітніми потребами, залучати їх до активної участі у педагогічному процесі, також була висвітлена необхідність надання підтримки дітям з особливими освітніми потребами.
По закінченню заходу присутні поділилися своїми враженнями та обмінялися взаємними побажаннями.


 


          День Святого Миколая малеча завжди чекає з особливим нетерпінням, бо це означає, що слухняні дітки обов’язково отримають солодощі та подарунки. Напередодні свята діти пишуть Святому Миколаю листи зі своїми побажаннями і вкидають їх у поштову скриньку або кладуть за вікно, просячи передусім здоров’я собі та батькам.

Ось і цього разу мрії дітей, які відвідують КУ «Інклюзивно – ресурсний  центр»  Оріхівської міської ради – здійснилися, адже з добрими побажаннями та гостинцями до них завітав настоятель Свято – Стефанівського храму Миколай, який нікого не обділив солодким подарунком та добрим словом.

Діти та батьки мали змогу почути святкову історію про Святого Миколая та поділитися своїми мріями,  а свої бажання, напередодні свята, відправити в пошту Святого Миколая.   Після бесіди діти прийняли урочисте причастя.
Приємно, що у день Святого Миколая дитячі мрії можуть здійснитися. Мабуть, цьогорічне свято запам’ятається дітям надовго, а подарунки принесуть радість і задоволення.

                   Токмацький інклюзивно-ресурсний центр зустрічає гостей
На базі КУ «Токмацький інклюзивно-ресурсний центр» відбувся майстер-клас для вихователів закладів дошкільної освіти під назвою «Застосування артикуляційної гімнастики в роботі вихователів ЗДО». Метою заходу було ознайомити та навчити педагогів основним методам та  прийомам проведення артикуляційної гімнастики. Привітала всіх гостей та ознайомила з діяльністю центру директор  Марко Н.В. Продовжила роботу з аудиторією вчитель-логопед Лагода І.В., яка зазначила, що на сьогоднішній день майже 90% дітей віком від 2 до 6 років мають різноманітні порушення  мовлення. А так, як більшість закладів дошкільної освіти міста не забезпечені вчителями-логопедами, тому важливо саме вихователям застосовувати прийоми артикуляційної гімнастики у освітньому процесі. Також Інна Василівна розповіла присутнім про основні мовленнєві порушення та їх причини, надала методичні рекомендації вихователям щодо проведення артикуляційної гімнастики та на прикладі «Казки про Веселий язичок» показала її виконання. Педагоги мали змогу самі виконати різні логопедичні вправи для подальшого їх використання у своїй роботі. Адже, як зазначила вчитель-логопед, важливим є починати артикуляційну гімнастику саме в ранньому віці. І тільки завдяки систематичному виконанню таких вправ можливе зміцнення м’язів органів мовлення і підготовка бази для чистої звуковимови та попередження виникнення порушень мовлення у дітей. По закінченню всі присутні поділилися своїми враженнями та обмінялися взаємними побажаннями. Інформація про інклюзивно-ресурсні центри м. Запоріжжя та Запорізької області


Комментариев нет:

Отправка комментария