Моніторинг динаміки ІПР
09.01.2025 на базі Запорізького обласного Центру НТТУМ «Грані» відбулося засідання команди психолого-педагогічного супроводу осіб з особливими освітніми потребами КЗ «Опорний заклад «Сузір'я», Оріхівської філії № 5 КЗ «Опорний заклад загальної середньої освіти «Сузір'я» та Оріхівської філії № 3 Комунальний заклад «Опорний заклад загальної середньої освіти «Сузір'я» Оріхівської міської ради за участі фахівців КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Оріхівської міської ради (керівник Ліана КОРОТКОВА).
На засіданні члени КС обговорили виконання індивідуальних програм розвитку осіб з ООП, відповідно до сфер розвитку, зосередили увагу на найбільш ефективних методах та прийомах в роботі вчителів та корекційних педагогів, визначили подальші напрями навчальної та корекційно-розвиткової роботи на ІІ семестр. Педагоги відзначили, що завдяки злагодженій діяльності педагогів, фахівців та батьків спостерігається позитивна динаміка у розвитку осіб з ООП.
За інформацією КУ «ІРЦ» ОМР
Засідання команди супроводу за підсумками І семестру 2025
08.01.2025 у рамках співпраці з закладами освіти відбулося онлайн-засідання команди психолого-педагогічного супроводу осіб з особливими освітніми потребами КЗ «Нестерянська спеціалізована різнопрофільна загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів» Оріхівської міської ради за участі фахівців (консультантів) КУ «Інклюзивно – ресурсний центр» Оріхівської міської ради (директор Ліана КОРОТКОВА).
Члени команди супроводу здійснили аналіз результативності навчальної та корекційно-розвиткової роботи, яку проведено з дітьми з ООП у І семестрі 2024/2025 навчального року, визначили подальші напрями та пріоритети роботи команди.
За інформацією КУ «ІРЦ» ОМР
Участь Бердянського ІРЦ в командах супроводу
Продовжуючи співпрацю із закладами освіти міста Бердянська, педагоги Бердянського ІРЦ (директор Тетяна МАЛУЄВА) взяли участь у роботі команд психолого-педагогічного супроводу учнів з особливими освітніми потребами ЗЗСО, що є важливою складовою ефективної підтримки дітей із різними освітніми труднощами
Під час зустрічей учасники команд супроводу надали інформацію про особливості розвитку учнів початкової ланки, позначили їх інтереси, труднощі, освітні потреби визначені в адаптаційний період у першокласників, провели моніторинг виконання ІПР дітей 2-4 класів. Також учасники засідання команди супроводу акцентували увагу на продовження роботи по створенню належних умов для інтеграції дітей з ООП в освітнє середовище.
Педагоги надали відповіді на запитання батьків дітей з ООП. Також було озвучено прогрес розвитку учнів початкової та середньої ланок навчання, порушені питання щодо необхідності коригування ІПР відповідних осіб. Марафон досягнень 2024
2025 рік ІРЦ Олександрівського району м. Запоріжжя розпочав проведенням Марафону досягнень-2024. В період з 2 по 8 січня фахівці (консультанти) під керівництвом директора Тетяни ОЧЕРЕТНЮК представили свої звітні презентації за результатами досягнень минулого року.
ДетальнішеПрактикум
09.01.2025 директоркою КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради Оленою ГОЛОВКІНОЮ спільно з асистенткою вчителя КЗ «Олексіївський опорний ліцей» Смирновської сільської ради Мариною ДУБОВИК було проведено практикум «Ефективні способи самодопомоги у кризовій ситуації».
Захід зібрав педагогів закладу освіти, які бажають отримати більше інформації про методи психологічної рівноваги в умовах складного життя, вдосконалити свої навички.
Під час практикуму учасники та учасниці:
ознайомилися з найпростішими та найефективнішими методами управління стресом та тривогою;
попрактикувалися у техніках релаксації та стабілізації емоційного фону;
виконали практичні вправи, які можна легко використовувати в повсякденному житті.
Захід пройшов у теплій і довірливій атмосфері, надихаючи на подальший розвиток навичок самодопомоги.
Засідання КППС
07.01.2025 на базі НВК № 2 ім. В.А. Лазаряна, за участю фахівців (консультантів) ІРЦ Оріхівської міської ради (директор Ліана КОРОТКОВА), відбулося онлайн засідання команди психолого-педагогічного супроводу. Мета зустрічі: визначення динаміки розвитку дітей з ООП за результатами І семестру 2024-2025 н.р. та коригування ІПР.
Під час засідання розглядалися такі питання:
Моніторинг динаміки розвитку осіб з ООП за І семестр 2024/2025 н.р.
Моніторинг навчальних досягнень за підсумками І семестру 2024/2025 н.р.
Моніторинг результатів корекційно – розвиткової роботи.
Визначення умов для навчання та внесення змін в індивідуальну програму розвитку осіб з ООП на ІІ семестр 20204/2025 н.р.
Формування командою супроводу ефективної траєкторії навчання та розвитку особи з ООП.
Фахівці (консультанти) ІРЦ, в свою чергу, надали рекомендації та наголосили, що корекційна робота стає ефективною лише при позитивній, спільній участі педагогів, батьків і вузьких спеціалістів, а також при створенні ситуації активного мислення учня, що формує системний процес розвивального навчання.
Щира подяка за тісну співпрацю та злагоджену роботу учасникам команди супроводу!
За інформацією КУ «ІРЦ» ОМР
Свято, яке зігріває серця!
Кожного року діти і батьки Василівського ІРЦ (директор Алла НЕСТОР) стають свідками справжнього дива: люди з великими серцями об’єдналися, щоб подарувати радість і тепло тим, хто цього потребує найбільше.
Серія онлайн-консультацій КППС закладів загальної середньої освіти
23-27.12.2024 команда фахівців ІРЦ по Шевченківському району міста Запоріжжя (директор Богдан СІЧКАР) провела консультації для команд психолого-педагогічного супроводу (КППС) закладів загальної середньої освіти в онлайн-форматі на платформі ZOOM.
Дякуємо всім учасникам за активну ефективну співпрацю, відкритість до взаємодії, прагнення до вдосконалення та гармонізації інклюзивного середовища в закладах освіти!
Разом ми будуємо світ, у якому КОЖНА ДИТИНА має можливість навчатися та розвиватися!
Детальніше
Засідання КППС
23.12.2024 року відбулося онлайн-засідання команди психолого-педагогічного супроводу дітей з ООП ЕГ №1 м.Енергодар за участі директора Енергодарського ІРЦ Олени АНДРУЩЕНКО. Учасниками засідання було розглянуто проміжний моніторинг індивідуальних програм розвитку учнів з ООП та рівні навчальних досягнень за І семестр 2024/2025 навчального року, визначено ефективність поставлених цілей ІПР.
Онлайн-засідання
19.12.2024 відбулося онлайн-засідання команди психолого-педагогічного супроводу дітей з ООП ЕГ №4 м.Енергодар. На засіданні була присутня директор Енергодарського ІРЦ Олена АНДРУЩЕНКО та члени команди супроводу закладу освіту.
В ході засідання було розглянуто низку важливих питань:
- проміжний моніторинг індивідуальних програм розвитку учнів з ООП за І семестр 2024/2025 навчального року, визначення ефективності цілей ІПР;
- рівні навчальних досягнень здобувачів освіти з ООП за І семестр 2024/2025 навчального року.
Вебінар
17.12.2024 Інклюзивно-ресурсним центром Енергодарської міської ради (директор Олена АНДРУЩЕНКО) було проведено вебінар “Як допомогти учням з проблемами концентрації уваги та навчання в умовах війни”. В онлайн заході взяло участь 32 педагогічних працівників закладів освіти міста Енергодар. Спікер: Тетяна Паукова, практичний психолог Інклюзивно-ресурсного центру.
Під час вебінару присутні обговорили наступні питання: чому порушується концентрація уваги у дітей під час стресових ситуацій; як це проявляється у навчанні учнів; техніки та вправи, які можуть використовувати вчителі, щоб допомогти дітям. Також в ході вебінару педагоги практично випробували техніки, які сприяють покращенню фокусування, концентрації та адаптації до навчання в складних умовах. Методичні заходи, які і надалі планують проводити фахівці ІРЦ, допоможуть освітянам міста вирішувати проблемні питання, які виникають під час освітнього процесу.
Захід до Дня Святого Миколая На базі КУ «Інклюзивно – ресурсний центр» Оріхівської міської ради (директор Ліана КОРОТКОВА) відбувся теплий та яскравий захід для дітей з особливими освітніми потребами до дня Святого Миколая, який наповнив день радістю, посмішками та святковим настроєм.В заході взяли участь діти з особливими освітніми потребами, які мали можливість показати всі свої таланти доброму чарівнику. Цього дня на них чекала довгоочікувана зустріч з мріями та подарунками. Діти написали листа Святому Миколаю, у якому розповіли про свої гарні вчинки та зробили підказку, які саме подарунки бажають отримати для себе та своїх рідних.Свято пройшло в чудовій атмосфері тепла і усмішок. Кожна дитина отримала свій святковий набір із солодощами. День Святого Миколая вкотре нагадує нам про важливість добра, турботи і віри в дива! За інформацією КУ «ІРЦ» ОМР.
Семінар-практикум
04.12.2024 фахівцями (консультантами) Інклюзивно-ресурсного центру ЕМР (директор Олена АНДРУЩЕНКО) для педагогічних працівників закладів освіти міста Енергодар було проведено семінар-практикум «Арт терапевтичні методи у роботі з дітьми з особливими освітніми потребами під час інклюзивного навчання». Спікери заходу: Олена АНДРУЩЕНКО, директор Інклюзивно - ресурсного центру та Тетяна Паукова, практичний психолог ІРЦ.
Під час семінару розглянуто основні арт терапевтичні методи в роботі з дітьми з ООП та особливості психокорекційного впливу арт терапевтичних технологій під час освітнього процесу.
Практична частина заходу була спрямована на оволодіння педагогами інструментами, щодо розвитку комунікативних навичок, гармонійної інтеграції дітей з ООП в соціум, безпечного прояву негативних емоцій та розвитку творчого потенціалу, загального позитивного корекційного впливу.
Інклюзія на дотик
04.12.2024 під керівництвом директора Тетяни ОЧЕРЕТНЮК в ІРЦ по Олександрівському району м. Запоріжжя відбувся заключний етап районного фестивалю “Інклюзія на дотик”, в якому взяли участь заклади освіти Олександрівського району.
Головна мета заходу: привернути увагу до осіб з особливими освітніми потребами та продовжувати впроваджувати інклюзивну, безбарʼєрну освіту у заклади освіти. У 5 номінаціях 31 учасник представили свої роботи. Журі дуже ретельно обговорювали кожну роботу та визначили переможців. Велика подяка керівникам закладів освіти та учасникам фестивалю за вагомий внесок та поповнення ІРЦ дидактичними, стимулюючими, інноваційними матеріалами для корекційно-розвиткові роботи з дітьми з ООП.
Інформаційно-просвітницький захід
03.12.2024 в закладах освіти міста Бердянська відбувся інформаційно-просвітницький захід «Як говорити з дітьми про інвалідність» приурочений до Міжнародного дня людей з інвалідністю. З метою привернення уваги до труднощів людей з інвалідністю, захисту їхніх прав, гідності і благополуччя фахівцями КУ «ІРЦ» БМР (директор Тетяна МАЛУЄВА) були підготовлені та надані матеріали для проведення виховних годин в закладах освіти міста Бердянська.
Завдяки узгодженій співпраці між інклюзивно-ресурсним центром та закладами освіти міста було організовано та проведено заходи для розвитку наскрізного принципу врахування соціальної залученості, недискримінації та поваги до прав людини, партиципації та згуртованості.
КУ «ІРЦ» БМР висловлює вдячність закладам освіти за проведення інформаційно-просвітницьких заходів та надані світлини. Додатково відмічаємо креативність та відкритість педагогічних працівників освіти міста.
Міжнародний день осіб з інвалідністю
03.12.2024, в Міжнародний день осіб з інвалідністю, фахівці (консультанти) КУ “Інклюзивно-ресурсний центр” Оріхівської міської ради (директор ЛІАНА КОРОТКОВА) провели інтерактивне заняття: “Спільного у нас багато, та не треба забувати кожен має особливе: ми не схожі - це важливо!”Виховуючи чуйність та співчуття у серцях майбутнього покоління, ми сприяємо усвідомленню і розумінню того, що інвалідність - це не вирок! Захищаючи гідність людини ми сіємо у своїх душах, та душах наших дітей зернятко доброзичливості, милосердя, любові та зацікавленості у благополуччі ближніх.
За інформацією КУ “ ІРЦ” ОМР ”
КонкурсПротягом місяці на базі КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради (директор Олена ГОЛОВКІНА) проходив конкурс «Добро, що надихає», метою якого було зробити добрі вчинки та бути прикладом для інших. Всі учасники були відзначені дипломами та подарунками. Педагогічний коучинг
З нагоди Всесвітнього дня науки, з метою підвищення професійного рівня педагогічних працівників та надання якісних корекційних послуг дітям з особливими освітніми потребами, впродовж листопада місяця фахівцями (консультантами) ІРЦ по Олександрівському району м.Запоріжжя (директор Тетяна ОЧЕРЕТНЮК) був проведений педагогічний коучинг «Модерн-корекція: інструменти для корекційних педагогів». Тиждень логопедії
З метою інформування населення про важливість мовленнєвого розвитку дітей та надання підтримки учасникам освітнього процесу з мовленнєвими труднощами у КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради (директор Олена ГОЛОВКІНА) був проведений Тиждень логопедії.
У межах тижня фахівчиня (консультантка) Світлана ТИМОШЕНКО:
провела семінар-практикум «Нейроігри як важливий компонент розвитку мовлення дітей»;
надала консультації батькам та педагогам з тем: «Ігрові методи розвитку мовлення дітей» та «Альтернативна комунікація»;
організувала вікторину «Вгадай мультфільм за мелодією» для учасників сторінки ІРЦ у Facebook.
Тиждень логопедії, що став вже традиційним в установі, - це крок до того, щоб кожна особа мала можливість висловлювати свої думки, спілкуватися без бар’єрів і розвивати свої таланти.
Співпраця
21.11.2024 відповідно до робочого плану ІРЦ по Олександрівському району м.Запоріжжя (директор Тетяна ОЧЕРЕТНЮК) в змішаному форматі відбулося засідання команд психолого-педагогічного супроводу Запорізької гімназії №76 та фахівців (консультантів) ІРЦ.
Директор ІРЦ Тетяна ОЧЕРЕТНЮК наголосила на важливості співпраці ІРЦ з командами ППС та охарактеризувала значущу роль командної роботи для психолого-педагогічного супроводу та надання корекційно-розвиткових послуг дитині з особливими освітніми потребами. Заступник директора Олена СОБАКАР підготувала та провела тренінги для учасників заходу, ознайомила їх із сучасними підходами та практиками в роботі з дітьми з ООП, проаналізувала роботу команд за перше півріччя та визначила проблемні питання. Під час проведення заходу учасники мали можливість обмінятися досвідом та обговорити хвилюючі питання, щодо корекційно-розвиткової роботи з дітьми з особливими освітніми потребами. Захід відбувся у дружній та продуктивній атмосфері. Щиро дякуємо всім за активну участь!
Круглий стіл20.11.2024 фахівцями (консультантами) КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Оріхівської міської ради (директор Ліана КОРОТКОВА) проведено засідання консультативного круглого столу для батьків дітей з ООП «Корекційно-розвиткова робота батьків з дітьми вдома». Під час консультування батьки отримали інформацію про те, як здійснювати корекційно-розвиткову роботу вдома, організувати робочий простір для дитини та спланувати час для виконання завдань. Також батькам було надано наочні матеріали для занять та покрокова інструкція з виконання.За інформацією КУ«ІРЦ” ОМР
Семінар
19.11.2024 фахівці КУ «Інклюзивно – ресурсний центр» Гуляйпільської міської ради (директор Анастасія КУРІЛЕНКО) провели семінар для працівників КЗ «Заклад дошкільної освіти ясла-садок «Сонечко» комбінованого типу Гуляйпільської міської ради – «Категорії труднощів та рівні підтримки в навчанні дітей з ООП в закладі дошкільної освіти».
Під час зустрічі були розкриті такі питання:роль вихователя у підтримці та реалізації інклюзивного навчання в ЗДО;поняття «категорії труднощів» та «рівні підтримки»;проблемні аспекти реалізації інклюзивної освіти в ЗДО; шляхи взаємодії педагога ЗДО з дітьми, які мають особливі освітні потреби. Захід був проведений за запитом керівника дошкільного закладу, який відновив роботу після простою.
Круглий стіл
14.11.2024 на базі КУ «Інклюзивно - ресурсний центр» Оріхівської міської ради, відбулося онлайн-засідання круглого столу для педагогічних працівників: «Говорити чи мовчати про діагноз дитини, як та коли говорити».
В ході зустрічі обговорювалися такі питання:
Які негативні установки можуть формуватися у дітей з інвалідністю, якщо їм не говорити про відмінності між людьми.
Які потреби не задовольняються, якщо дитина не знає про свої відмінності.
Які є соціальні історії про різні порушення розвитку та як ними користуватися.
Як формується психологічний образ дитини і образ її тіла.
Деякі поради про те, як говорити про діагноз дитини з іншими людьми.
Педагогічним працівникам були надані рекомендації, щодо проведення арт – терапевтичних практичних вправ, які дадуть змогу батькам або законним представникам дитини з інвалідністю, подивитися на свою дитину під іншим кутом зору та дослідити взаємодію членів родини.
За інформацією КУ «ІРЦ» ОМР
Підсумки осіннього сезону виробничої практики
Логічним продовженням плідної співпраці Бердянського інклюзивно-ресурсного центру (директор Тетяна МАЛУЄВА) з Бердянським державним педагогічним університетом сталося звітування студентів про проходження осінньої виробничої діагностичної практики.
У диспуті практиканти висловили свої думки щодо значення оцінки розвитку дитини в інклюзивній освіті. Діагностика всебічного розвитку дітей – це складний, але необхідний процес, який дозволяє вчасно виявити особливості та можливі труднощі в розвитку. Здобувачі вищої освіти переконалися на власному досвіді, що психолого-педагогічна діагностика дозволяє зрозуміти особливості емоційного, когнітивного та поведінкового розвитку дитини. Під час зустрічей було підкреслено, що завдяки вчасній діагностиці можна оцінити сильні та слабкі сторони дитини у декількох напрямках, визначити індивідуальні стратегії для її розвитку під час навчання.
Також студенти презентували свої напрацювання для діагностики мовленнєвого розвитку дітей дошкільного віку, оцінки навчальних труднощів дітей молодшого шкільного віку та творчі роботи.
Сповнені педагогічним натхненням студенти-практиканти повернулися до навчання.
Онлайн-захід
22.10.2024 року у КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради (директор Олена ГОЛОВКІНА) відбувся онлайн захід для педагогів закладів освіти «Інклюзивне навчання: рівні можливості для кожного». Спікер: фахівчиня (консультантка) Інна САМОЙЛЕНКО.
Педагогами були розглянуті наступні питання:
хто такі особи з особливими потребами;
категорії освітніх труднощів;
особливості рівнів підтримки відповідно до індивідуальних потреб;
стереотипи мислення та хибні погляди щодо осіб з особливими потребами;
основні правила взаємодії між людьми різних категорій освітніх труднощів;
інклюзивний словник на всі випадки життя.
Вебінар ІРЦ
У жовтні 2024 Катерина СЕМЕНЕНКО, фахівчиня (консультантка) КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради (директор Олена ГОЛОВКІНА) провела вебінар для учасників освітнього процесу «Забезпечити підтримку в умовах війни». Під час заходу психологиня розповіла про практичні методи підтримки емоційної стійкості в умовах війни, підкреслила важливість розвитку ресурсів і навичок самопідтримки, а також поділилася техніками зниження тривожності та стресу.
Воркшоп
У жовтні фахівцями Василівського інклюзивно-ресурсного центру (директор Алла НЕСТОР) для дітей громади було організовано творчий родинний воркшоп «Кольорова фантазія». Мета заходу – створення комфортного та екологічного простору, де діти та їхні родини могли досліджувати себе, розкривати свій потенціал та наповнюватися ресурсами з турботою про ментальне здоров’я. Почесними гостями заходу стали міський голова Сергій Каліман та Кено Верзеком. Завдяки підтримці постійних партнерів ГО «Українсько-німецьке культурне товариство» (м. Чернівці) при Центрі Gedankendach, учасники отримали всі необхідні матеріали для творчості (фарби, пензлики, аркуші тощо) та подарунки-смаколики.
Круглий стіл
У жовтні фахівцями Василівського ІРЦ (директор Алла НЕСТОР) було проведено круглий стіл з елементами тренінгу “Підтримка ментального здоров'я вчителів та учнів у сучасних умовах” для педагогів, відповідальних за організацію інклюзивного навчання в закладах освіти Василівської громади. Метою заходу було підвищення обізнаності фахівців щодо профілактики стресу, емоційного вигорання та підтримки психологічного благополуччя в освітньому процесі.
Під час заходу учасники обговорили сучасні виклики, які впливають на психічне здоров'я вчителів та учнів, розглянули стратегії створення сприятливого психологічного середовища, а також опрацювали практичні поради щодо саморегуляції та управління стресом у щоденній роботі, закріпили різні техніки релаксації та відновлення внутрішнього ресурсу, методи підтримки психоемоційної стабільності у педагогічному колективі. Учасники активно брали участь у практичних вправах та дискусіях, обмінювалися досвідом і отримали корисні матеріали для подальшого використання у професійній діяльності.
Просвітницька діяльністьБердянський інклюзивно-ресурсний центр (в.о. директора Тетяна ТХОРЕНКО) активно впроваджує інформаційно-просвітницьку діяльність та надає методичну підтримку педагогічним працівникам закладів освіти. У контексті співпраці з Бердянським державним педагогічним університетом, восени стартував черговий сезон виробничої практики здобувачів вищої освіти бакалаврату та магістратури факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Бердянського державного педагогічного університету за спеціальністю «Спеціальна освіта» на базі Бердянського ІРЦ. Фахівці центру активно взаємодіють зі студентами-практикантами шляхом залучення їх до розроблення дидактичних матеріалів для дистанційного навчання та діагностики, створення яскравих презентацій, проведення консультацій з метою підвищення рівня педагогічної майстерності. Кожен здобувач вищої освіти має можливість проявити свою креативність та творчість, відчути себе фахівцем своє справи.
Тиждень здоров’я
23-27.10.2024 на базі КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради (директор Олена ГОЛОВКІНА) відбувся Тиждень здоров’я, присвячений зміцненню фізичного та психологічного благополуччя.
Фахівчиня (консультантка) з фізичної реабілітації Наталія КРОТЕНКО:
- підготувала комплекс вправ для покращення самопочуття дітей, батьків та педагогів;
- разом із класними керівниками 1-х класів провела виховні години «Цікава подорож чарівним потягом до країни Здоров’я», під час яких діти мали змогу побувати на зупинках: «Грязнулі», «Шкідливі звички» та «Фізкурлендія»;
- у рамках проєкту «Я здоровий, бо люблю спорт» організувала виготовлення фото-колажів.
Тиждень здоров’я – чудова нагода закріпити важливі звички в ігровій формі.
Співпраця
30.09.2024 фахівець (консультант) Бердянського ІРЦ Тхоренко Тетяна взяла активну участь у педраді Бердянської гімназії № 3 «Сузір’я», під час якої актуалізувала стратегічні цілі, завдання Національної стратегії розвитку інклюзивного навчання на період до 2029 року та ознайомила з Операційним планом заходів на 2024-2026 рр.
У ході роботи було зроблено акцент на ефективні форми та інструменти оцінювання дітей з ООП шляхом опрацювання методичних рекомендацій МОН. У доброзичливій атмосфері педагоги обмінялися досвідом з організації освітнього процесу на всіх рівнях загальної середньої освіти.
БЕЗБАР'ЄРНІСТЬ: будуємо доступність для кожної дитини
Завдяки підтримці Департаменту освіти і науки Запорізької міської ради, Інклюзивно-ресурсний центр по Шевченківському району (в.о. директора Богдан СІЧКАР) було оснащено пандусом – одним з основних елементів доступного простору.
Реалізація цього важливого проєкту підвищила рівень безбар’єрності для дітей з особливими освітніми потребами та їх батьків. Перші відвідувачі вже поділилися своїми враженнями: «Наявність пандуса біля входу дуже важлива для нашої родини. Ми маємо різний досвід, тож можемо сказати, що цей пандус дуже зручний і комфортний!» - зазначив пан Юрій, батько дитини з особливими освітніми потребами.
Засідання КППС
20.09.2024 в межах співпраці відбулося онлайн - засідання команди психолого – педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами Оріхівського КЗ «НВК № 2 ім. В.А. Лазаряна» та фахівців КУ «Інклюзивно – ресурсний центр» Оріхівської міської ради (директор Ліана КОРОТКОВА). Засідання команди психолого-педагогічного супроводу забезпечує ефективність освітнього процесу дітей, які здобувають освіту в інклюзивних класах закладів загальної середньої освіти.
На початку навчального року педагогічними працівниками, фахівцями ІРЦ, батьками здобувачів освіти визначено основні цілі і завдання, шляхи реалізації індивідуальної програми розвитку, обговорено важливі питання адаптації та модифікації освітньої програми та корекції розвитку.
Впродовж засідань фахівці (консультанти) КУ «Інклюзивно – ресурсний центр» Оріхівської міської ради надали методичні рекомендації щодо індивідуальних програм розвитку та їх реалізації, проведення корекційно-розвиткових занять та привітали всіх учасників команди супроводу з початком 2024-2025 навчального року з побажанням миру та подальшої плідної співпраці.
За інформацією КУ «ІРЦ» ОМР
Участь у КППС
Педагоги КУ “Бердянський інклюзивно-ресурсний центр” (в.о. директора Тетяна ТХОРЕНКО) у період з 16.09.2024 по 20.09.2024 взяли участь у засіданнях команд психолого-педагогічного супроводу закладів загальної середньої освіти міста Бердянськ.
Під час засідань було переглянуто категорії освітніх труднощів та рівні підтримки учнів з ООП, надано рекомендації щодо організації корекційно-розвиткової роботи у ЗЗСО м. Бердянськ відповідно до операційного плану заходів реалізації «Національної стратегії розвитку інклюзивного навчання на період до 2029 року». Підсумком плідної роботи учасників команд психолого-педагогічного супроводу було: оновлення ІПР учнів з ООП, визначення ефективних умов їх інтеграції в освітнє середовище згідно з реаліям сьогодення.
Консультування КППС
В Інклюзивно-ресурсному центрі по Шевченківському району (директор Богдан СІЧКАР) з 9 по 16 вересня відбулися консультаційні зустрічі із заступниками директорів закладів освіти Шевченківського району, які опікуються інклюзивною освітою.
Мета зустрічей - продовження співпраці та підвищення ефективності взаємодії між командами психолого-педагогічного супроводу та фахівцями інклюзивно-ресурсного центру. Під час консультацій узгоджувалися напрями психолого-педагогічної допомоги для кожної дитини з урахуванням динаміки її розвитку та особливостей організації інклюзивного навчання.
Узгоджені дії дорослих – ефективна допомога дітям!
Круглий стіл
13.09.2024 фахівцями КУ “Інклюзивно-ресурсний центр” Оріхівської міської ради (директор Ліана Короткова) був проведений круглий стіл “Інклюзивне навчання - від теорії до практики” для педагогічних працівників КЗ ОЗЗСО “Сузір’я” та філій № 3, № 5.
Директор ІРЦ Ліана Короткова подякувала колегам за плідну співпрацю у розвитку інклюзивної освіти у громаді. Заклади освіти презентували свої напрацювання та поділилися досвідом роботи з дітьми з ООП.
Засідання КППС06.09.2024 відбулося перше в цьому навчальному році засідання команди психолого-педагогічного супроводу КЗ ОЗЗСО “Сузір’я” ОМР, філії №5, №3 та фахівців КУ “Інклюзивно-ресурсний центр” Оріхівської міської ради (директор Ліана КОРОТКОВА).Команда психолого-педагогічного супроводу є важливою частиною якісного інклюзивного навчання у закладі освіти. В центрі уваги команди психолого-педагогічного супроводу є дитина, дотримання і відстоювання її інтересів, повага до індивідуальних особливостей, зберігання конфіденційності та недопущення дискримінації і порушення прав дитини. Досягти цього можливо лише у команді колективу закладу освіти із залученням батьків дитини з ООП, а також фахівців ІРЦ та іншої міжвідомчої співпраці. За інформацією КУ “ІРЦ” ОМР
Співпраця
29.08.2024 на базі КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради (директор Олена ГОЛОВКІНА) відбувся онлайн захід для членів команд супроводу «Організація інклюзивного навчання: необхідна документація, адаптації та модифікації навчального матеріалу».
Питання, що було розкрито під час зустрічі:
основна документація команди супроводу;
особливості проведення засідань КППС та оформлення протоколів;
збір інформації про дитину з ООП;
складання індивідуальної програми розвитку та оформлення навчального плану;
необхідна документація асистента педагога.
24 серпня - День Незалежності України!
Інклюзивно-ресурсний центр по Шевченківському району міста Запоріжжя (директор Богдан СІЧКАР) вітає Днем Незалежності України!
Фахівці центру за підтримки неймовірних батьків та прекрасних дітей створили відеопривітання в якому маленькі патріоти висловлюють свої почуття до ВЕЛИКОЇ батьківщини! Пишаємося нашою країною та її історією. Пам’ятаємо про тих хто боровся і бореться!
Хай наша Україна буде сильною та незалежною завжди! Слава Україні!
Відеорлик
Круглий стіл
21.08.2024 на базі КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради (директор Олена ГОЛОВКІНА) відбувся круглий стіл «Взаємодія та співпраця: шляхи налагодження та підтримання» для керівників закладів освіти та фахівців ІРЦ. На заході було обговорено актуальні питання та перспективи розвитку інклюзивної освіти в умовах сучасних викликів.
Основні теми обговорення:
- факапи у роботі, способи їх вирішення;
- нові шляхи спільної роботи у налагодженні комунікації з батьками;
- результати взаємодії ІРЦ та закладів освіти у 2023/2024 н.рр;
- зміни до Положення про ІРЦ;
Учасники заходу відзначили важливість зустрічей такого формату для обміну досвідом та спільного вирішення проблем, тому ухвалили рішення спланувати спільні заходи на 2024/2025 н.р., спрямовані на покращення комунікації з батьками та підвищення інформованості щодо послуг, які вони можуть отримати в ІРЦ.
Співробітництво
По завершенню навчального року фахівці Василівського ІРЦ (директор Алла НЕСТОР) провели засідання круглого столу “Стан розвитку інклюзивної освіти в закладах Василівської громади в умовах воєнного стану” з відповідальними за організацію інклюзивного навчання в закладах освіти Василівської громади, педагогами, асистентами вчителів. Під час роботи учасники заходу обговорили шляхи удосконалення діяльності закладів, обмінялися досвідом роботи щодо доступності та якості освіти для всіх учасників освітнього процесу, щодо навчально-методичного забезпечення закладів, а також надання корекційно-розвиткових та психолого-педагогічних послуг дітям з ООП. Під час дискусії пропрацювали питання щодо ведення відповідної документації та її заповнення, а також обговорили шляхи забезпечення спроможності закладів освіти якісно виконувати основні завдання. За результатами роботи були підведені підсумки та окреслено подальші шляхи організації освітнього процесу для осіб з ООП у період воєнного стану, пріоритети навчально-корекційної діяльності на новий навчальний рік. Тільки спільними зусиллями громади, закладів освіти, батьків ми можемо всебічно підтримати дітей та продовжувати створювати інклюзивне освітнє середовище в закладах освіти Василівської громади.
Конкурс малюнківДо Дня захисту дітей фахівцями КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради (директор Олена ГОЛОВКІНА) було організовано конкурс малюнків «Моя Мрія», переможців якого визначили учасники групи ІРЦ у Facebook шляхом голосування. Учасники конкурсу були нагороджені дипломами, а переможці отримали подарунки.
https://www.facebook.com/reel/1109271220180833
Міжнародний день захисту дітей
Щороку на початку літа відзначається Міжнародний день захисту дітей. Діти - наше майбутнє, продовження не тільки нас самих, нашого роду, а й нашої держави. І сьогодні, як ніколи, діти потребують нашої уваги, піклування понад усе. Тому фахівці Василівського ІРЦ (директор Алла НЕСТОР) доклали неабияких зусиль, щоб діти Василівської громади відчули себе радісними та щасливими, щоб кожне дитяче серце було зігріте теплом і любов'ю. Весела зустріч відбулася на базі інклюзивної бібліотеки м. Запоріжжя. Свято розпочалося руханкою "Я і ти", що сприяло зняттю емоційної напруги, створенню гарного настрою та дружньої атмосфери. А потім разом із батьками долучилися до майстер-класу "Від серця до серця", де зробили родинне дерево, що є продовженням роду та символом сім'ї. Привітати дітей та батьків прийшли голова Василівської громади Сергій Каліман, начальник відділу освіти, культури, молоді та спорту Тамара Комлик та депутат міської ради Оксана Мінакова. Свято пройшло спільно з фахівцями комунального закладу "Центр дитячої та юнацької творчості" Василівської міської ради, представниками бібліотеки. Дякуємо всім за підтримку. Бажаємо усім дітям мирного неба, міцного здоров'я, добра, радості, щасливого дитинства, розуміння з боку батьків та сяючих посмішок.
День захисту дітей 2024
Інклюзивно-ресурсний центр по Шевченківському району (директор Богдан СІЧКАР) до Дня захисту дітей організував свято для відвідувачів Центру. Яскраві та веселі персонажі порадували усіх присутніх, принесли дуже багато позитиву, море сонячного настрою та купу веселощів! Маленькі учасники свята крім гарного настрою отримали ще й подарунки, які стануть їм у нагоді під час літнього відпочинку. Від імені дітей, батьків та фахівців хочемо висловити особливу вдячність сьогодні нашим ЗАХИСНИКАМ, дякуємо ЗСУ за можливість зібратися всім разом під українським сонцем!!!
Підсумкове засідання команд психолого-педагогічного супроводу
31.05.2024 на базі НВК № 2 ім. В.А. Лазаряна за участю фахівців (консультантів) ІРЦ Оріхівської міської ради (директор Ліана КОРОТКОВА) відбулося засідання команди психолого–педагогічного супроводу з метою коригування ІПР за результатами моніторингу розвитку дітей з ООП у закладі загальної середньої освіти на кінець навчального року. Під час засідання розглядалися такі питання:
виконання ІПР дитини з особливими потребами;
досягнення цілей ІПР;
переведення учня/учениці до наступного класу;
актуальність визначених рівнів підтримки, кількість корекційних занять, їх розподіл між фахівцями;
необхідність оновлення висновку про комплексну оцінку;
необхідність додаткових матеріалів або обладнання.
Фахівці (консультанти) ІРЦ, в свою чергу, надали рекомендації учасникам КППС та звернули уваги на те, що корекційна робота буде ефективною лише при спільній участі педагогів, батьків та інших вузькопрофільних спеціалістів, а також при створенні ситуації активного мислення учня, що формує системний процес розвивального навчання.
Щира подяка за тісну співпрацю та злагоджену роботу учасникам команд супроводу!
За інформацією КУ «ІРЦ» ОМРДо Міжнародного дню захисту дітей
30.05.2024 у співпраці Новомиколаївського інклюзивно - ресурсного центру з волонтерською командою Червоного Хреста та за участю представників благодійного фонду "Джерело єдності" був проведений захід присвячений Міжнародному дню захисту дітей. Діти малювали малюнки на асфальті на тему: "Мої мрії". А представники благодійного фонду почастували дітвору солодощами.
Онлайн-зустріч
29.05.24 керівник (директор) ІРЦ по Олександрівському району м. Запоріжжя Тетяна ОЧЕРЕТНЮК провела підсумкову онлайн-зустріч “Співпраця фахівців (консультантів) ІРЦ Олександрівського району з педагогами, які працюють в інклюзивному просторі” .
Обговорено визначення освітніх труднощів і рівня підтримки дітей з ООП та проблемні питання, які виникали у педагогів під час роботи з дітьми з особливими освітніми потребами. Було акцентовано увагу на користуванні порталом АС ІРЦ для батьків і педагогів. Завдяки партнерській співпраці фахівці (консультанти) діляться своїм досвідом, опановують нові соціальні ролі та надихаються на подальшу професійну діяльність.
Засідання команд психолого-педагогічного супроводу
27-28.05.2024 фахівці КО "Інклюзивно-ресурсний центр" Енергодарської міської ради (директор Олена АНДРУЩЕНКО) взяли участь у підсумкових засіданнях команд психолого-педагогічного супроводу здобувачів освіти з особливими освітніми потребами закладів загально середньої освіти м.Енергодар у дистанційному форматі.
Члени КППС повідомили про досягнення учнів, їхні інтереси, особливості поведінки та труднощі, які виникали під час освітнього процесу. Учасники засідань підвели підсумки моніторингу результатів виконання ІПР, відмітили зміни у стані розвитку дітей, зокрема в когнітивній та емоційно-вольовій сферах учнів. Було проаналізовано методи роботи, що були ефективними у навчанні дітей. Наприкінці зустрічі було визначено подальші напрями та пріоритети навчальної та корекційно-розвиткової діяльності на 2024-2025 навчальний рік.
Працюємо разом заради майбутнього дітей!Семінар
27.05.2024 фахівцями комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Бердянської міської ради (директор Тетяна МАЛУЄВА) було проведено семінар для педагогічних працівників закладів освіти міста та району «Результати виконання ІПР, надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг дітям з ООП у 2023-2024 н.р.»
Під час заходу було:
- проаналізовано інформацію проведеного річного моніторингу та підбито підсумки роботи команд психолого-педагогічного супроводу закладів освіти міста та району за 2023-2024 навчальний рік щодо надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг дітям з особливими освітніми потребами (фахівець (консультант) з психології Кідалова О.І.);
- висвітлено інформаційні матеріали щодо навчальної програми з підтримки людей, що горюють, формування чіткого уявлення про те, як правильно надавати першу психологічну допомогу, ознайомлення з тими правилами, які вчать нас, чого треба уникати під час надання психологічної підтримки людям , що горюють. Безкоштовний доступ до своїх навчальних матеріалів з "Shapes Of Grief" «Форми горювання» надає Ліз Ґлісон, ліцензована психотерапевтка і відома в Ірландії фахівчиня з горювання, виявлення психологічної травми, якою надано скрінінги для виявлення психотравми у дітей різного віку - відзначеної багатьма нагородами програма, яка спирається на передові дослідження у цій сфері та має велику освітню цінність (фахівець (консультант) з логопедії Сейтмємєтова О.О.).
Також у рамках постійного модуля семінарів «Обмін досвідом» виступили спікери від ЗЗСО №№ 5,11 та ЗДО № 27 міста Бердянська, які яскраво на сучасному рівні презентували інноваційні техніки проведення корекційно-розвиткових занять в онлайн-форматі з дітьми з ООП.
Підсумовуючи роботу семінару, озвучення труднощів, презентація успіхів дали можливість означити освітню траєкторію інклюзивного навчання у закладах освіти міста на наступний навчальний рік.
З Днем Вишиванки всіх вітає ІРЦ по Шевченківському району м.Запоріжжя (директор Богдан СІЧКАР)! Нехай кожен вузлик на вашій сорочці буде як зернятко щастя, що проросте у велике дерево радості та благополуччя. Нехай цей день нагадує про красу української душі, яка виражена у кожному стібку нашої вишиванки.
Бажаємо, щоб ці узори наповнювали ваше життя миром та гармонією. Зберігайте наші традиції та щедро передавайте їх з покоління в покоління!https://www.youtube.com/watch?v=ofLWlQizIwc&t=1s
https://fb.watch/s5RLa_RSJd/
Чарівна краса вишиванки
16.05.2024 на базі КУ «Іклюзивно – ресурсний центр» Оріхівської міської ради (директор Ліана КОРОТКОВА) відбувся майстер - клас «Чарівна краса вишиванки». В заході взяли участь вихованці ІРЦ, діти з особливими освітніми потребами, та їх батьки.
Метою заходу було ознайомлення дітей з традиціями свята Дня вишиванки, формування шанобливого ставлення до однієї з традицій українського народу – національного вбрання, виховання почуття патріотизму та національної гордості.
Діти разом з батьками взяли участь у дидактичній грі «Ниточки для вишиванки», а також, вже традиційно, провели майстер – клас «Лялька - мотанка – оберіг наших предків».
Незважаючи на те, що захід проходив в умовах війни, діти отримали незабутні враження та позитивні емоції, а ще цікаву інформацію про історію української вишиванки.
Семінар-практикум
15.05.2024 Катерина Семененко, фахівець (консультант) КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам`янської селищної ради (директор Олена ГОЛОВКІНА), провела семінар-практикум «Стрес. Шляхи його подолання» для працівників закладів освіти Кам`янської, Смирновської та Комиш-Зорянської селищних рад. Під час заходу було розглянуто теоретичні основи стресу, продемонстровано методики для самодіагностики емоційного стану та надано практичні поради екстреного реагування у стресових ситуаціях.Партнерська співпраця
14.05.2024 Інклюзивно-ресурсний центр по Олександрівському району міста Запоріжжя (директор Тетяна ОЧЕРЕТНЮК) спільно з ГО "Стратегії і технології ефективного партнерства "СТЕП" в рамках реалізації проекту "Запобігання ризиків у сфері захисту дітей, надання послуг із захисту і підтримки дітей з груп найвищого ризику" за сприянням Запорізької міської ради та БО "Street Child Ukraine", за фінансової підтримки Управління ООН з координації гуманітарних справ у рамках Гуманітарного фонду України взяли участь у проведенні круглого столу "Успішні кейси, доступні послуги у Запорізькій області".
Сподіваємося на подальші виграшні гранти та підтримку.Засідання команди психолого-педагогічного супроводу
14.05.2024 фахівцями КУ «Інклюзивно – ресурсний центр» Оріхівської міської ради (директор Ліана КОРОТКОВА) було проведено онлайн-вебінар «Засідання команди психолого – педагогічного супроводу: актуальні питання на завершення ІІ семестру» для учасників команди психолого-педагогічного супроводу КЗ «НВК № 2 ім. В.А. Лазаряна» Оріхівської міської ради.
Особлива мама особливої дитини
10.05.2024 на базі КУ «Інклюзивно – ресурсний центр» Оріхівської міської ради (директор Ліана КОРОТКОВА) відбувся захід присвячений дню Матері «Особлива мама особливої дитини».
Бути Мамою — це, безумовно, велике щастя і любов. Але бути мамою дитини з особливими потребами — це ще й цілодобова праця: 24 години на добу, 7 днів на тиждень, без вихідних та відпусток. Це робота над собою, щоб бути сильною, терплячою і справедливою. Це робота з дітьми, спрямована на їх розвиток і соціалізацію.
Фахівці КУ «ІРЦ» ОМР вітають всіх мам зі святом і бажають здоров’я, радості і позитиву в кожному дні, терпіння і невичерпного натхнення у вихованні діточок. Адже мами дітей з особливими потребами, як ніхто потребують підтримки і допомоги. І якщо чесно, то просто мужність цих жінок вражає. А ми, як фахівці, і надалі будемо працювати над тим, щоб кожна дитина мала можливість розвиватися, навчатися, а згодом і самореалізуватися, бути готовою увійти в доросле життя з гідною самооцінкою своєї особистості. І нехай на очах всіх мам будуть тільки сльози щастя!
За інформацією КУ «ІРЦ» ОМР
День матері
12.05.2024 у Міжнародний День матері, Токмацький інклюзивно-ресурсний центр (директор Тетяна ВАЛЬМАН) організував для мешканців громади перегляд вистави “Усі миші люблять сир” в КЗ “ЗАОУМТД” ім. Магара. Під час повітряної тривоги для дітей в укритті був проведений розважальний захід, який покращив їхній психологічний стан та підняв настрій не тільки дітям, але й дорослим.
Вебінар
09.05.2024 фахівцями «Інклюзивно-ресурсний центр» Токмацької міської ради (директор Тетяна ВАЛЬМАН) було проведено вебінар «Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР)» для педагогічних працівників, практичних психологів ЗЗСО, ЗДО та батьків дітей громади. На заході були присутні 28 осіб.
Практичні психологи ІРЦ розкрили поняття ПТСР та його прояви у дітей, а також допомогли знайти шляхи вирішення та стратегію дій у подоланні цього розладу. Педагогічним працівникам та батькам були запропоновані і розкриті методи тілесних практик, які можна застосовувати у роботі з дітьми як спеціалістам так і батькам.
Психологічна підтримка04-05.05.2024 Токмацький ІРЦ (директор Тетяна ВАЛЬМАН), з метою психологічної підтримки мешканців громади, організував перегляд вистави «VIVA FLAMENCO» та «Сватання на Гончарівці» у КЗ ЗАОУМТД ім. Магара. Неперевершена гра акторів, гумор та позитивні емоції чекали на глядачів.
Крім того, для дітей було запропоновано перегляд дитячої вистави «Мауглі». Під час повітряної тривоги за підтримки Токмацької воєнної адміністрації, БО «Отамани» та КЗ ЗАОУМТД ім. Магара, Токмацький ІРЦ провів розважальний захід для майже 50 дітей, у процесі якого вдалося зняти тривожність, скутість, занепокоєння, підняти настрій та покращити психологічний стан дітей.
Челендж
У рамках Місяця психічного здоров’я, організованого фахівцями Інною Самойленко та Катериною Семененко КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради (директор Олена ГОЛОВКІНА), відбувся челендж «Як я можу допомогти?». Мета заходу навчити учасників аналізувати свій внутрішній стан та надавати допомогу тим, хто цього потребує.
Під час І етапу челенджу дітям необхідно було зробити фото квітки та описати, чим вона на них схожа.
Завдання ІІ етапу - зробити добру справу (сфотографувати та описати процес перетворення і результат).
Учасники, які взяли участь у двох етапах, отримали дипломи!
Великодній кошик
02.05.2024 фахівцями (консультантами) КУ «Інклюзивно – ресурсний центр» ГМР (директор Інна Кущ) в рамках школи “Бути батьками” був проведений захід присвячений найвеличнішому світу ВЕЛИКДЕНЬ.
Наші Вітання до дня Світлого ВЕЛИКОДНЯ!
Протягом тижня наші діти готувалися до свята! Одним із ключових моментів на корекційно-розвиткових заняттях було підготовка до одного із найголовніших свят українського народу. Діти втілювали всі свої позитивні емоції, гарний настрій, фантастичні ідеї в творчі роботи. Скільки бажання, натхнення, задумок!!! Тож нехай в дитячому житті буде більше щасливих днів. Бажаємо всім мирного неба, милосердя й щирої любові до ближнього. Бажаємо весняного тепла у серці, процвітання, миру та благоденства. З повагою фахівці та керівник ІРЦ Олександрівського району Тетяна ОЧЕРЕТНЮК.
"З ВЕЛИКОДНЕМ 2024!"
ВИСТАВКА ДИТЯЧОЇ ТВОРЧОСТІ
У цей світлий час ми раді поділитися з вами теплом наших сердець та радістю від спільної праці. В рамках корекційно-розвиткових занять (Інклюзивно-ресурсний центр по Шевченківському району, директор Богдан СІЧКАР) наші талановиті діти створили чудові роботи, які ви можете бачити на фото. Ці гарні творіння - відображення їхньої креативності, старанності та безмежної фантазії.
Нехай цей Великдень принесе вам не лише радість від святкування, а й натхнення від наших маленьких митців, які відвідують ІРЦ по Шевченківському району.
Бажаємо вам благословенного та щасливого Великодня!
Онлайн зустріч
20.04.2024 в рамках Місяця психічного здоров'я “Як я можу допомогти?” відбулася онлайн зустріч педагогічних працівників КУ “Інклюзивно-ресурсний центр” Кам'янської селищної ради (директор Олена ГОЛОВКІНА) з майбутніми учнями 1 класу Кам'янського опорного ЗЗСО та їхніми батьками.
Під час зустрічі директор центру Олена ГОЛОВКІНА провела ознайомчу вікторину для дітей та надала батькам інформацію про спектр послуг, які можна отримати в ІРЦ. Завершилось знайомство кінезіологічними вправами та прикладним застосуванням елементів арт-терапії, які провела фахівець (консультант) Катерина СЕМЕНЕНКО.
Онлайн зустріч
12.04.2024 в рамках Місяця психічного здоров’я «Чим я можу допомогти?» відбулась онлайн зустріч педагогічних працівників КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам`янської селищної ради (директор Олена ГОЛОВКІНА) з учнями 4 класу Кам’янського опорного ЗЗСО. Під час зустрічі фахівець (консультант) ІРЦ Катерина СЕМЕНЕНКО розповіла дітям про допомогу, яку вони можуть отримати від фахівців центру, а також ознайомила з вправами на зняття психоемоційної напруги та розвиток когнітивної сфери.
Вебінар
10.04.2024 Світлана ТИМОШЕНКО, фахівець (консультант) КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради (директор Олена ГОЛОВКІНА) провела вебінар «Ігрові методики розвитку мовлення дітей» для закладів освіти Кам’янської, Смирновської та Комиш-Зорянської селищних рад.
«Аукціон творчих ідей»
12.04.2024 Тетяною ТХОРЕНКО, фахівцем (консультантом) Бердянського інклюзивно-ресурсного центру (директор Тетяна МАЛУЄВА) у рамках успішної співпраці з Бердянським державним педагогічним університетом було проведено «Аукціон творчих ідей». На заході здобувачі вищої освіти, які проходили волонтерську пропедевтичну практику на базі КУ «ІРЦ» БМР, презентували свої педагогічні напрацювання, відеоогляди дидактичних ігор власного виробництва, поділилися вмінням акумулювати перспективний педагогічний досвід, удосконалювати лінгвістичні, комунікативні, мовленнєві компетенції. Оцінювання робіт було проведено у форматі порад практикантам щодо створення індивідуального педагогічного стилю.
Також спікером за допомогою інтерактивного навчального застосунка Wordwall було розроблено та проведено тест-вікторину набутих знань щодо особливостей роботи ІРЦ.
Такі заходи допомагають зробити наступний крок до педагогічної майстерності, підготувати нові енергійні фахові кадри, а студентам підвищити рівень професійної компетентності.
Аукціон ідей
Фотозвіт
Спорт заради розвитку (speaker)
05.04.2024 фахівці (консультанти) інклюзивно-ресурсного центру по Олександрівському району м. Запоріжжя, під керівництвом директора Тетяни ОЧЕРЕТНЮК, взяли активну участь у Флешмобі «Whitecard» в національному проєкті «Єдина Україна». Цей флешмоб об’єднав всю Україну (heart). Учасники отримали масу позитивних емоцій (inlove), натхнення в роботі(target). Це ще один важливий крок в турботі про своє ментальне здоров’я, що вкрай важливо в такий складний період нашого життя. (diamond). Інклюзивно-ресурсний центр та фахівці (консультанти) отримали дипломи, почесні грамоти, сертифікати та відзнаку за встановлення нового Національного рекорду (like). Тримаємо освітній фронт! Усе буде Україна!
Флешмоб
6 квітня – Міжнародний день спорту на благо розвитку та миру (International Day of Sport for Development and Peace)
7 квітня – Всесвітній день здоров’я
Діти та фахівці Інклюзивно-ресурсного центру по Шевченківському району (директор Богдан СІЧКАР) долучилися до флешмобу «White card» з метою єднання з міжнародною спільнотою і всією Україною та усвідомлення унікальної здатності спорту згуртовувати людей навколо ідей миру, дружби і розвитку.
МИ показуємо «білу картку» на підтримку миру і спокою в світі!
5 квітня Українська федерація «Спорт заради розвитку» провела флешмоб «White card» за підтримки Комунального закладу вищої освіти «Вінницька академія безперервної освіти» за сприяння Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.
До Всесвітнього дня поширення інформації про аутизм
02.04.2024 фахівцями Бердянського ІРЦ (директор Тетяна МАЛУЄВА), у рамках марафону з використання методів сенсорної інтеграції в роботі з дітьми з ООП, було проведено вебінар «Використання методів сенсорної інтеграції для покращення роботи м’язів артикуляційного апарату».
У заході взяли участь педагоги команд психолого-педагогічного супроводу дітей з ООП міста Бердянська та району, батьки дітей з ООП та здобувачі вищої освіти Факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти БДПУ.
Фахівець (консультант) Олена Сейтмємєтова ознайомила учасників з методами сенсорної інтеграції, які дозволяють покращити корекційно-розвиткову роботу з дітьми з функціонально-мовленнєвими порушеннями.
Під час проведення заходу розкривались важливі аспекти сенсорної інтеграції як структуризації відчуттів, важливість її застосування для корекції сенсорної дезінтеграція у дитини з розладами спектру аутизму. Також фахівці закцентували увагу на питаннях проблематики пропущення розпізнавання симптоматики РСА у дітей або підлітків з розладами шкільних навичок, інтелектуальними порушеннями та замаскування ознак або симптомів у дітей старшого шкільного віку чи підлітків захисними механізмами та/або сприятливим середовищем.
МИ РАЗОМ – МИ РІЗНІ але МИ РІВНІ
До Міжнародного дня обізнаності про аутизм педагогічні працівники ІРЦ по Олександрівському району міста Запоріжжя керівник (директор) Тетяна ОЧЕРЕТНЮК провели тиждень заходів «МИ РАЗОМ – МИ РІЗНІ але МИ РІВНІ» для дітей, яких супроводжує ІРЦ.
Фахівці (консультанти) прийняли активну участь на виставці творчих робіт дітей та молоді з аутизмом, заході «ІНШІ» та долучилися до флешмобу "У блакитному" в підтримку дітей з аутизмом. Протягом тижня для дітей були проведені цікаві пізнавально-розважальні заняття, конкурси, естафети та інші розваги. Для батьків було організовано релаксаційна «Брейк-кава» з обговоренням життєвих проблем та отриманням корисної інформації. Всі учасники із задоволенням провели час, отримали багато позитивних емоцій та незабутніх нових вражень від організованого заходу. По завершенню свята діти отримали маленькі сюрпризи. Підтримка батьків та ініціатива фахівців (консультантів) створили позитивну атмосферу, всі отримали гарні враження від організованого заходу. ІРЦ подарували всім учасникам ще один щасливий день! Дякуємо усім! «МИ РАЗОМ !
Вебінар
27.03.2024 фахівець (консультант) КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради Наталія КРОТЕНКО (директор Олена ГОЛОВКІНА) провела вебінар «Фізично-моторний розвиток: практичні поради для покращення розумової діяльності» для педагогічних працівників закладів освіти Кам’янської, Смирновської та Комиш-Зорянської селищних рад. Під час вебінару було обговорено важливість та взаємозв’язок фізичного розвитку з розвитком мовлення та інтелектуальної сфери, також учасники разом зі спікером виконали вправи з нейрогімнастики.
Безбарʼєрне Запоріжжя
27.03.2024 розпочався цикл круглих столів «Безбарʼєрне Запоріжжя. Разом до інклюзивного міста», організатор - Єгор КОЧНЕВ, голова ГО «Безбарʼєрне середовище, реабілітація та паралімпійський спорт». У заході взяла участь керівник (директор) ІРЦ по Олександрівському району міста Запоріжжя Тетяна ОЧЕРЕТНЮК.
На зустріч були запрошені Анатолій Васюк - заступник міського голови, Юлія Погребняк - директор департаменту освіти і науки Запорізької міської ради, керівники (директори) інклюзивно-ресурсних центрів Наталія Головань, Тетяна Очеретнюк, Богдан Січкар, представники ГО - Олексій Агєнтаєв, Наталія Острогляд, Ірина Жук, представники Благодійних фондів Світлана Розсохач, представник обласного центру зайнятості Марина Шевченко та інші.
Під час зустрічі були розглянуті актуальні питання щодо створення безбарʼєрного середовища в нашому місті:
- чи можуть учасники бойових дій та особи з інвалідністю внаслідок війни здобути нову професію або підвищити кваліфікацію?
- як діє система ваучерів в Запоріжжі та області?
- яким чином центр зайнятості допомагає облаштувати робоче місце для людей з особливими потребами?
- які є можливості отримання соціальних послуг в центрі зайнятості?
Сподіваємося, що такі спільні заходи проєкту «Безбарʼєрне Запоріжжя: разом до інклюзивного міста» наближатимуть нас до найкращого міста в світі!
Професійне зростання разом
22.03.2024 керівник (директор) Тетяна ОЧЕРЕТНЮК ІРЦ по Олександрівському району як вчитель-дефектолог (тифлопедагог), учитель-методист в рамках співпраці із ЗНУ взяла участь в спільній зустрічі студентів 1 курсу спеціальності «Логопедія» та викладачів кафедри. На зустрічі були обговорені актуальні питання на тему: "Особливості роботи вчителя-логопеда з дітьми з порушеннями зору". Мета зустрічі: ознайомлення майбутніх фахівців з особливостями роботи у сфері корекції розвитку та адаптації дітей з порушеннями зору.
Зустріч дала студентам можливість глибше зрозуміти специфіку роботи вчителя-логопеда з дітьми, що мають порушення зору, важливість індивідуального підходу та необхідність використання адаптованих методик і технологій. Також було підкреслено необхідність постійного професійного розвитку та ознайомлення з новітніми дослідженнями у цій галузі для підвищення ефективності навчального процесу та корекційно-розвиткової роботи. Учасники зустрічі отримали цінну інформацію, яка сприятиме їхньому професійному зростанню та подальшій практичній діяльності як майбутніх логопедів.
Stream-конференція
21.03.2024 фахівці Бердянського інклюзивно-ресурсного центру (директор Тетяна МАЛУЄВА) провели бранч-сніданок з батьками, педагогами та фахівцями команд психолого-педагогічного супроводу. Захід приурочено до Всесвітнього дня людей із синдромом Дауна.
Бранч-сніданок пройшов у форматі Stream-конференції у затишному соціальному кафе-пекарні «Sunshine Cafe», що розташоване в Оболонському районі місті Києві. Під час Stream-конференції учасники заходу дізналися, що у команді «Sunshine Cafe» працюють десять людей з особливостями інтелектуального розвитку та синдромом Дауна, це кухарі, бариста та офіціанти. Кафе спеціалізується на приготуванні піци, хліба та печива. Частина випічки, яку готує команда, безкоштовно надають малозабезпеченим групам населення, а також передають Збройним Силам України. Фахівці Бердянського ІРЦ провели інформаційно-просвітницьку бесіду щодо перспектив для дітей-підлітків та молоді з особливими освітніми потребами, зокрема, з інтелектуальними труднощами. У рамках заходу учасники конференції мали можливість проінтерв’ювати засновницю кафе «Sunshine Cafe» - Аліну Живаго, голову громадської організації «Сонячні люди», яка ознайомила учасників заходу зі специфікою роботи команди, поділилася планами на майбутнє та зазначила, що гасло проєкту «Ми всі різні, але рівні».
Вебінар
19.03.2024 фахівець (консультант) Інна САМОЙЛЕНКО КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради (директор Олена ГОЛОВКІНА) провела вебінар «Розлад дефіциту уваги та гіперактивність» (РДУГ) для педагогічних працівників закладів освіти Кам’янської, Смирновської та Комиш-Зорянської селищних рад. Впродовж заходу були розглянуті питання виникнення та перебігу РДУГ у дитини та надання їй допомоги під час навчальної діяльності, в процесі комунікації з оточуючими та у повсякденному житті.
Комплексна оцінка
Одним із основних завдань інклюзивно-ресурсного центру є проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку особи з метою визначення особливих освітніх потреб задля забезпечення її права на здобуття якісної освіти та створення у закладі умов для навчання. Особливо важливим є проведення такого вивчення перед початком навчального року. Тому вже зараз батьки (один з батьків) або інші законні представники дитини починають звертатися до КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради (директор Олена ГОЛОВКІНА) із заявами про організацію проведення даного оцінювання.
На тепер фахівці ІРЦ змушені працювати дистанційно, але їм вдається під час проведення комплексної оцінки розвитку особи онлайн, створити підтримуючу атмосферу довіри та доброзичливості, врахувати фізичний, психологічний та емоційний стан дитини та її батьків, індивідуальні особливості розвитку, вік, місце проживання, мову спілкування тощо. Отримавши висновок про розвиток особи, де вказано про наявність особливих освітніх потреб, дитина має можливість розпочати навчання в інклюзивному класі/групі закладу освіти.
Хібукі терапія
08.03.2024 фахівці КУ «Іклюзивно-ресурсний центр» Оріхівської міської ради (керівник Ліана КОРОТКОВА) провели вебінар для батьків дітей з особливими освітніми потребами «Долаємо перешкоди разом з Хібукі», під час якого було надано поради щодо створення теплої атмосфери вдома задля покращенню психологічного здоровʼя дітей.
Організація консультативної допомогиПротягом січня та лютого 2024 року, з метою збору інформації для подальшого надання рекомендацій закладам освіти щодо розроблення індивідуальної програми розвитку особи та надання консультативної, психологічної допомоги батькам, іншим законним представникам осіб з особливими освітніми потребами, КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» БМР було проведено опитування: «Психолого-педагогічний супровід дітей з особливими освітніми потребами. Перегляд індивідуальної програми розвитку. Запитання та відповіді».
До участі в опитуванні було запрошено педагогічних працівників, які працюють з дітьми з особливими освітніми потребами та батьків дітей, які навчаються в закладах освіти міста Бердянська та Бердянського району (інклюзивні групи/класи та педагогічний патронаж).
Результати опитування та відповіді на отримані питання було надіслано учасникам на вказані ними електронні адреси. Додатково ознайомитися з питаннями, якими цікавляться педагогічні працівники та батьки, а також переглянути відповіді на них можна у прикріпленому файлі.
У разі потреби консультації фахівців КУ “ІРЦ” БМР учасники освітнього процесу закладів освіти міста Бердянськ та Бердянського району мають змогу заповнити наступну форму для запису на консультацію
https://docs.google.com/forms/d/1O8pCzqNYLaCRRTetMwzuji-lRvb_P3kUMV6fWwcvzTk/edit
Після реєстрації в зазначеній формі фахівці ІРЦ додатково зв'яжуться з бажаючими зручним способом, який буде зазначено в цій формі, для узгодження часу проведення консультації.
Діяльність ІРЦ
Відповідно до плану заходів КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради (директор Олена ГОЛОВКІНА) 21.02.2024 було проведено вебінар «Дистанційне навчання дітей з ООП: очікування, реалії, альтернативи» для закладів освіти Кам’янської, Смирновської та Комиш-Зорянської селищних рад.
Під час заходу педагоги обговорювали виклики дистанційного навчання, з якими їм доводиться зустрічатися у професійній діяльності та знаходили шляхи їх вирішення.
Найактуальніші задачі:
проведення онлайн уроків та занять, оцінювання дітей з ООП, брак соціальної взаємодії, залученість батьків та співпраця всіх учасників команди психолого-педагогічного супроводу.
З Міжнародним днем РІДНОЇ МОВИ!
До Міжнародного дня рідної мови, яка є символом нашої національної гідності, нашої культурної спадщини, нашої духовної сили, діти, їх батьки та фахівці Інклюзивно-ресурсного центру по Шевченківському району міста Запоріжжя (директор Богдан СІЧКАР) створили святкову квітку, кожна пелюсточка якої виготовлена від душі та з любов'ю до рідної мови.
Молодь-Онлайн
ІРЦ по Олександрівському району м.Запоріжжя (директор Тетяна ОЧЕРЕТНЮК) продовжує зміцнювати ділові зв'язки. За результатами участі у міні-гранті разом з громадською організацією «Молодь-Онлайн», фахівці центру отримали обладнання для якісного проведення корекційно-розвиткових занять. Крім цього, з ГО «Молодь-Онлайн» укладено договір про співпрацю з метою подальшого втілення в життя освітніх ініціатив та проєктів.
Не фантастичне майбутнє, а сьогоднішня реальність
06.02.2024 під керівництвом директора ІРЦ Олександрівського району м. Запоріжжя Тетяни ОЧЕРЕТНЮК відбувся тренінг з питання використання штучного інтелекту в освітньому процесі.
Одні вважають, що сучасні технології сприятимуть швидкому опануванню інформації, інші переконують – дорослі і діти не готові до подібних експериментів і погано сприймають такі новації. Але ми точно не зможемо ігнорувати, уникати всіх можливостей і ризиків, досягнень і зривів, які несе із собою ШІ. В ході тренінгу, який провела Світлана СОКОЛЕНКО, фахівці (консультанти) ознайомилися з можливостями ШІ для власного професійного розвитку, використання в інклюзивній практиці, а це і: розробка інклюзивної стратегії; оцінка потреб учнів з ООП; створення індивідуальних програм; планування, розроблення корекційно-розвиткових занять; розвиток партнерства з організаціями, які можуть надавати послуги та доступ до ресурсів; моніторинг успішності ІПР, адаптування до зміненої ситуації.
Засідання команди психолого – педагогічного супроводу
22.01.2024 фахівці (консультанти) КУ «ІРЦ» Оріхівської міської ради (директор Ліана КОРОТКОВА) взяли участь у засіданні команди психолого – педагогічного супроводу дітей, які навчаються в інклюзивних класах КЗ «НВК № 2 ім. В.А. Лазаряна» Оріхівської міської ради. Члени команди супроводу обговорили питання динаміки розвитку дітей з ООП, виконання індивідуальних програм розвитку за І семестр 2023-2024 н.р. Також було визначено умови для навчання на ІІ семестр.
В ході засідання було звернено увагу на забезпечення індивідуальними засобами навчання дітей з ООП та коригування кількості корекційно – розвиткових занять. Фахівцями (консультантами) ІРЦ були надані рекомендації батькам та педагогам щодо закріплення навчального матеріалу вдома, дотримання режимних моментів, посилення контролю за організацією дистанційного навчання дитини. На засіданні також обговорювалася інші проблемні питання та шляхи їх вирішення.
За інформацією КУ «ІРЦ» ОМР
Засідання КППС
15.01.2024 фахівці (консультанти) КУ «ІРЦ» Оріхівської міської ради (директор ЛІАНА КОРОТКОВА) взяли участь у засіданні команди психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами КЗ «Нестерянська спеціалізована різнопрофільна загальноосвітня школа I-III ступенів» ОМР.
В ході зустрічі педагоги обговорили засвоєння учнями освітньої програми, відмітили позитивні зміни в соціалізації та проаналізували методи та прийоми роботи при адаптації та модифікації предметів освітніх галузей. Консультанти центру надали рекомендації педагогам та батькам з питань мотивації учнів до включення в освітній процес та розвитку їхньої самостійності і організованості.
За інформацією КУ «ІРЦ» ОМР
Співробітництво
08.01.2024 комунальною установою «Інклюзивно-ресурсний центр» Гуляйпільської міської ради (директор Інна КУЩ)_ був проведений семінар «Організація роботи команди психолого-педагогічного супроводу дітей з ООП в закладах освіти» для закладів освіти Малинівської та Воздвижівської СТГ
Під час заходу обговорили основі питання співпраці ІРЦ та закладів освіти, а також результати перегляду індивідуальних програм розвитку командами психолого-педагогічного супроводу дітей з ООП.
Соціальне партнерство
08.01.2024 керівник (директор) ІРЦ по Олександрівському району Тетяна ОЧЕРЕТНЮК взяла участь у розширеному засіданні кафедри соціальної педагогіки та спеціальної освіти ЗНУ в якості стейкхолдера та внесла суттєві пропозиції щодо обов'язкових та вибіркових дисциплін і змістових розділів освітньо-професійної програми «Логопедія» для першого (бакалаврського) рівня вищої освіти.
Моніторинг виконання ІПР за І півріччя навчального року (2023-2024)
03.01.2024 фахівці КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Оріхівської міської ради (директор Ліана КОРОТКОВА) на базі Запорізького обласного Центру НТТУМ «Грані» провели засідання команди психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами КЗ «Опорний заклад «Сузір'я» та Оріхівської філії № 5 КЗ «Опорний заклад загальної середньої освіти «Сузір'я» Оріхівської міської ради. На засіданні члени КС обговорили виконання індивідуальних програм розвитку дітей з ООП відповідно до сфер розвитку, визначили подальші напрями навчальної та корекційно-розвиткової роботи на ІІ півріччя.
МАРАФОН ПРОФЕСІЙНИХ ДОСЯГНЕНЬ - 2023
Фахівці (консультанти) Інклюзивно-ресурсного центру по Олександрівському району (директор Тетяна ОЧЕРЕТНЮК) здійснили оцінку можливостей та результатів 2023 року: надбання та виробнича продуктивність на основі реалістичного аналізу власної діяльності.
Впродовж онлайн-заходу фахівці (консультанти) Центру представили актуальні розробки за результатами самоосвіти, такі як:
«Безпечне освітнє середовище: рекомендації по підготовці дітей з ООП до реагування на надзвичайні ситуації в контексті фізичної та психологічної безпеки», Тетяна ШВЕДУН;
«Керування стресом. Самодопомога» рефлексія за результатами навчання за програмою «Управління проблемою +», Вікторія ПОНОМАРЕНКО;
«Обстеження мовлення дітей дошкільного віку: онлайн, офлайн (інструменти та техніки)», Світлана АРАПОВА;
«Комплексна психолого-педагогічна оцінка розвитку дитини з ООП: єдність вимог», досвід роботи, Тетяна ОЧЕРЕТНЮК, Світлана СОКОЛЕНКО, Людмила ХОДУС.
Ми не вчимося досвіду... Ми вчимося розмірковувати над ним!
Тиждень логопедії
13-17.11.2023 в КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради (директор Олена ГОЛОВКІНА) відбувся Тиждень логопедії, присвячений святкуванню Міжнародного дня логопеда. У межах тематичного Тижня фахівчиня (консультантка) Світлана ТИМОШЕНКО:
- щодня представляла увазі педагогічної та батьківської спільнот цікаві та корисні матеріали для розвитку мовлення дітей;
- провела День консультації логопеда «Розвиток звуковимови»;
- презентувала вправи для дітей за типами складової структури слова та підбірку інтерактивних вправ для виконання вдома;
- розробила та надала батькам дітей з ООП буклети "Організація занять з розвитку мовлення вдома".
Виставка-конкурс
З 07-24.11.2023 року в КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради (директор Олена ГОЛОВКІНА) відбулася виставка-конкурс дитячих виробів «Наша творчість – наша зброя», присвячена Всесвітньому дню дитини. Шляхом онлайн голосування учасників групи у Facebook було визначено три роботи, що зайняли призові місця. Переможці конкурсу отримали дипломи та подарунки.
24.11.2023 комунальною установою «Інклюзивно-ресурсний центр» Бердянської міської ради (директор Тетяна МАЛУЄВА) було проведено вебінар для педагогічних працівників закладів освіти міста Бердянськ «Індивідуалізація навчання осіб з ООП, які перебувають на індивідуальній формі навчання (педагогічний патронаж) або навчаються в інклюзивних класах/групах».
Мета: надання рекомендацій закладам освіти щодо розроблення індивідуальної програми розвитку особи, обмін досвідом.
Користуючись платформою «ZOOM» та завдяки постійній співпраці, залученню педагогічних працівників, які здійснюють психолого-педагогічний супровід осіб з особливими освітніми потребами в закладах освіти міста було висвітлено наступні теми:
визначення Індивідуальної програми розвитку відповідно до законодавчих актів;
головні завдання психологічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами;
використання комплексу технологій у роботі з дітьми з особливими освітніми потребами у початковій школі.
По завершенню заходу учасниками було визначено проблемні питання та обговорено шляхи подальшої співпраці.
День толерантності
День толерантності – свято, яке нагадує нам про важливість поваги до різноманітності, розуміння і прийняття інших. У цей день спільно подорожувати шляхом взаєморозуміння та відкритості серця фахівці, батьки та діти ІРЦ по Шевченківському району (директор Богдан СІЧКАР). Учасники заходу привітали один одного щирими усмішками, добрими словами, "веселими" долоньками. А на згадку про важливість ПРИЙНЯТТЯ Розумом, Душею, Серцем створили дерево ТОЛЕРАНТНОСТІ!
Детальніше
Здоров’я всім учасникам освітнього процесу
16.11.2023 фахівчиня (консультантка) КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради Наталія КРОТЕНКО підготувала та провела майстер-клас для учасників освітнього процесу Кам’янської, Смирновської та Комиш-Зорянської селищних рад на тему «Збереження фізичного та психічного здоров’я усіх учасників освітнього процесу». Наше життя останнім часом зазнає кардинальних змін, більшість людей живе у постійному стресі, тому особливу увагу спікерка приділила взаємозалежності фізичного та психічного здоров’я та запропонувала учасникам теоретичний і практичний матеріал.
Міжнародний день логопеда
15.11.2023 з нагоди Міжнародного дня логопеда фахівці (консультанти) ІРЦ (керівник Тетяна ОЧЕРЕТНЮК) провели захід у форматі ВІДКРИТИЙ ЛОГОПЕДИЧНИЙ КАБІНЕТ, спікери Тетяна ШВЕДУН (ІРЦ) та Аліна ВІТВІЦЬКА (ЗДО № 19). У заході взяла участь команди фахівців Світлана АРАПОВА, Людмилі ХОДУС, Світлана СОКОЛЕНКО. Дякуємо за професійну комунікацію, змістовні рекомендації та корисні поради.
Детальніше
Вебінар
ІРЦ по Шевченківському району м.Запоріжжя на початку листопаду був проведений вебінар "Стратегія оптимізації співпраці між закладами освіти Шевченківського району та Інклюзивно-ресурсним центром", під час якого директор Богдан СІЧКАР презентував розробку Центру щодо спрощення ведення обміну інформацією між закладами освіти та ІРЦ.
Вебінар «Збереження психічного здоров’я в умовах сьогодення»
31.10.2023 фахівцями «Інклюзивно-ресурсний центр» Токмацької міської ради (в.о. директора Катерина РЕЗНІЧЕНКО), згідно річного плану роботи, було проведено вебінар «Збереження психічного здоров’я в умовах сьогодення» для педагогічних працівників ЗЗСО, ЗДО та батьків дітей. На заході були присутні 29 осіб.
Практичні психологи ІРЦ розширили знання учасників заходу про психічне здоров’я та стрес, роз’яснили сутність психічного здоров’я та його структуру, надали практичні поради щодо захисту себе від стресу та подолання негативних емоцій.
Фотозвіт
Системний кваліфікований супровід учасників освітнього процесу
Впродовж жовтня 2023 року фахівцями КУ “Інклюзивно-ресурсний центр” Новомиколаївської районної ради Запорізької області (директор Ірина СОКОЛОВА) було проведено заходи з підтримки дітей з ООП, їх батьків та педагогічних працівників закладів освіти: “Арт-терапія для матусь”, “Розвиток емоційно-вольової сфери дитини”, “Корекційно-розвиткові заняття від вчителя-реабілітолога”, “Психоемоційного розвантаження засобами арт-терапії”.Арт-терапія для матусь
Вже традиційними стали цікаві зустрічі практичного психолога ІРЦ з матусями дітей дошкільного віку. Мами присвячують вихованню дитини багато часу, інколи забуваючи про свої бажання та потреби. Учасниці поринули до світу арт-терапії для відновлення власного ресурсу та зняття напруги. Також дізналися, як емоційний стан мами впливає на дитину та як не втратити себе у щоденній рутині, коли ми відчуваємо емоційне виснаження, втомилися від хатньої роботи та уроків.
Розвиток емоційно-вольової сфери дитини
Завдяки груповим заняттям з дітьми, ми спостерігаємо, як поступово розвивається їх емоційно-вольова сфера, збільшується інтерес до різноманітних вправ, дидактичних, рольових та рухливих ігор. Під час занять діти проявляють взаємоповагу, підтримують один одного. Радіють від отриманих досягнень не тільки своїх, але й інших дітей.
Ще недавно, навіть такі вправи, як збирання кілець на піраміду та побудова вежі з конструктора, здавалися нездійсненним для деяких діточок. Але все в минулому і зараз ми опановуємо нові завдання та вправи.
Корекційно-розвиткові заняття від вчителя-реабілітолога
На групових заняттях в інклюзивно-ресурсному центрі діти вчаться не тільки комунікувати, а й розвивають свої фізичні якості. Цього разу дітлахи разом з вчителем реабілітологом ІРЦ виконували вправи на рівновагу та орієнтацію в просторі. Подібні заняття слугують хорошою базою оздоровчої гімнастики, особливо для дітей під час активної фази росту. А у колі однолітків це робити набагато цікавіше.
Психоемоційне розвантаження засобами арт-терапії
В черговий раз команда ІРЦ провела захід з психоемоційного розвантаження для фахівців освітянської сфери. Завдяки різним видам арт-терапії учасниці отримали ресурс і підтримку, яка дуже важлива у цей складний для України час.
Нетворкінг
19.10.2023 відповідно до плану заходів КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради (директор Олена ГОЛОВКІНА) фахівці (консультанти) установи провели нетворкінг для педагогів закладів освіти з теми «Співпраця закладу освіти з батьками дітей з ООП як умова реалізації ідей інклюзії».
Мета заходу: обмін інформацією, думками, баченням подальшого розвитку інклюзивної освіти та налагодження співпраці з батьками, основними учасниками та замовниками освітніх послуг, з педагогічними працівниками закладів освіти, які працюють з дітьми з особливими потребами.
Онлайн-семінар
09.10.2023. згідно з планом роботи КУ «Інклюзивно – ресурсний центр» Оріхівської міської ради (директор Ліана Короткова) відбувся онлайн – семінар «Як розпізнати та подолати психологічну травму, яка з’явилася під час війни». Під час проведення семінару було акцентовано увагу на збережені і зміцнені психічного здоров'я всіх учасників освітнього процесу, в тому числі і батьків дітей з особливими освітніми потребами.
Розглядалися такі питання:
причини та наслідки психотравм;
що потрібно знати про пост травму;
які наслідки воєнних дій чекають на нас в майбутньому;
в яких випадках у людини може виникнути посттравматичний стресовий розлад (ПТСР);
як уникнути негативних наслідків війни на психічному та емоційному рівнях.
Учасникам семінару, а саме: педагогам, асистентам педагогів, практичним психологам та корекційним педагогам закладів освіти Оріхівської ТГ були надані рекомендації щодо подальшої роботи з дітьми з ООП в умовах воєнного стану. Батьки дітей з особливими освітніми потребами отримали психологічну підтримку.
За інформацією КУ «ІРЦ» ОМР
Ресурсність педагога
04.10.2023 відбувся вебінар для педагогічних працівників КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради Пологівського району, спікер Інна Самойленко, фахівець ІРЦ. Під час заходу було обговорено ресурсність педагога та важливість життєвого балансу як для особистого, так і для професійного життя.
Очікування від педагогів завжди були і залишаються високими. Учителі мають бути прикладом для своїх вихованців та їх батьків у всіх аспектах життя, зберігаючи енергію, працьовитість, емпатію та відданість своїй справі.
Сьогодні Інна Самойленко нагадала колегам про те, що, для якісного виконання професійних обов’язків важливими є не лише знання та уміння, а й вчасне відновлення ресурсності та підтримання балансу усіх сфер життя.
Педагоги мали змогу отримати цікаву та корисну інформацію та проаналізувати свій власний рівень енергії, виконавши вправу «Колесо балансу».
Онлайн – захід «Дякуємо захисникам!»
02.10.2023 фахівцями КУ «ІРЦ» ОМР (директор Ліана Короткова) був проведений онлайн-захід для батьків та дітей з ООП, присвячений Дню захисників та захисниць України. Саме цього дня ми дякуємо усім тим, хто боронить нашу землю!
Словами вдячності звертаються до наших захисників та захисниць батьки нашого центру: «Дякуємо, що бережете рідну країну від ворога!
Мирної України нам усім, злагоди та щасливого майбутнього! Хай міцніє і процвітає наша держава, бо ми - непереможні! Слава Україні! Героям слава!». А діти разом з батьками намалювали малюнки проти війни.
Наради ІРЦ
Наприкінці вересня згідно плану роботи інклюзивно-ресурсного центру по Олександрівському району м.Запоріжжя директором Тетяною ОЧЕРЕТАНЮК були проведені наради з керівниками закладів освіти Олександрівського району.
Під час нарад були розглянуті актуальні питання щодо співпраці ІРЦ із закладами освіти, підведені підсумки спільної взаємодії з командами психолого-педагогічного супроводу, педагогами, батьками.
Актуалізували:
особливості роботи в проведенні систематичних онлайн зустрічей для педагогічних працівників, які працюють з дітьми з особливими освітніми потребами;
умови та вимоги щодо проведення комплексної оцінки (онлайн) під час воєнних дій;
особливості надання корекційно-розвиткових послуг дітям з ООП в умовах воєнного стану;
співпраця з батьками;
Ознайомилися з організацією роботи ІРЦ в наступному році:
графік проведення комплексної оцінки дітей, проведення повторних комплексних оцінок;надання корекційно-розвиткових послуг та консультацій педагогам та батькам щодо особливостей роботи з дітьми з ООП.
Онлайн-нарада
25.09.2023 директор інклюзивно-ресурсного центру по Олександрівському району м.Запоріжжя Тетяна ОЧЕРЕТНЮК провела онлайн нараду “Співпраця ІРЦ з вчителями-логопедами логопедичних пунктів в умовах воєнного стану” з вчителями - логопедами логопедичних пунктів району.
Учасники заходу
актуалізували знання з наступних питань:
особливості роботи логопедичних пунктів в поточному навчальному році;
дотримання вимог оформлення документації;
напрями індивідуальної корекційної роботи у відповідності до структури мовленнєвого порушення;
співпрацю з батьками;
ресурси дистанційного навчання у подоланні мовних бар’єрів.
обмінялися досвідом щодо:
обстеження розвитку дітей в очній, змішаній формах;
комплектування груп та узгодження розкладу занять;
організації індивідуальних консультацій для дітей з мовленнєвими труднощами, педагогами та батьками.
отримали рекомендації щодо використання онлайн-платформ, інструментів дистанційної взаємодії.
Робота команди психолого – педагогічного супроводу дітей з ООП в умовах інклюзивного навчання
22.09.2023 відбулося онлайн-засідання команди психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами Оріхівського КЗ «НВК № 2 ім. В.А. Лазаряна», до якого долучилися фахівці КУ «Інклюзивно – ресурсний центр» Оріхівської міської ради (директор Ліана КОРОТКОВА).
Впродовж зустрічі розглядалися такі питання:
- визначення напрямів психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг;
- розроблення ІПР для кожної дитини з ООП та моніторинг її виконання з метою коригування та визначення динаміки розвитку дитини;
- надання методичної підтримки педагогічним працівникам закладу освіти з організації інклюзивного навчання;
- створення належних умов для включення дітей з ООП в освітнє середовище;
- проведення консультативної роботи з батьками дітей з ООП щодо особливостей їх розвитку, навчання та виховання;
- проведення інформаційно-просвітницької роботи у закладі серед педагогічних працівників, батьків і дітей з метою недопущення дискримінації та порушення прав дитини;
- формування дружнього та неупередженого ставлення до дітей з ООП.
Фахівці (консультанти) ІРЦ поспілкувалися з усіма членами команди супроводу, в тому числі і з батьками, та надали консультації щодо подальшої якісної та ефективної роботи.
Ми дякуємо адміністрації закладу освіти, педагогічним працівникам інклюзивних класів та всім членам команди за їхню турботу про дітей з ООП та ефективну співпрацю.
За інформацією КУ «ІРЦ» ОМР
Онлайн-зустріч
21.09.2023 згідно робочого плану, в Олександрівському ІРЦ відбулася чергова онлайн-зустріч фахівців (консультантів) центру з педагогами закладів освіти, які працюють з дітьми з особливими освітніми потребами. Зустріч пройшла в гарному настрої, на позитивній ноті, наповнюючи учасників заходу зарядом енергії та натхнення - що є на сьогоднішній день головним критерієм для психологічної та моральної підтримки наших фахівців, педагогів, партнерів. Акценти комунікації: нормативні орієнтири інклюзивної освіти у 2023-2024 році (Тетяна ОЧЕРЕТНЮК, директор центру); напрями співпраці ІРЦ і закладів освіти у 2023-2024 навчальному році (Світлана СОКОЛЕНКО, фахівець (консультант)); про проєкт SpeakTX - цифрову логопедичну платформу, що спрямована на поліпшення доступу українських дітей до логопедичних послуг (Вікторія АПУХТІНА), викладач факультету соціальної педагогіки та спеціальної освіти ЗНУ; ментальне здоров’я: ресурси збереження (Вікторія ПОНОМАРЕНКО,фахівець (консультант).
Засідання команди психолого – педагогічного супроводу дітей з ООП
18.09.2023 року фахівці КУ «ІРЦ» Оріхівської міської ради (директор Ліана Короткова) взяли участь в засіданні команди психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами в КЗ ОЗЗСО «Сузір’я».
Впродовж зустрічі кожен фахівець надав пропозиції та рекомендації педагогічним працівникам закладу освіти, які потребують особливої уваги при створенні та реалізації ІПР. Члени команди супроводу затвердили програми розвитку та індивідуальні навчальні плани осіб з ООП на 2023-2024 навчальний рік після двотижневого спостереження та вивчення особливостей розвитку учнів. Також батьки та педагоги отримали консультації від фахівців (консультантів) ІРЦ.
Засідання команди супроводу
Участь у засіданні команди психолого-педагогічного супроводу - одне з головних завдань ІРЦ. Цього тижня директор Тетяна ОЧЕРЕТНЮК, фахівці (консультанти) Вікторія ПОНОМАРЕНКО, Тетяна ШВЕДУН інклюзивно-ресурсного центру по Олександрівському району м. Запоріжжя долучилися до засідань команд психолого-педагогічного супроводу закладів освіти, а саме Запорізької гімназії №1 ім. Т.Г. Шевченка та Технічного ліцею.
Питання, які розглядалися:
висновки про комплексну оцінку;
навчальні труднощі осіб з ООП;
ІПР - ключові питання професійної комунікації
Консультації команд психолого-педагогічного супроводу фахівцями ІРЦ
08-15.09.2023 фахівцями інклюзивно-ресурсного центру по Шевченківського району (директор Богдан СІЧКАР) були проведені зустрічі з учасниками команд психолого-педагогічного супроводу закладів освіти Шевченківського району щодо співпраці та обміну знаннями.
На початку консультації учасники заходу зосередились на теоретичних основах інклюзивної освіти, обговорюючи ключові концепції та методи роботи з учнями з різними особливими освітніми потребами. Таким чином було досягнуте загальне розуміння цілей та принципів інклюзивної освіти. Згодом обговорення перейшло до практичних аспектів. Команди психолого-педагогічного супроводу ділилися своїм досвідом та кращими практиками у підтримці учнів з особливими освітніми потребами. Фахівці інклюзивно-ресурсного центру висвітлили своє бачення реалізації ІПР та ІНП, розповіли про успішні практики та програми впровадження інклюзивного навчання.
Проведені консультації - не лише обмін досвідом, але й ключ до успіху у створенні дієвої системи освіти, відкритої для всіх дітей.
Дистанційне навчання
14.09.2023 фахівці ІРЦ по Заводському району (в.о. директора Олена ЗАРУБІНА) долучилися до засідання професійної спільноти педагогів району, які працюють в інклюзивних класах. Спікер заходу вчитель-реабілітолог ІРЦ Юрій ЮРЧЕНКО висвітлив питання організації фізичної активності учнів з ООП в умовах дистанційної форми здобуття освіти.
В якості спікера був запрошений вчитель-реабілітолог Юрченко Юрій Володимирович. Він виступив з доречною і сьогоденною промовою "Організація фізичної активності учнів з ООП в умовах дистанційної форми здобуття освіти". Розкривши позитивні моменти дистанційного навчання учнів та проблеми, з якими стикаються діти з ООП, Юрій Володимирович представив слухачам відеоприклади рухових вправ, якими займається під час дистанційних корекційно-розвиткових занять з дітьми та їх батьками. Він наголосив на тому, що саме батькам сьогодні доводиться брати на себе нову роль у зв'язку зі зміною формату занять, а саме: організувати дитину, керувати її діями під контролем реабілітолога, підготувати дидактичний матеріал та обладнання із підручних матеріалів, а головне - полегшити період адаптації, не кидати спроб займатись, навіть, якщо не відразу все вдається.
Також Юрій Володимирович поділився головними принципами корекційно-розвиткової роботи з дітьми:
рух не просто заради руху, а заради розвитку;
приєднання "роблю+говорю";
від простого до складного;
перемежування рухів загальної та дрібної моторики.
Слухачі, серед яких були асистенти вчителів, педагоги-предметники та корекційні педагоги, були вдячні за розкриту тему і наробки, які можна включити у власну практику.
У подальшому ІРЦ по Заводському району планує проведення подібного заходу для батьків, які виховують дітей з фізичними та функціональними (моторними) труднощами.
Особливості організації інклюзивного навчання
07.09.2023 фахівцями КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради (директор Олена ГОЛОВКІНА) у форматі Zoom-конференції був організований онлайн захід “Особливості організації інклюзивного навчання у 2023-2024 н.р.” для учасників команд психолого-педагогічного супроводу закладів освіти Кам’янської, Комиш-Зорянської, Смирновської ТГ Пологівського району.
Учасники заходу обговорили особливості організації інклюзивного навчання у 2023/2024 н.р., звернувши особливу увагу на основні етапи надання всебічної підтримки дітям з ООП, особливості організації освітнього процесу в умовах війни та побудову ефективної взаємодії ІРЦ і закладів освіти у питаннях якісного супроводу дітей з особливими освітніми потребами.
Соціальне партнерство
Інклюзивно-ресурсні центри по Олександрівському та Вознесенівському районах (директори Тетяна Очеретнюк та Оксана Каптюх) м. Запоріжжя долучилися до співпраці з ГО. Запорізька міська молодіжна громадська організація «СТЕП» (Стратегії і технології ефективного партнерства) виграла міжнародний грант на надання послуг із захисту і підтримки дітей з груп найвищого ризику у Запорізькій області. Проєкт для запорізьких дітей реалізується за сприянням Запорізької міської ради та БО «Street Child Ukraine» за фінансової підтримки Управління ООН з координації гуманітарних справ (УКГС) у рамках Гуманітарного фонду України.
В рамках проєкту представники ГО «СТЕП» разом з ІРЦ залучають дітей з особливими освітніми потребами та ВПО, які живуть в умовах війни, до участі у розважальних, пізнавальних та розвиваючих заходах для психосоціальної підтримки дітей. Фахівці ІРЦ є координаторами заходів, інформують про місце та дату проведення, забезпечують відповідну категорію. На дітей очікують цікаві екскурсії, майстер-класи, спортивні активності та руханки. Пропозицією від фахівців ІРЦ є пізнавально-розважальний захід "ШКОЛА СУПЕРГЕРОЇВ". Далі буде …
Детальна інформація на сайті
https://www.stepngo.in.ua/novyny/
Вітаємо!
06.09.2023 відбулася УРОЧИСТА ЦЕРЕМОНІЯ нагородження учасників обласної виставки «Освіта Запорізького краю 2023» та презентація #електронної_збірки «Освітній фронт. Незламні педагоги», в яку увійшов допис Тетяни ОЧЕРЕТНЮК, директора Інклюзивно-ресурсного центру по Олександріському району м. Запоріжжя. Емоційно, з почуттям вдячності авторка розповідає про професійну діяльність у важкі часи фахівців центру, підтримку ВПО, педагогів закладів освіти, батьків, згуртованість колективу, стійкість та соціальну відповідальність. Віримо в ПЕРЕМОГУ! Дякуємо ЗСУ!
05.09.23р. фахівцями Василівського ІРЦ (директор Алла НЕСТОР) була проведена онлайн-нарада для осіб, відповідальних за організацію інклюзивного навчання в закладах освіти Василівської громади.
Фахівці ІРЦ ознайомили учасників наради з методичними рекомендаціями щодо організації освітнього процесу дітей з ООП у 2023/2024 н.р., окреслили спільні напрями діяльності на новий навчальний рік, проаналізували основні підходи щодо написання ІПР. По завершенню наради всі учасники дійшли висновку, що від спільних зусиль громади, влади, колективів закладів освіти, батьків та спеціалістів Василівського ІРЦ залежить результат розвитку освіти та підтримки дітей з ООП.
ВІТАЄМО!
Практичний психолог КУ “Новомиколаївський інклюзивно-ресурсний центр” Альона ЧУМАК отримала сертифікат про проходження міжнародного тренінгу для психологів закладів освіти “Екстрене реагування, управління стресом, адаптація та інклюзія в умовах військової агресії”.
Практичний психолог КУ “Новомиколаївський інклюзивно-ресурсний центр” Альона ЧУМАК стала учасницею та отримала сертифікати про проходження міжнародного тренінгу для психологів закладів освіти "Екстрене реагування, управління стресом, адаптація та інклюзія в умовах військової агресії».
Тренерами і наставниками виступили спеціалісти з Ізраїлю, які мають досвід роботи в умовах багаторічного збройного конфлікту. Це професор Йорам (Йорі) Гідрон, експерт з медичної психології на факультеті соціального забезпечення та здоров'я Хайфського університету, Ізраїль та Орталь Сассон-Хаддад - педагог-психолог, експерт-інструктор, 17 років працювала в психологічних службах на півдні і поблизу сектора Газа. Досвід Ізраїлю по наданню практичної підтримки цивільному населенню в умовах війни важко переоцінити. У командній роботі учасниці демонстрували базові навички планування та реалізації програм ефективної підтримки дітей, батьків та педагогів як у школах, так і в повсякденному житті. Під час навчання також відпрацьовували і практичні навички щодо попередження ПТСР по протоколу МСІ. Кожна учасниця тренінгу по справжньому підзарядилася знаннями й позитивними емоціями і тепер готова випромінювати їх у закладах освіти своїх регіонів. Усі показали чудову командну й індивідуальну роботу в контексті психологічної реабілітації.
Вебінар «Реалізація індивідуальної траєкторії розвитку дітей з особливими освітніми потребами в 2023-2024 н.р. Співпраця інклюзивно-ресурсного центру з закладами освіти міста Бердянська та району»
29.08.2023 педагогами КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Бердянської міської ради було проведено вебінар на тему «Реалізація індивідуальної траєкторії розвитку дітей з особливими освітніми потребами в 2023-2024 н.р. Співпраця інклюзивно-ресурсного центру з закладами освіти міста». Спікери: Тетяна МАЛУЄВА, директорка КУ «ІРЦ» БМР; Олена КІДАЛОВА та Тетяна ТХОРЕНКО, фахівці КУ «ІРЦ» БМР. На заході були присутні 62 педагогічних працівника ЗЗСО та ЗДО міста Бердянська та району.
План заходу
Безпечне освітнє середовище. Надання індивідуальної підтримки учням з особливими освітніми потребами під час підготовки до реагування на надзвичайні ситуації.
Алгоритм визначення освітніх труднощів у дітей раннього та дошкільного віку.
Алгоритм визначення освітніх труднощів у дітей шкільного віку.
Реалізація індивідуальної траєкторії розвитку дітей з особливими освітніми потребами шляхом адаптації та модифікації освітніх програм та навчальних планів.
Директорка КУ «ІРЦ» БМР Тетяна Малуєва наголосила, що пріоритетними завданнями при організації навчального процесу є організація безпечного освітнього середовища. Звернула увагу, що діти з ООП та їх батьки/законні представники потребують особливої психоемоційної підтримки від педагогів, надала практичні рекомендації щодо здійснення постійних тренувань, одного з найважливіших способів підготовки до реагування на надзвичайні ситуації.
Фахівець (консультант) з практичної психології Олена Кідалова ознайомила слухачів з алгоритмами визначення освітніх труднощів у дітей різних вікових категорій. Спікерка надала пояснення щодо методології визначення категорій (типологій) освітніх труднощів, маркерів та опитувальників для їх визначення у дітей І рівня підтримки ЗДО та ЗЗСО.
Для ефективної реалізації індивідуальної траєкторії розвитку дітей з особливими освітніми потребами потрібно пам’ятати про адаптації та модифікації змісту освітніх програм та навчальних планів. Про це розповіла фахівець (консультант) з дефектології Тетяна Тхоренко. Разом із слухачами було опрацьовано поради щодо планування роботи при модифікації змісту освітніх програм.
Гостьова лекція
26.04.2023 в межах співпраці з Бердянським державним педагогічним університетом, КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Бердянської міської ради було проведено гостьову лекцію «Диференціальна діагностика порушень фонаційного оформлення висловлювання: звуковимова» для здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти БДПУ. Майбутні фахівці отримали інформацію про диференціальну діагностику дислалій, ринолалій та дизартрій за локально-діагностичними ознаками. Спікер Тетяна МАЛУЄВА, директор ІРЦ, голова Ради роботодавців БДПУ кафедри прикладної психології та логопедії спеціальності 016 «Спеціальна освіта».
У рамках співпраці Бердянського ІРЦ з кафедрою прикладної психології та логопедії БДПУ постійно проводяться спільні інформаційно-просвітницькі та профорієнтаційні заходи, береться участь у обговоренні освітньо-професійних програм зі спеціальності «Спеціальна освіта» та організовуються виробнича практика. У І кварталі 2023 року в дистанційному форматі для 32 здобувачів вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта БДПУ інклюзивно-ресурсним центром міста Бердянська було проведено 5 виробничих практик, за результатами надано характеристики діяльності здобувачів-практикантів.
У 2022-2023н.р. керівником Бердянського ІРЦ спільно з викладачами та студентами БДПУ було підготовлено 6 наукових статей для Міжнародних науково-практичних конференцій, які були опубліковані в збірниках науково-практичних видань. Публікації над якими працюють науковці та освітяни стосуються актуальних тем щодо особливостей розвитку дітей з особливими освітніми потребами, насамперед з порушенням мовлення, з затримкою психічного розвитку та з порушеннями інтелектуального розвитку.
Моніторинг динаміки ІПР
09.01.2025 на базі Запорізького обласного Центру НТТУМ «Грані» відбулося засідання команди психолого-педагогічного супроводу осіб з особливими освітніми потребами КЗ «Опорний заклад «Сузір'я», Оріхівської філії № 5 КЗ «Опорний заклад загальної середньої освіти «Сузір'я» та Оріхівської філії № 3 Комунальний заклад «Опорний заклад загальної середньої освіти «Сузір'я» Оріхівської міської ради за участі фахівців КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Оріхівської міської ради (керівник Ліана КОРОТКОВА).
На засіданні члени КС обговорили виконання індивідуальних програм розвитку осіб з ООП, відповідно до сфер розвитку, зосередили увагу на найбільш ефективних методах та прийомах в роботі вчителів та корекційних педагогів, визначили подальші напрями навчальної та корекційно-розвиткової роботи на ІІ семестр. Педагоги відзначили, що завдяки злагодженій діяльності педагогів, фахівців та батьків спостерігається позитивна динаміка у розвитку осіб з ООП.
За інформацією КУ «ІРЦ» ОМР
Засідання команди супроводу за підсумками І семестру 2025
08.01.2025 у рамках співпраці з закладами освіти відбулося онлайн-засідання команди психолого-педагогічного супроводу осіб з особливими освітніми потребами КЗ «Нестерянська спеціалізована різнопрофільна загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів» Оріхівської міської ради за участі фахівців (консультантів) КУ «Інклюзивно – ресурсний центр» Оріхівської міської ради (директор Ліана КОРОТКОВА).
Члени команди супроводу здійснили аналіз результативності навчальної та корекційно-розвиткової роботи, яку проведено з дітьми з ООП у І семестрі 2024/2025 навчального року, визначили подальші напрями та пріоритети роботи команди.
За інформацією КУ «ІРЦ» ОМР
Участь Бердянського ІРЦ в командах супроводу
Продовжуючи співпрацю із закладами освіти міста Бердянська, педагоги Бердянського ІРЦ (директор Тетяна МАЛУЄВА) взяли участь у роботі команд психолого-педагогічного супроводу учнів з особливими освітніми потребами ЗЗСО, що є важливою складовою ефективної підтримки дітей із різними освітніми труднощами
Під час зустрічей учасники команд супроводу надали інформацію про особливості розвитку учнів початкової ланки, позначили їх інтереси, труднощі, освітні потреби визначені в адаптаційний період у першокласників, провели моніторинг виконання ІПР дітей 2-4 класів. Також учасники засідання команди супроводу акцентували увагу на продовження роботи по створенню належних умов для інтеграції дітей з ООП в освітнє середовище.
Педагоги надали відповіді на запитання батьків дітей з ООП. Також було озвучено прогрес розвитку учнів початкової та середньої ланок навчання, порушені питання щодо необхідності коригування ІПР відповідних осіб. Марафон досягнень 2024
2025 рік ІРЦ Олександрівського району м. Запоріжжя розпочав проведенням Марафону досягнень-2024. В період з 2 по 8 січня фахівці (консультанти) під керівництвом директора Тетяни ОЧЕРЕТНЮК представили свої звітні презентації за результатами досягнень минулого року.
ДетальнішеПрактикум
09.01.2025 директоркою КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради Оленою ГОЛОВКІНОЮ спільно з асистенткою вчителя КЗ «Олексіївський опорний ліцей» Смирновської сільської ради Мариною ДУБОВИК було проведено практикум «Ефективні способи самодопомоги у кризовій ситуації».
Захід зібрав педагогів закладу освіти, які бажають отримати більше інформації про методи психологічної рівноваги в умовах складного життя, вдосконалити свої навички.
Під час практикуму учасники та учасниці:
ознайомилися з найпростішими та найефективнішими методами управління стресом та тривогою;
попрактикувалися у техніках релаксації та стабілізації емоційного фону;
виконали практичні вправи, які можна легко використовувати в повсякденному житті.
Захід пройшов у теплій і довірливій атмосфері, надихаючи на подальший розвиток навичок самодопомоги.
Засідання КППС
07.01.2025 на базі НВК № 2 ім. В.А. Лазаряна, за участю фахівців (консультантів) ІРЦ Оріхівської міської ради (директор Ліана КОРОТКОВА), відбулося онлайн засідання команди психолого-педагогічного супроводу. Мета зустрічі: визначення динаміки розвитку дітей з ООП за результатами І семестру 2024-2025 н.р. та коригування ІПР.
Під час засідання розглядалися такі питання:
Моніторинг динаміки розвитку осіб з ООП за І семестр 2024/2025 н.р.
Моніторинг навчальних досягнень за підсумками І семестру 2024/2025 н.р.
Моніторинг результатів корекційно – розвиткової роботи.
Визначення умов для навчання та внесення змін в індивідуальну програму розвитку осіб з ООП на ІІ семестр 20204/2025 н.р.
Формування командою супроводу ефективної траєкторії навчання та розвитку особи з ООП.
Фахівці (консультанти) ІРЦ, в свою чергу, надали рекомендації та наголосили, що корекційна робота стає ефективною лише при позитивній, спільній участі педагогів, батьків і вузьких спеціалістів, а також при створенні ситуації активного мислення учня, що формує системний процес розвивального навчання.
Щира подяка за тісну співпрацю та злагоджену роботу учасникам команди супроводу!
За інформацією КУ «ІРЦ» ОМР
Свято, яке зігріває серця!
Кожного року діти і батьки Василівського ІРЦ (директор Алла НЕСТОР) стають свідками справжнього дива: люди з великими серцями об’єдналися, щоб подарувати радість і тепло тим, хто цього потребує найбільше.
Серія онлайн-консультацій КППС закладів загальної середньої освіти
23-27.12.2024 команда фахівців ІРЦ по Шевченківському району міста Запоріжжя (директор Богдан СІЧКАР) провела консультації для команд психолого-педагогічного супроводу (КППС) закладів загальної середньої освіти в онлайн-форматі на платформі ZOOM.
Дякуємо всім учасникам за активну ефективну співпрацю, відкритість до взаємодії, прагнення до вдосконалення та гармонізації інклюзивного середовища в закладах освіти!
Разом ми будуємо світ, у якому КОЖНА ДИТИНА має можливість навчатися та розвиватися!
Детальніше
Засідання КППС
23.12.2024 року відбулося онлайн-засідання команди психолого-педагогічного супроводу дітей з ООП ЕГ №1 м.Енергодар за участі директора Енергодарського ІРЦ Олени АНДРУЩЕНКО. Учасниками засідання було розглянуто проміжний моніторинг індивідуальних програм розвитку учнів з ООП та рівні навчальних досягнень за І семестр 2024/2025 навчального року, визначено ефективність поставлених цілей ІПР.
Онлайн-засідання
19.12.2024 відбулося онлайн-засідання команди психолого-педагогічного супроводу дітей з ООП ЕГ №4 м.Енергодар. На засіданні була присутня директор Енергодарського ІРЦ Олена АНДРУЩЕНКО та члени команди супроводу закладу освіту.
В ході засідання було розглянуто низку важливих питань:
- проміжний моніторинг індивідуальних програм розвитку учнів з ООП за І семестр 2024/2025 навчального року, визначення ефективності цілей ІПР;
- рівні навчальних досягнень здобувачів освіти з ООП за І семестр 2024/2025 навчального року.
Вебінар
17.12.2024 Інклюзивно-ресурсним центром Енергодарської міської ради (директор Олена АНДРУЩЕНКО) було проведено вебінар “Як допомогти учням з проблемами концентрації уваги та навчання в умовах війни”. В онлайн заході взяло участь 32 педагогічних працівників закладів освіти міста Енергодар. Спікер: Тетяна Паукова, практичний психолог Інклюзивно-ресурсного центру.
Під час вебінару присутні обговорили наступні питання: чому порушується концентрація уваги у дітей під час стресових ситуацій; як це проявляється у навчанні учнів; техніки та вправи, які можуть використовувати вчителі, щоб допомогти дітям. Також в ході вебінару педагоги практично випробували техніки, які сприяють покращенню фокусування, концентрації та адаптації до навчання в складних умовах. Методичні заходи, які і надалі планують проводити фахівці ІРЦ, допоможуть освітянам міста вирішувати проблемні питання, які виникають під час освітнього процесу.
Захід до Дня Святого Миколая На базі КУ «Інклюзивно – ресурсний центр» Оріхівської міської ради (директор Ліана КОРОТКОВА) відбувся теплий та яскравий захід для дітей з особливими освітніми потребами до дня Святого Миколая, який наповнив день радістю, посмішками та святковим настроєм.В заході взяли участь діти з особливими освітніми потребами, які мали можливість показати всі свої таланти доброму чарівнику. Цього дня на них чекала довгоочікувана зустріч з мріями та подарунками. Діти написали листа Святому Миколаю, у якому розповіли про свої гарні вчинки та зробили підказку, які саме подарунки бажають отримати для себе та своїх рідних.Свято пройшло в чудовій атмосфері тепла і усмішок. Кожна дитина отримала свій святковий набір із солодощами. День Святого Миколая вкотре нагадує нам про важливість добра, турботи і віри в дива! За інформацією КУ «ІРЦ» ОМР.
Семінар-практикум
04.12.2024 фахівцями (консультантами) Інклюзивно-ресурсного центру ЕМР (директор Олена АНДРУЩЕНКО) для педагогічних працівників закладів освіти міста Енергодар було проведено семінар-практикум «Арт терапевтичні методи у роботі з дітьми з особливими освітніми потребами під час інклюзивного навчання». Спікери заходу: Олена АНДРУЩЕНКО, директор Інклюзивно - ресурсного центру та Тетяна Паукова, практичний психолог ІРЦ.
Під час семінару розглянуто основні арт терапевтичні методи в роботі з дітьми з ООП та особливості психокорекційного впливу арт терапевтичних технологій під час освітнього процесу.
Практична частина заходу була спрямована на оволодіння педагогами інструментами, щодо розвитку комунікативних навичок, гармонійної інтеграції дітей з ООП в соціум, безпечного прояву негативних емоцій та розвитку творчого потенціалу, загального позитивного корекційного впливу.
Інклюзія на дотик
04.12.2024 під керівництвом директора Тетяни ОЧЕРЕТНЮК в ІРЦ по Олександрівському району м. Запоріжжя відбувся заключний етап районного фестивалю “Інклюзія на дотик”, в якому взяли участь заклади освіти Олександрівського району.
Головна мета заходу: привернути увагу до осіб з особливими освітніми потребами та продовжувати впроваджувати інклюзивну, безбарʼєрну освіту у заклади освіти. У 5 номінаціях 31 учасник представили свої роботи. Журі дуже ретельно обговорювали кожну роботу та визначили переможців. Велика подяка керівникам закладів освіти та учасникам фестивалю за вагомий внесок та поповнення ІРЦ дидактичними, стимулюючими, інноваційними матеріалами для корекційно-розвиткові роботи з дітьми з ООП.
Інформаційно-просвітницький захід
03.12.2024 в закладах освіти міста Бердянська відбувся інформаційно-просвітницький захід «Як говорити з дітьми про інвалідність» приурочений до Міжнародного дня людей з інвалідністю. З метою привернення уваги до труднощів людей з інвалідністю, захисту їхніх прав, гідності і благополуччя фахівцями КУ «ІРЦ» БМР (директор Тетяна МАЛУЄВА) були підготовлені та надані матеріали для проведення виховних годин в закладах освіти міста Бердянська.
Завдяки узгодженій співпраці між інклюзивно-ресурсним центром та закладами освіти міста було організовано та проведено заходи для розвитку наскрізного принципу врахування соціальної залученості, недискримінації та поваги до прав людини, партиципації та згуртованості.
КУ «ІРЦ» БМР висловлює вдячність закладам освіти за проведення інформаційно-просвітницьких заходів та надані світлини. Додатково відмічаємо креативність та відкритість педагогічних працівників освіти міста.
Міжнародний день осіб з інвалідністю
03.12.2024, в Міжнародний день осіб з інвалідністю, фахівці (консультанти) КУ “Інклюзивно-ресурсний центр” Оріхівської міської ради (директор ЛІАНА КОРОТКОВА) провели інтерактивне заняття: “Спільного у нас багато, та не треба забувати кожен має особливе: ми не схожі - це важливо!”Виховуючи чуйність та співчуття у серцях майбутнього покоління, ми сприяємо усвідомленню і розумінню того, що інвалідність - це не вирок! Захищаючи гідність людини ми сіємо у своїх душах, та душах наших дітей зернятко доброзичливості, милосердя, любові та зацікавленості у благополуччі ближніх.
За інформацією КУ “ ІРЦ” ОМР ”
КонкурсПротягом місяці на базі КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради (директор Олена ГОЛОВКІНА) проходив конкурс «Добро, що надихає», метою якого було зробити добрі вчинки та бути прикладом для інших. Всі учасники були відзначені дипломами та подарунками. Педагогічний коучинг
З нагоди Всесвітнього дня науки, з метою підвищення професійного рівня педагогічних працівників та надання якісних корекційних послуг дітям з особливими освітніми потребами, впродовж листопада місяця фахівцями (консультантами) ІРЦ по Олександрівському району м.Запоріжжя (директор Тетяна ОЧЕРЕТНЮК) був проведений педагогічний коучинг «Модерн-корекція: інструменти для корекційних педагогів». Тиждень логопедії
З метою інформування населення про важливість мовленнєвого розвитку дітей та надання підтримки учасникам освітнього процесу з мовленнєвими труднощами у КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради (директор Олена ГОЛОВКІНА) був проведений Тиждень логопедії.
У межах тижня фахівчиня (консультантка) Світлана ТИМОШЕНКО:
провела семінар-практикум «Нейроігри як важливий компонент розвитку мовлення дітей»;
надала консультації батькам та педагогам з тем: «Ігрові методи розвитку мовлення дітей» та «Альтернативна комунікація»;
організувала вікторину «Вгадай мультфільм за мелодією» для учасників сторінки ІРЦ у Facebook.
Тиждень логопедії, що став вже традиційним в установі, - це крок до того, щоб кожна особа мала можливість висловлювати свої думки, спілкуватися без бар’єрів і розвивати свої таланти.
Співпраця
21.11.2024 відповідно до робочого плану ІРЦ по Олександрівському району м.Запоріжжя (директор Тетяна ОЧЕРЕТНЮК) в змішаному форматі відбулося засідання команд психолого-педагогічного супроводу Запорізької гімназії №76 та фахівців (консультантів) ІРЦ.
Директор ІРЦ Тетяна ОЧЕРЕТНЮК наголосила на важливості співпраці ІРЦ з командами ППС та охарактеризувала значущу роль командної роботи для психолого-педагогічного супроводу та надання корекційно-розвиткових послуг дитині з особливими освітніми потребами. Заступник директора Олена СОБАКАР підготувала та провела тренінги для учасників заходу, ознайомила їх із сучасними підходами та практиками в роботі з дітьми з ООП, проаналізувала роботу команд за перше півріччя та визначила проблемні питання. Під час проведення заходу учасники мали можливість обмінятися досвідом та обговорити хвилюючі питання, щодо корекційно-розвиткової роботи з дітьми з особливими освітніми потребами. Захід відбувся у дружній та продуктивній атмосфері. Щиро дякуємо всім за активну участь!
Круглий стіл20.11.2024 фахівцями (консультантами) КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Оріхівської міської ради (директор Ліана КОРОТКОВА) проведено засідання консультативного круглого столу для батьків дітей з ООП «Корекційно-розвиткова робота батьків з дітьми вдома». Під час консультування батьки отримали інформацію про те, як здійснювати корекційно-розвиткову роботу вдома, організувати робочий простір для дитини та спланувати час для виконання завдань. Також батькам було надано наочні матеріали для занять та покрокова інструкція з виконання.За інформацією КУ«ІРЦ” ОМР
Семінар
19.11.2024 фахівці КУ «Інклюзивно – ресурсний центр» Гуляйпільської міської ради (директор Анастасія КУРІЛЕНКО) провели семінар для працівників КЗ «Заклад дошкільної освіти ясла-садок «Сонечко» комбінованого типу Гуляйпільської міської ради – «Категорії труднощів та рівні підтримки в навчанні дітей з ООП в закладі дошкільної освіти».
Під час зустрічі були розкриті такі питання:роль вихователя у підтримці та реалізації інклюзивного навчання в ЗДО;поняття «категорії труднощів» та «рівні підтримки»;проблемні аспекти реалізації інклюзивної освіти в ЗДО; шляхи взаємодії педагога ЗДО з дітьми, які мають особливі освітні потреби. Захід був проведений за запитом керівника дошкільного закладу, який відновив роботу після простою.
Круглий стіл
14.11.2024 на базі КУ «Інклюзивно - ресурсний центр» Оріхівської міської ради, відбулося онлайн-засідання круглого столу для педагогічних працівників: «Говорити чи мовчати про діагноз дитини, як та коли говорити».
В ході зустрічі обговорювалися такі питання:
Які негативні установки можуть формуватися у дітей з інвалідністю, якщо їм не говорити про відмінності між людьми.
Які потреби не задовольняються, якщо дитина не знає про свої відмінності.
Які є соціальні історії про різні порушення розвитку та як ними користуватися.
Як формується психологічний образ дитини і образ її тіла.
Деякі поради про те, як говорити про діагноз дитини з іншими людьми.
Педагогічним працівникам були надані рекомендації, щодо проведення арт – терапевтичних практичних вправ, які дадуть змогу батькам або законним представникам дитини з інвалідністю, подивитися на свою дитину під іншим кутом зору та дослідити взаємодію членів родини.
За інформацією КУ «ІРЦ» ОМР
Підсумки осіннього сезону виробничої практики
Логічним продовженням плідної співпраці Бердянського інклюзивно-ресурсного центру (директор Тетяна МАЛУЄВА) з Бердянським державним педагогічним університетом сталося звітування студентів про проходження осінньої виробничої діагностичної практики.
У диспуті практиканти висловили свої думки щодо значення оцінки розвитку дитини в інклюзивній освіті. Діагностика всебічного розвитку дітей – це складний, але необхідний процес, який дозволяє вчасно виявити особливості та можливі труднощі в розвитку. Здобувачі вищої освіти переконалися на власному досвіді, що психолого-педагогічна діагностика дозволяє зрозуміти особливості емоційного, когнітивного та поведінкового розвитку дитини. Під час зустрічей було підкреслено, що завдяки вчасній діагностиці можна оцінити сильні та слабкі сторони дитини у декількох напрямках, визначити індивідуальні стратегії для її розвитку під час навчання.
Також студенти презентували свої напрацювання для діагностики мовленнєвого розвитку дітей дошкільного віку, оцінки навчальних труднощів дітей молодшого шкільного віку та творчі роботи.
Сповнені педагогічним натхненням студенти-практиканти повернулися до навчання.
Онлайн-захід
22.10.2024 року у КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради (директор Олена ГОЛОВКІНА) відбувся онлайн захід для педагогів закладів освіти «Інклюзивне навчання: рівні можливості для кожного». Спікер: фахівчиня (консультантка) Інна САМОЙЛЕНКО.
Педагогами були розглянуті наступні питання:
хто такі особи з особливими потребами;
категорії освітніх труднощів;
особливості рівнів підтримки відповідно до індивідуальних потреб;
стереотипи мислення та хибні погляди щодо осіб з особливими потребами;
основні правила взаємодії між людьми різних категорій освітніх труднощів;
інклюзивний словник на всі випадки життя.
Вебінар ІРЦ
У жовтні 2024 Катерина СЕМЕНЕНКО, фахівчиня (консультантка) КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради (директор Олена ГОЛОВКІНА) провела вебінар для учасників освітнього процесу «Забезпечити підтримку в умовах війни». Під час заходу психологиня розповіла про практичні методи підтримки емоційної стійкості в умовах війни, підкреслила важливість розвитку ресурсів і навичок самопідтримки, а також поділилася техніками зниження тривожності та стресу.
Воркшоп
У жовтні фахівцями Василівського інклюзивно-ресурсного центру (директор Алла НЕСТОР) для дітей громади було організовано творчий родинний воркшоп «Кольорова фантазія». Мета заходу – створення комфортного та екологічного простору, де діти та їхні родини могли досліджувати себе, розкривати свій потенціал та наповнюватися ресурсами з турботою про ментальне здоров’я. Почесними гостями заходу стали міський голова Сергій Каліман та Кено Верзеком. Завдяки підтримці постійних партнерів ГО «Українсько-німецьке культурне товариство» (м. Чернівці) при Центрі Gedankendach, учасники отримали всі необхідні матеріали для творчості (фарби, пензлики, аркуші тощо) та подарунки-смаколики.
Круглий стіл
У жовтні фахівцями Василівського ІРЦ (директор Алла НЕСТОР) було проведено круглий стіл з елементами тренінгу “Підтримка ментального здоров'я вчителів та учнів у сучасних умовах” для педагогів, відповідальних за організацію інклюзивного навчання в закладах освіти Василівської громади. Метою заходу було підвищення обізнаності фахівців щодо профілактики стресу, емоційного вигорання та підтримки психологічного благополуччя в освітньому процесі.
Під час заходу учасники обговорили сучасні виклики, які впливають на психічне здоров'я вчителів та учнів, розглянули стратегії створення сприятливого психологічного середовища, а також опрацювали практичні поради щодо саморегуляції та управління стресом у щоденній роботі, закріпили різні техніки релаксації та відновлення внутрішнього ресурсу, методи підтримки психоемоційної стабільності у педагогічному колективі. Учасники активно брали участь у практичних вправах та дискусіях, обмінювалися досвідом і отримали корисні матеріали для подальшого використання у професійній діяльності.
Просвітницька діяльністьБердянський інклюзивно-ресурсний центр (в.о. директора Тетяна ТХОРЕНКО) активно впроваджує інформаційно-просвітницьку діяльність та надає методичну підтримку педагогічним працівникам закладів освіти. У контексті співпраці з Бердянським державним педагогічним університетом, восени стартував черговий сезон виробничої практики здобувачів вищої освіти бакалаврату та магістратури факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти Бердянського державного педагогічного університету за спеціальністю «Спеціальна освіта» на базі Бердянського ІРЦ. Фахівці центру активно взаємодіють зі студентами-практикантами шляхом залучення їх до розроблення дидактичних матеріалів для дистанційного навчання та діагностики, створення яскравих презентацій, проведення консультацій з метою підвищення рівня педагогічної майстерності. Кожен здобувач вищої освіти має можливість проявити свою креативність та творчість, відчути себе фахівцем своє справи.
Тиждень здоров’я
23-27.10.2024 на базі КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради (директор Олена ГОЛОВКІНА) відбувся Тиждень здоров’я, присвячений зміцненню фізичного та психологічного благополуччя.
Фахівчиня (консультантка) з фізичної реабілітації Наталія КРОТЕНКО:
- підготувала комплекс вправ для покращення самопочуття дітей, батьків та педагогів;
- разом із класними керівниками 1-х класів провела виховні години «Цікава подорож чарівним потягом до країни Здоров’я», під час яких діти мали змогу побувати на зупинках: «Грязнулі», «Шкідливі звички» та «Фізкурлендія»;
- у рамках проєкту «Я здоровий, бо люблю спорт» організувала виготовлення фото-колажів.
Тиждень здоров’я – чудова нагода закріпити важливі звички в ігровій формі.
Співпраця
30.09.2024 фахівець (консультант) Бердянського ІРЦ Тхоренко Тетяна взяла активну участь у педраді Бердянської гімназії № 3 «Сузір’я», під час якої актуалізувала стратегічні цілі, завдання Національної стратегії розвитку інклюзивного навчання на період до 2029 року та ознайомила з Операційним планом заходів на 2024-2026 рр.
У ході роботи було зроблено акцент на ефективні форми та інструменти оцінювання дітей з ООП шляхом опрацювання методичних рекомендацій МОН. У доброзичливій атмосфері педагоги обмінялися досвідом з організації освітнього процесу на всіх рівнях загальної середньої освіти.
БЕЗБАР'ЄРНІСТЬ: будуємо доступність для кожної дитини
Завдяки підтримці Департаменту освіти і науки Запорізької міської ради, Інклюзивно-ресурсний центр по Шевченківському району (в.о. директора Богдан СІЧКАР) було оснащено пандусом – одним з основних елементів доступного простору.
Реалізація цього важливого проєкту підвищила рівень безбар’єрності для дітей з особливими освітніми потребами та їх батьків. Перші відвідувачі вже поділилися своїми враженнями: «Наявність пандуса біля входу дуже важлива для нашої родини. Ми маємо різний досвід, тож можемо сказати, що цей пандус дуже зручний і комфортний!» - зазначив пан Юрій, батько дитини з особливими освітніми потребами.
Засідання КППС
20.09.2024 в межах співпраці відбулося онлайн - засідання команди психолого – педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами Оріхівського КЗ «НВК № 2 ім. В.А. Лазаряна» та фахівців КУ «Інклюзивно – ресурсний центр» Оріхівської міської ради (директор Ліана КОРОТКОВА). Засідання команди психолого-педагогічного супроводу забезпечує ефективність освітнього процесу дітей, які здобувають освіту в інклюзивних класах закладів загальної середньої освіти.
На початку навчального року педагогічними працівниками, фахівцями ІРЦ, батьками здобувачів освіти визначено основні цілі і завдання, шляхи реалізації індивідуальної програми розвитку, обговорено важливі питання адаптації та модифікації освітньої програми та корекції розвитку.
Впродовж засідань фахівці (консультанти) КУ «Інклюзивно – ресурсний центр» Оріхівської міської ради надали методичні рекомендації щодо індивідуальних програм розвитку та їх реалізації, проведення корекційно-розвиткових занять та привітали всіх учасників команди супроводу з початком 2024-2025 навчального року з побажанням миру та подальшої плідної співпраці.
За інформацією КУ «ІРЦ» ОМР
Участь у КППС
Педагоги КУ “Бердянський інклюзивно-ресурсний центр” (в.о. директора Тетяна ТХОРЕНКО) у період з 16.09.2024 по 20.09.2024 взяли участь у засіданнях команд психолого-педагогічного супроводу закладів загальної середньої освіти міста Бердянськ.
Під час засідань було переглянуто категорії освітніх труднощів та рівні підтримки учнів з ООП, надано рекомендації щодо організації корекційно-розвиткової роботи у ЗЗСО м. Бердянськ відповідно до операційного плану заходів реалізації «Національної стратегії розвитку інклюзивного навчання на період до 2029 року». Підсумком плідної роботи учасників команд психолого-педагогічного супроводу було: оновлення ІПР учнів з ООП, визначення ефективних умов їх інтеграції в освітнє середовище згідно з реаліям сьогодення.
Консультування КППС
В Інклюзивно-ресурсному центрі по Шевченківському району (директор Богдан СІЧКАР) з 9 по 16 вересня відбулися консультаційні зустрічі із заступниками директорів закладів освіти Шевченківського району, які опікуються інклюзивною освітою.
Мета зустрічей - продовження співпраці та підвищення ефективності взаємодії між командами психолого-педагогічного супроводу та фахівцями інклюзивно-ресурсного центру. Під час консультацій узгоджувалися напрями психолого-педагогічної допомоги для кожної дитини з урахуванням динаміки її розвитку та особливостей організації інклюзивного навчання.
Узгоджені дії дорослих – ефективна допомога дітям!
Круглий стіл
13.09.2024 фахівцями КУ “Інклюзивно-ресурсний центр” Оріхівської міської ради (директор Ліана Короткова) був проведений круглий стіл “Інклюзивне навчання - від теорії до практики” для педагогічних працівників КЗ ОЗЗСО “Сузір’я” та філій № 3, № 5.
Директор ІРЦ Ліана Короткова подякувала колегам за плідну співпрацю у розвитку інклюзивної освіти у громаді. Заклади освіти презентували свої напрацювання та поділилися досвідом роботи з дітьми з ООП.
Засідання КППС06.09.2024 відбулося перше в цьому навчальному році засідання команди психолого-педагогічного супроводу КЗ ОЗЗСО “Сузір’я” ОМР, філії №5, №3 та фахівців КУ “Інклюзивно-ресурсний центр” Оріхівської міської ради (директор Ліана КОРОТКОВА).Команда психолого-педагогічного супроводу є важливою частиною якісного інклюзивного навчання у закладі освіти. В центрі уваги команди психолого-педагогічного супроводу є дитина, дотримання і відстоювання її інтересів, повага до індивідуальних особливостей, зберігання конфіденційності та недопущення дискримінації і порушення прав дитини. Досягти цього можливо лише у команді колективу закладу освіти із залученням батьків дитини з ООП, а також фахівців ІРЦ та іншої міжвідомчої співпраці. За інформацією КУ “ІРЦ” ОМР
Співпраця
29.08.2024 на базі КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради (директор Олена ГОЛОВКІНА) відбувся онлайн захід для членів команд супроводу «Організація інклюзивного навчання: необхідна документація, адаптації та модифікації навчального матеріалу».
Питання, що було розкрито під час зустрічі:
основна документація команди супроводу;
особливості проведення засідань КППС та оформлення протоколів;
збір інформації про дитину з ООП;
складання індивідуальної програми розвитку та оформлення навчального плану;
необхідна документація асистента педагога.
24 серпня - День Незалежності України!
Інклюзивно-ресурсний центр по Шевченківському району міста Запоріжжя (директор Богдан СІЧКАР) вітає Днем Незалежності України!
Фахівці центру за підтримки неймовірних батьків та прекрасних дітей створили відеопривітання в якому маленькі патріоти висловлюють свої почуття до ВЕЛИКОЇ батьківщини! Пишаємося нашою країною та її історією. Пам’ятаємо про тих хто боровся і бореться!
Хай наша Україна буде сильною та незалежною завжди! Слава Україні!
Відеорлик
Круглий стіл
21.08.2024 на базі КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради (директор Олена ГОЛОВКІНА) відбувся круглий стіл «Взаємодія та співпраця: шляхи налагодження та підтримання» для керівників закладів освіти та фахівців ІРЦ. На заході було обговорено актуальні питання та перспективи розвитку інклюзивної освіти в умовах сучасних викликів.
Основні теми обговорення:
- факапи у роботі, способи їх вирішення;
- нові шляхи спільної роботи у налагодженні комунікації з батьками;
- результати взаємодії ІРЦ та закладів освіти у 2023/2024 н.рр;
- зміни до Положення про ІРЦ;
Учасники заходу відзначили важливість зустрічей такого формату для обміну досвідом та спільного вирішення проблем, тому ухвалили рішення спланувати спільні заходи на 2024/2025 н.р., спрямовані на покращення комунікації з батьками та підвищення інформованості щодо послуг, які вони можуть отримати в ІРЦ.
Співробітництво
По завершенню навчального року фахівці Василівського ІРЦ (директор Алла НЕСТОР) провели засідання круглого столу “Стан розвитку інклюзивної освіти в закладах Василівської громади в умовах воєнного стану” з відповідальними за організацію інклюзивного навчання в закладах освіти Василівської громади, педагогами, асистентами вчителів. Під час роботи учасники заходу обговорили шляхи удосконалення діяльності закладів, обмінялися досвідом роботи щодо доступності та якості освіти для всіх учасників освітнього процесу, щодо навчально-методичного забезпечення закладів, а також надання корекційно-розвиткових та психолого-педагогічних послуг дітям з ООП. Під час дискусії пропрацювали питання щодо ведення відповідної документації та її заповнення, а також обговорили шляхи забезпечення спроможності закладів освіти якісно виконувати основні завдання. За результатами роботи були підведені підсумки та окреслено подальші шляхи організації освітнього процесу для осіб з ООП у період воєнного стану, пріоритети навчально-корекційної діяльності на новий навчальний рік. Тільки спільними зусиллями громади, закладів освіти, батьків ми можемо всебічно підтримати дітей та продовжувати створювати інклюзивне освітнє середовище в закладах освіти Василівської громади.
Конкурс малюнківДо Дня захисту дітей фахівцями КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради (директор Олена ГОЛОВКІНА) було організовано конкурс малюнків «Моя Мрія», переможців якого визначили учасники групи ІРЦ у Facebook шляхом голосування. Учасники конкурсу були нагороджені дипломами, а переможці отримали подарунки.
https://www.facebook.com/reel/1109271220180833
Міжнародний день захисту дітей
Щороку на початку літа відзначається Міжнародний день захисту дітей. Діти - наше майбутнє, продовження не тільки нас самих, нашого роду, а й нашої держави. І сьогодні, як ніколи, діти потребують нашої уваги, піклування понад усе. Тому фахівці Василівського ІРЦ (директор Алла НЕСТОР) доклали неабияких зусиль, щоб діти Василівської громади відчули себе радісними та щасливими, щоб кожне дитяче серце було зігріте теплом і любов'ю. Весела зустріч відбулася на базі інклюзивної бібліотеки м. Запоріжжя. Свято розпочалося руханкою "Я і ти", що сприяло зняттю емоційної напруги, створенню гарного настрою та дружньої атмосфери. А потім разом із батьками долучилися до майстер-класу "Від серця до серця", де зробили родинне дерево, що є продовженням роду та символом сім'ї. Привітати дітей та батьків прийшли голова Василівської громади Сергій Каліман, начальник відділу освіти, культури, молоді та спорту Тамара Комлик та депутат міської ради Оксана Мінакова. Свято пройшло спільно з фахівцями комунального закладу "Центр дитячої та юнацької творчості" Василівської міської ради, представниками бібліотеки. Дякуємо всім за підтримку. Бажаємо усім дітям мирного неба, міцного здоров'я, добра, радості, щасливого дитинства, розуміння з боку батьків та сяючих посмішок.
День захисту дітей 2024
Інклюзивно-ресурсний центр по Шевченківському району (директор Богдан СІЧКАР) до Дня захисту дітей організував свято для відвідувачів Центру. Яскраві та веселі персонажі порадували усіх присутніх, принесли дуже багато позитиву, море сонячного настрою та купу веселощів! Маленькі учасники свята крім гарного настрою отримали ще й подарунки, які стануть їм у нагоді під час літнього відпочинку. Від імені дітей, батьків та фахівців хочемо висловити особливу вдячність сьогодні нашим ЗАХИСНИКАМ, дякуємо ЗСУ за можливість зібратися всім разом під українським сонцем!!!
Підсумкове засідання команд психолого-педагогічного супроводу
31.05.2024 на базі НВК № 2 ім. В.А. Лазаряна за участю фахівців (консультантів) ІРЦ Оріхівської міської ради (директор Ліана КОРОТКОВА) відбулося засідання команди психолого–педагогічного супроводу з метою коригування ІПР за результатами моніторингу розвитку дітей з ООП у закладі загальної середньої освіти на кінець навчального року. Під час засідання розглядалися такі питання:
виконання ІПР дитини з особливими потребами;
досягнення цілей ІПР;
переведення учня/учениці до наступного класу;
актуальність визначених рівнів підтримки, кількість корекційних занять, їх розподіл між фахівцями;
необхідність оновлення висновку про комплексну оцінку;
необхідність додаткових матеріалів або обладнання.
Фахівці (консультанти) ІРЦ, в свою чергу, надали рекомендації учасникам КППС та звернули уваги на те, що корекційна робота буде ефективною лише при спільній участі педагогів, батьків та інших вузькопрофільних спеціалістів, а також при створенні ситуації активного мислення учня, що формує системний процес розвивального навчання.
Щира подяка за тісну співпрацю та злагоджену роботу учасникам команд супроводу!
За інформацією КУ «ІРЦ» ОМРДо Міжнародного дню захисту дітей
30.05.2024 у співпраці Новомиколаївського інклюзивно - ресурсного центру з волонтерською командою Червоного Хреста та за участю представників благодійного фонду "Джерело єдності" був проведений захід присвячений Міжнародному дню захисту дітей. Діти малювали малюнки на асфальті на тему: "Мої мрії". А представники благодійного фонду почастували дітвору солодощами.
Онлайн-зустріч
29.05.24 керівник (директор) ІРЦ по Олександрівському району м. Запоріжжя Тетяна ОЧЕРЕТНЮК провела підсумкову онлайн-зустріч “Співпраця фахівців (консультантів) ІРЦ Олександрівського району з педагогами, які працюють в інклюзивному просторі” .
Обговорено визначення освітніх труднощів і рівня підтримки дітей з ООП та проблемні питання, які виникали у педагогів під час роботи з дітьми з особливими освітніми потребами. Було акцентовано увагу на користуванні порталом АС ІРЦ для батьків і педагогів. Завдяки партнерській співпраці фахівці (консультанти) діляться своїм досвідом, опановують нові соціальні ролі та надихаються на подальшу професійну діяльність.
Засідання команд психолого-педагогічного супроводу
27-28.05.2024 фахівці КО "Інклюзивно-ресурсний центр" Енергодарської міської ради (директор Олена АНДРУЩЕНКО) взяли участь у підсумкових засіданнях команд психолого-педагогічного супроводу здобувачів освіти з особливими освітніми потребами закладів загально середньої освіти м.Енергодар у дистанційному форматі.
Члени КППС повідомили про досягнення учнів, їхні інтереси, особливості поведінки та труднощі, які виникали під час освітнього процесу. Учасники засідань підвели підсумки моніторингу результатів виконання ІПР, відмітили зміни у стані розвитку дітей, зокрема в когнітивній та емоційно-вольовій сферах учнів. Було проаналізовано методи роботи, що були ефективними у навчанні дітей. Наприкінці зустрічі було визначено подальші напрями та пріоритети навчальної та корекційно-розвиткової діяльності на 2024-2025 навчальний рік.
Працюємо разом заради майбутнього дітей!Семінар
27.05.2024 фахівцями комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Бердянської міської ради (директор Тетяна МАЛУЄВА) було проведено семінар для педагогічних працівників закладів освіти міста та району «Результати виконання ІПР, надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг дітям з ООП у 2023-2024 н.р.»
Під час заходу було:
- проаналізовано інформацію проведеного річного моніторингу та підбито підсумки роботи команд психолого-педагогічного супроводу закладів освіти міста та району за 2023-2024 навчальний рік щодо надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг дітям з особливими освітніми потребами (фахівець (консультант) з психології Кідалова О.І.);
- висвітлено інформаційні матеріали щодо навчальної програми з підтримки людей, що горюють, формування чіткого уявлення про те, як правильно надавати першу психологічну допомогу, ознайомлення з тими правилами, які вчать нас, чого треба уникати під час надання психологічної підтримки людям , що горюють. Безкоштовний доступ до своїх навчальних матеріалів з "Shapes Of Grief" «Форми горювання» надає Ліз Ґлісон, ліцензована психотерапевтка і відома в Ірландії фахівчиня з горювання, виявлення психологічної травми, якою надано скрінінги для виявлення психотравми у дітей різного віку - відзначеної багатьма нагородами програма, яка спирається на передові дослідження у цій сфері та має велику освітню цінність (фахівець (консультант) з логопедії Сейтмємєтова О.О.).
Також у рамках постійного модуля семінарів «Обмін досвідом» виступили спікери від ЗЗСО №№ 5,11 та ЗДО № 27 міста Бердянська, які яскраво на сучасному рівні презентували інноваційні техніки проведення корекційно-розвиткових занять в онлайн-форматі з дітьми з ООП.
Підсумовуючи роботу семінару, озвучення труднощів, презентація успіхів дали можливість означити освітню траєкторію інклюзивного навчання у закладах освіти міста на наступний навчальний рік.
З Днем Вишиванки всіх вітає ІРЦ по Шевченківському району м.Запоріжжя (директор Богдан СІЧКАР)! Нехай кожен вузлик на вашій сорочці буде як зернятко щастя, що проросте у велике дерево радості та благополуччя. Нехай цей день нагадує про красу української душі, яка виражена у кожному стібку нашої вишиванки.
Бажаємо, щоб ці узори наповнювали ваше життя миром та гармонією. Зберігайте наші традиції та щедро передавайте їх з покоління в покоління!https://www.youtube.com/watch?v=ofLWlQizIwc&t=1s
https://fb.watch/s5RLa_RSJd/
Чарівна краса вишиванки
16.05.2024 на базі КУ «Іклюзивно – ресурсний центр» Оріхівської міської ради (директор Ліана КОРОТКОВА) відбувся майстер - клас «Чарівна краса вишиванки». В заході взяли участь вихованці ІРЦ, діти з особливими освітніми потребами, та їх батьки.
Метою заходу було ознайомлення дітей з традиціями свята Дня вишиванки, формування шанобливого ставлення до однієї з традицій українського народу – національного вбрання, виховання почуття патріотизму та національної гордості.
Діти разом з батьками взяли участь у дидактичній грі «Ниточки для вишиванки», а також, вже традиційно, провели майстер – клас «Лялька - мотанка – оберіг наших предків».
Незважаючи на те, що захід проходив в умовах війни, діти отримали незабутні враження та позитивні емоції, а ще цікаву інформацію про історію української вишиванки.
Семінар-практикум
15.05.2024 Катерина Семененко, фахівець (консультант) КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам`янської селищної ради (директор Олена ГОЛОВКІНА), провела семінар-практикум «Стрес. Шляхи його подолання» для працівників закладів освіти Кам`янської, Смирновської та Комиш-Зорянської селищних рад. Під час заходу було розглянуто теоретичні основи стресу, продемонстровано методики для самодіагностики емоційного стану та надано практичні поради екстреного реагування у стресових ситуаціях.Партнерська співпраця
14.05.2024 Інклюзивно-ресурсний центр по Олександрівському району міста Запоріжжя (директор Тетяна ОЧЕРЕТНЮК) спільно з ГО "Стратегії і технології ефективного партнерства "СТЕП" в рамках реалізації проекту "Запобігання ризиків у сфері захисту дітей, надання послуг із захисту і підтримки дітей з груп найвищого ризику" за сприянням Запорізької міської ради та БО "Street Child Ukraine", за фінансової підтримки Управління ООН з координації гуманітарних справ у рамках Гуманітарного фонду України взяли участь у проведенні круглого столу "Успішні кейси, доступні послуги у Запорізькій області".
Сподіваємося на подальші виграшні гранти та підтримку.Засідання команди психолого-педагогічного супроводу
14.05.2024 фахівцями КУ «Інклюзивно – ресурсний центр» Оріхівської міської ради (директор Ліана КОРОТКОВА) було проведено онлайн-вебінар «Засідання команди психолого – педагогічного супроводу: актуальні питання на завершення ІІ семестру» для учасників команди психолого-педагогічного супроводу КЗ «НВК № 2 ім. В.А. Лазаряна» Оріхівської міської ради.
Особлива мама особливої дитини
10.05.2024 на базі КУ «Інклюзивно – ресурсний центр» Оріхівської міської ради (директор Ліана КОРОТКОВА) відбувся захід присвячений дню Матері «Особлива мама особливої дитини».
Бути Мамою — це, безумовно, велике щастя і любов. Але бути мамою дитини з особливими потребами — це ще й цілодобова праця: 24 години на добу, 7 днів на тиждень, без вихідних та відпусток. Це робота над собою, щоб бути сильною, терплячою і справедливою. Це робота з дітьми, спрямована на їх розвиток і соціалізацію.
Фахівці КУ «ІРЦ» ОМР вітають всіх мам зі святом і бажають здоров’я, радості і позитиву в кожному дні, терпіння і невичерпного натхнення у вихованні діточок. Адже мами дітей з особливими потребами, як ніхто потребують підтримки і допомоги. І якщо чесно, то просто мужність цих жінок вражає. А ми, як фахівці, і надалі будемо працювати над тим, щоб кожна дитина мала можливість розвиватися, навчатися, а згодом і самореалізуватися, бути готовою увійти в доросле життя з гідною самооцінкою своєї особистості. І нехай на очах всіх мам будуть тільки сльози щастя!
За інформацією КУ «ІРЦ» ОМР
День матері
12.05.2024 у Міжнародний День матері, Токмацький інклюзивно-ресурсний центр (директор Тетяна ВАЛЬМАН) організував для мешканців громади перегляд вистави “Усі миші люблять сир” в КЗ “ЗАОУМТД” ім. Магара. Під час повітряної тривоги для дітей в укритті був проведений розважальний захід, який покращив їхній психологічний стан та підняв настрій не тільки дітям, але й дорослим.
Вебінар
09.05.2024 фахівцями «Інклюзивно-ресурсний центр» Токмацької міської ради (директор Тетяна ВАЛЬМАН) було проведено вебінар «Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР)» для педагогічних працівників, практичних психологів ЗЗСО, ЗДО та батьків дітей громади. На заході були присутні 28 осіб.
Практичні психологи ІРЦ розкрили поняття ПТСР та його прояви у дітей, а також допомогли знайти шляхи вирішення та стратегію дій у подоланні цього розладу. Педагогічним працівникам та батькам були запропоновані і розкриті методи тілесних практик, які можна застосовувати у роботі з дітьми як спеціалістам так і батькам.
Психологічна підтримка04-05.05.2024 Токмацький ІРЦ (директор Тетяна ВАЛЬМАН), з метою психологічної підтримки мешканців громади, організував перегляд вистави «VIVA FLAMENCO» та «Сватання на Гончарівці» у КЗ ЗАОУМТД ім. Магара. Неперевершена гра акторів, гумор та позитивні емоції чекали на глядачів.
Крім того, для дітей було запропоновано перегляд дитячої вистави «Мауглі». Під час повітряної тривоги за підтримки Токмацької воєнної адміністрації, БО «Отамани» та КЗ ЗАОУМТД ім. Магара, Токмацький ІРЦ провів розважальний захід для майже 50 дітей, у процесі якого вдалося зняти тривожність, скутість, занепокоєння, підняти настрій та покращити психологічний стан дітей.
Челендж
У рамках Місяця психічного здоров’я, організованого фахівцями Інною Самойленко та Катериною Семененко КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради (директор Олена ГОЛОВКІНА), відбувся челендж «Як я можу допомогти?». Мета заходу навчити учасників аналізувати свій внутрішній стан та надавати допомогу тим, хто цього потребує.
Під час І етапу челенджу дітям необхідно було зробити фото квітки та описати, чим вона на них схожа.
Завдання ІІ етапу - зробити добру справу (сфотографувати та описати процес перетворення і результат).
Учасники, які взяли участь у двох етапах, отримали дипломи!
Великодній кошик
02.05.2024 фахівцями (консультантами) КУ «Інклюзивно – ресурсний центр» ГМР (директор Інна Кущ) в рамках школи “Бути батьками” був проведений захід присвячений найвеличнішому світу ВЕЛИКДЕНЬ.
Наші Вітання до дня Світлого ВЕЛИКОДНЯ!
Протягом тижня наші діти готувалися до свята! Одним із ключових моментів на корекційно-розвиткових заняттях було підготовка до одного із найголовніших свят українського народу. Діти втілювали всі свої позитивні емоції, гарний настрій, фантастичні ідеї в творчі роботи. Скільки бажання, натхнення, задумок!!! Тож нехай в дитячому житті буде більше щасливих днів. Бажаємо всім мирного неба, милосердя й щирої любові до ближнього. Бажаємо весняного тепла у серці, процвітання, миру та благоденства. З повагою фахівці та керівник ІРЦ Олександрівського району Тетяна ОЧЕРЕТНЮК.
"З ВЕЛИКОДНЕМ 2024!"
ВИСТАВКА ДИТЯЧОЇ ТВОРЧОСТІ
У цей світлий час ми раді поділитися з вами теплом наших сердець та радістю від спільної праці. В рамках корекційно-розвиткових занять (Інклюзивно-ресурсний центр по Шевченківському району, директор Богдан СІЧКАР) наші талановиті діти створили чудові роботи, які ви можете бачити на фото. Ці гарні творіння - відображення їхньої креативності, старанності та безмежної фантазії.
Нехай цей Великдень принесе вам не лише радість від святкування, а й натхнення від наших маленьких митців, які відвідують ІРЦ по Шевченківському району.
Бажаємо вам благословенного та щасливого Великодня!
Онлайн зустріч
20.04.2024 в рамках Місяця психічного здоров'я “Як я можу допомогти?” відбулася онлайн зустріч педагогічних працівників КУ “Інклюзивно-ресурсний центр” Кам'янської селищної ради (директор Олена ГОЛОВКІНА) з майбутніми учнями 1 класу Кам'янського опорного ЗЗСО та їхніми батьками.
Під час зустрічі директор центру Олена ГОЛОВКІНА провела ознайомчу вікторину для дітей та надала батькам інформацію про спектр послуг, які можна отримати в ІРЦ. Завершилось знайомство кінезіологічними вправами та прикладним застосуванням елементів арт-терапії, які провела фахівець (консультант) Катерина СЕМЕНЕНКО.
Онлайн зустріч
12.04.2024 в рамках Місяця психічного здоров’я «Чим я можу допомогти?» відбулась онлайн зустріч педагогічних працівників КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам`янської селищної ради (директор Олена ГОЛОВКІНА) з учнями 4 класу Кам’янського опорного ЗЗСО. Під час зустрічі фахівець (консультант) ІРЦ Катерина СЕМЕНЕНКО розповіла дітям про допомогу, яку вони можуть отримати від фахівців центру, а також ознайомила з вправами на зняття психоемоційної напруги та розвиток когнітивної сфери.
Вебінар
10.04.2024 Світлана ТИМОШЕНКО, фахівець (консультант) КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради (директор Олена ГОЛОВКІНА) провела вебінар «Ігрові методики розвитку мовлення дітей» для закладів освіти Кам’янської, Смирновської та Комиш-Зорянської селищних рад.
«Аукціон творчих ідей»
12.04.2024 Тетяною ТХОРЕНКО, фахівцем (консультантом) Бердянського інклюзивно-ресурсного центру (директор Тетяна МАЛУЄВА) у рамках успішної співпраці з Бердянським державним педагогічним університетом було проведено «Аукціон творчих ідей». На заході здобувачі вищої освіти, які проходили волонтерську пропедевтичну практику на базі КУ «ІРЦ» БМР, презентували свої педагогічні напрацювання, відеоогляди дидактичних ігор власного виробництва, поділилися вмінням акумулювати перспективний педагогічний досвід, удосконалювати лінгвістичні, комунікативні, мовленнєві компетенції. Оцінювання робіт було проведено у форматі порад практикантам щодо створення індивідуального педагогічного стилю.
Також спікером за допомогою інтерактивного навчального застосунка Wordwall було розроблено та проведено тест-вікторину набутих знань щодо особливостей роботи ІРЦ.
Такі заходи допомагають зробити наступний крок до педагогічної майстерності, підготувати нові енергійні фахові кадри, а студентам підвищити рівень професійної компетентності.
Аукціон ідей
Фотозвіт
Спорт заради розвитку (speaker)
05.04.2024 фахівці (консультанти) інклюзивно-ресурсного центру по Олександрівському району м. Запоріжжя, під керівництвом директора Тетяни ОЧЕРЕТНЮК, взяли активну участь у Флешмобі «Whitecard» в національному проєкті «Єдина Україна». Цей флешмоб об’єднав всю Україну (heart). Учасники отримали масу позитивних емоцій (inlove), натхнення в роботі(target). Це ще один важливий крок в турботі про своє ментальне здоров’я, що вкрай важливо в такий складний період нашого життя. (diamond). Інклюзивно-ресурсний центр та фахівці (консультанти) отримали дипломи, почесні грамоти, сертифікати та відзнаку за встановлення нового Національного рекорду (like). Тримаємо освітній фронт! Усе буде Україна!
Флешмоб
6 квітня – Міжнародний день спорту на благо розвитку та миру (International Day of Sport for Development and Peace)
7 квітня – Всесвітній день здоров’я
Діти та фахівці Інклюзивно-ресурсного центру по Шевченківському району (директор Богдан СІЧКАР) долучилися до флешмобу «White card» з метою єднання з міжнародною спільнотою і всією Україною та усвідомлення унікальної здатності спорту згуртовувати людей навколо ідей миру, дружби і розвитку.
МИ показуємо «білу картку» на підтримку миру і спокою в світі!
5 квітня Українська федерація «Спорт заради розвитку» провела флешмоб «White card» за підтримки Комунального закладу вищої освіти «Вінницька академія безперервної освіти» за сприяння Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.
До Всесвітнього дня поширення інформації про аутизм
02.04.2024 фахівцями Бердянського ІРЦ (директор Тетяна МАЛУЄВА), у рамках марафону з використання методів сенсорної інтеграції в роботі з дітьми з ООП, було проведено вебінар «Використання методів сенсорної інтеграції для покращення роботи м’язів артикуляційного апарату».
У заході взяли участь педагоги команд психолого-педагогічного супроводу дітей з ООП міста Бердянська та району, батьки дітей з ООП та здобувачі вищої освіти Факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти БДПУ.
Фахівець (консультант) Олена Сейтмємєтова ознайомила учасників з методами сенсорної інтеграції, які дозволяють покращити корекційно-розвиткову роботу з дітьми з функціонально-мовленнєвими порушеннями.
Під час проведення заходу розкривались важливі аспекти сенсорної інтеграції як структуризації відчуттів, важливість її застосування для корекції сенсорної дезінтеграція у дитини з розладами спектру аутизму. Також фахівці закцентували увагу на питаннях проблематики пропущення розпізнавання симптоматики РСА у дітей або підлітків з розладами шкільних навичок, інтелектуальними порушеннями та замаскування ознак або симптомів у дітей старшого шкільного віку чи підлітків захисними механізмами та/або сприятливим середовищем.
МИ РАЗОМ – МИ РІЗНІ але МИ РІВНІ
До Міжнародного дня обізнаності про аутизм педагогічні працівники ІРЦ по Олександрівському району міста Запоріжжя керівник (директор) Тетяна ОЧЕРЕТНЮК провели тиждень заходів «МИ РАЗОМ – МИ РІЗНІ але МИ РІВНІ» для дітей, яких супроводжує ІРЦ.
Фахівці (консультанти) прийняли активну участь на виставці творчих робіт дітей та молоді з аутизмом, заході «ІНШІ» та долучилися до флешмобу "У блакитному" в підтримку дітей з аутизмом. Протягом тижня для дітей були проведені цікаві пізнавально-розважальні заняття, конкурси, естафети та інші розваги. Для батьків було організовано релаксаційна «Брейк-кава» з обговоренням життєвих проблем та отриманням корисної інформації. Всі учасники із задоволенням провели час, отримали багато позитивних емоцій та незабутніх нових вражень від організованого заходу. По завершенню свята діти отримали маленькі сюрпризи. Підтримка батьків та ініціатива фахівців (консультантів) створили позитивну атмосферу, всі отримали гарні враження від організованого заходу. ІРЦ подарували всім учасникам ще один щасливий день! Дякуємо усім! «МИ РАЗОМ !
Вебінар
27.03.2024 фахівець (консультант) КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради Наталія КРОТЕНКО (директор Олена ГОЛОВКІНА) провела вебінар «Фізично-моторний розвиток: практичні поради для покращення розумової діяльності» для педагогічних працівників закладів освіти Кам’янської, Смирновської та Комиш-Зорянської селищних рад. Під час вебінару було обговорено важливість та взаємозв’язок фізичного розвитку з розвитком мовлення та інтелектуальної сфери, також учасники разом зі спікером виконали вправи з нейрогімнастики.
Безбарʼєрне Запоріжжя
27.03.2024 розпочався цикл круглих столів «Безбарʼєрне Запоріжжя. Разом до інклюзивного міста», організатор - Єгор КОЧНЕВ, голова ГО «Безбарʼєрне середовище, реабілітація та паралімпійський спорт». У заході взяла участь керівник (директор) ІРЦ по Олександрівському району міста Запоріжжя Тетяна ОЧЕРЕТНЮК.
На зустріч були запрошені Анатолій Васюк - заступник міського голови, Юлія Погребняк - директор департаменту освіти і науки Запорізької міської ради, керівники (директори) інклюзивно-ресурсних центрів Наталія Головань, Тетяна Очеретнюк, Богдан Січкар, представники ГО - Олексій Агєнтаєв, Наталія Острогляд, Ірина Жук, представники Благодійних фондів Світлана Розсохач, представник обласного центру зайнятості Марина Шевченко та інші.
Під час зустрічі були розглянуті актуальні питання щодо створення безбарʼєрного середовища в нашому місті:
- чи можуть учасники бойових дій та особи з інвалідністю внаслідок війни здобути нову професію або підвищити кваліфікацію?
- як діє система ваучерів в Запоріжжі та області?
- яким чином центр зайнятості допомагає облаштувати робоче місце для людей з особливими потребами?
- які є можливості отримання соціальних послуг в центрі зайнятості?
Сподіваємося, що такі спільні заходи проєкту «Безбарʼєрне Запоріжжя: разом до інклюзивного міста» наближатимуть нас до найкращого міста в світі!
Професійне зростання разом
22.03.2024 керівник (директор) Тетяна ОЧЕРЕТНЮК ІРЦ по Олександрівському району як вчитель-дефектолог (тифлопедагог), учитель-методист в рамках співпраці із ЗНУ взяла участь в спільній зустрічі студентів 1 курсу спеціальності «Логопедія» та викладачів кафедри. На зустрічі були обговорені актуальні питання на тему: "Особливості роботи вчителя-логопеда з дітьми з порушеннями зору". Мета зустрічі: ознайомлення майбутніх фахівців з особливостями роботи у сфері корекції розвитку та адаптації дітей з порушеннями зору.
Зустріч дала студентам можливість глибше зрозуміти специфіку роботи вчителя-логопеда з дітьми, що мають порушення зору, важливість індивідуального підходу та необхідність використання адаптованих методик і технологій. Також було підкреслено необхідність постійного професійного розвитку та ознайомлення з новітніми дослідженнями у цій галузі для підвищення ефективності навчального процесу та корекційно-розвиткової роботи. Учасники зустрічі отримали цінну інформацію, яка сприятиме їхньому професійному зростанню та подальшій практичній діяльності як майбутніх логопедів.
Stream-конференція
21.03.2024 фахівці Бердянського інклюзивно-ресурсного центру (директор Тетяна МАЛУЄВА) провели бранч-сніданок з батьками, педагогами та фахівцями команд психолого-педагогічного супроводу. Захід приурочено до Всесвітнього дня людей із синдромом Дауна.
Бранч-сніданок пройшов у форматі Stream-конференції у затишному соціальному кафе-пекарні «Sunshine Cafe», що розташоване в Оболонському районі місті Києві. Під час Stream-конференції учасники заходу дізналися, що у команді «Sunshine Cafe» працюють десять людей з особливостями інтелектуального розвитку та синдромом Дауна, це кухарі, бариста та офіціанти. Кафе спеціалізується на приготуванні піци, хліба та печива. Частина випічки, яку готує команда, безкоштовно надають малозабезпеченим групам населення, а також передають Збройним Силам України. Фахівці Бердянського ІРЦ провели інформаційно-просвітницьку бесіду щодо перспектив для дітей-підлітків та молоді з особливими освітніми потребами, зокрема, з інтелектуальними труднощами. У рамках заходу учасники конференції мали можливість проінтерв’ювати засновницю кафе «Sunshine Cafe» - Аліну Живаго, голову громадської організації «Сонячні люди», яка ознайомила учасників заходу зі специфікою роботи команди, поділилася планами на майбутнє та зазначила, що гасло проєкту «Ми всі різні, але рівні».
Вебінар
19.03.2024 фахівець (консультант) Інна САМОЙЛЕНКО КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради (директор Олена ГОЛОВКІНА) провела вебінар «Розлад дефіциту уваги та гіперактивність» (РДУГ) для педагогічних працівників закладів освіти Кам’янської, Смирновської та Комиш-Зорянської селищних рад. Впродовж заходу були розглянуті питання виникнення та перебігу РДУГ у дитини та надання їй допомоги під час навчальної діяльності, в процесі комунікації з оточуючими та у повсякденному житті.
Комплексна оцінка
Одним із основних завдань інклюзивно-ресурсного центру є проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку особи з метою визначення особливих освітніх потреб задля забезпечення її права на здобуття якісної освіти та створення у закладі умов для навчання. Особливо важливим є проведення такого вивчення перед початком навчального року. Тому вже зараз батьки (один з батьків) або інші законні представники дитини починають звертатися до КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради (директор Олена ГОЛОВКІНА) із заявами про організацію проведення даного оцінювання.
На тепер фахівці ІРЦ змушені працювати дистанційно, але їм вдається під час проведення комплексної оцінки розвитку особи онлайн, створити підтримуючу атмосферу довіри та доброзичливості, врахувати фізичний, психологічний та емоційний стан дитини та її батьків, індивідуальні особливості розвитку, вік, місце проживання, мову спілкування тощо. Отримавши висновок про розвиток особи, де вказано про наявність особливих освітніх потреб, дитина має можливість розпочати навчання в інклюзивному класі/групі закладу освіти.
Хібукі терапія
08.03.2024 фахівці КУ «Іклюзивно-ресурсний центр» Оріхівської міської ради (керівник Ліана КОРОТКОВА) провели вебінар для батьків дітей з особливими освітніми потребами «Долаємо перешкоди разом з Хібукі», під час якого було надано поради щодо створення теплої атмосфери вдома задля покращенню психологічного здоровʼя дітей.
Організація консультативної допомогиПротягом січня та лютого 2024 року, з метою збору інформації для подальшого надання рекомендацій закладам освіти щодо розроблення індивідуальної програми розвитку особи та надання консультативної, психологічної допомоги батькам, іншим законним представникам осіб з особливими освітніми потребами, КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» БМР було проведено опитування: «Психолого-педагогічний супровід дітей з особливими освітніми потребами. Перегляд індивідуальної програми розвитку. Запитання та відповіді».
До участі в опитуванні було запрошено педагогічних працівників, які працюють з дітьми з особливими освітніми потребами та батьків дітей, які навчаються в закладах освіти міста Бердянська та Бердянського району (інклюзивні групи/класи та педагогічний патронаж).
Результати опитування та відповіді на отримані питання було надіслано учасникам на вказані ними електронні адреси. Додатково ознайомитися з питаннями, якими цікавляться педагогічні працівники та батьки, а також переглянути відповіді на них можна у прикріпленому файлі.
У разі потреби консультації фахівців КУ “ІРЦ” БМР учасники освітнього процесу закладів освіти міста Бердянськ та Бердянського району мають змогу заповнити наступну форму для запису на консультацію
https://docs.google.com/forms/d/1O8pCzqNYLaCRRTetMwzuji-lRvb_P3kUMV6fWwcvzTk/edit
Після реєстрації в зазначеній формі фахівці ІРЦ додатково зв'яжуться з бажаючими зручним способом, який буде зазначено в цій формі, для узгодження часу проведення консультації.
Діяльність ІРЦ
Відповідно до плану заходів КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради (директор Олена ГОЛОВКІНА) 21.02.2024 було проведено вебінар «Дистанційне навчання дітей з ООП: очікування, реалії, альтернативи» для закладів освіти Кам’янської, Смирновської та Комиш-Зорянської селищних рад.
Під час заходу педагоги обговорювали виклики дистанційного навчання, з якими їм доводиться зустрічатися у професійній діяльності та знаходили шляхи їх вирішення.
Найактуальніші задачі:
проведення онлайн уроків та занять, оцінювання дітей з ООП, брак соціальної взаємодії, залученість батьків та співпраця всіх учасників команди психолого-педагогічного супроводу.
З Міжнародним днем РІДНОЇ МОВИ!
До Міжнародного дня рідної мови, яка є символом нашої національної гідності, нашої культурної спадщини, нашої духовної сили, діти, їх батьки та фахівці Інклюзивно-ресурсного центру по Шевченківському району міста Запоріжжя (директор Богдан СІЧКАР) створили святкову квітку, кожна пелюсточка якої виготовлена від душі та з любов'ю до рідної мови.
Моніторинг динаміки ІПР
09.01.2025 на базі Запорізького обласного Центру НТТУМ «Грані» відбулося засідання команди психолого-педагогічного супроводу осіб з особливими освітніми потребами КЗ «Опорний заклад «Сузір'я», Оріхівської філії № 5 КЗ «Опорний заклад загальної середньої освіти «Сузір'я» та Оріхівської філії № 3 Комунальний заклад «Опорний заклад загальної середньої освіти «Сузір'я» Оріхівської міської ради за участі фахівців КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Оріхівської міської ради (керівник Ліана КОРОТКОВА).
На засіданні члени КС обговорили виконання індивідуальних програм розвитку осіб з ООП, відповідно до сфер розвитку, зосередили увагу на найбільш ефективних методах та прийомах в роботі вчителів та корекційних педагогів, визначили подальші напрями навчальної та корекційно-розвиткової роботи на ІІ семестр. Педагоги відзначили, що завдяки злагодженій діяльності педагогів, фахівців та батьків спостерігається позитивна динаміка у розвитку осіб з ООП.
За інформацією КУ «ІРЦ» ОМР
Засідання команди супроводу за підсумками І семестру 2025
08.01.2025 у рамках співпраці з закладами освіти відбулося онлайн-засідання команди психолого-педагогічного супроводу осіб з особливими освітніми потребами КЗ «Нестерянська спеціалізована різнопрофільна загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів» Оріхівської міської ради за участі фахівців (консультантів) КУ «Інклюзивно – ресурсний центр» Оріхівської міської ради (директор Ліана КОРОТКОВА).
Члени команди супроводу здійснили аналіз результативності навчальної та корекційно-розвиткової роботи, яку проведено з дітьми з ООП у І семестрі 2024/2025 навчального року, визначили подальші напрями та пріоритети роботи команди.
За інформацією КУ «ІРЦ» ОМР
Участь Бердянського ІРЦ в командах супроводу
Продовжуючи співпрацю із закладами освіти міста Бердянська, педагоги Бердянського ІРЦ (директор Тетяна МАЛУЄВА) взяли участь у роботі команд психолого-педагогічного супроводу учнів з особливими освітніми потребами ЗЗСО, що є важливою складовою ефективної підтримки дітей із різними освітніми труднощами
Під час зустрічей учасники команд супроводу надали інформацію про особливості розвитку учнів початкової ланки, позначили їх інтереси, труднощі, освітні потреби визначені в адаптаційний період у першокласників, провели моніторинг виконання ІПР дітей 2-4 класів. Також учасники засідання команди супроводу акцентували увагу на продовження роботи по створенню належних умов для інтеграції дітей з ООП в освітнє середовище.
Педагоги надали відповіді на запитання батьків дітей з ООП. Також було озвучено прогрес розвитку учнів початкової та середньої ланок навчання, порушені питання щодо необхідності коригування ІПР відповідних осіб.2025 рік ІРЦ Олександрівського району м. Запоріжжя розпочав проведенням Марафону досягнень-2024. В період з 2 по 8 січня фахівці (консультанти) під керівництвом директора Тетяни ОЧЕРЕТНЮК представили свої звітні презентації за результатами досягнень минулого року.
Детальніше
Практикум
09.01.2025 директоркою КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради Оленою ГОЛОВКІНОЮ спільно з асистенткою вчителя КЗ «Олексіївський опорний ліцей» Смирновської сільської ради Мариною ДУБОВИК було проведено практикум «Ефективні способи самодопомоги у кризовій ситуації».
Захід зібрав педагогів закладу освіти, які бажають отримати більше інформації про методи психологічної рівноваги в умовах складного життя, вдосконалити свої навички.
Під час практикуму учасники та учасниці:
ознайомилися з найпростішими та найефективнішими методами управління стресом та тривогою;
попрактикувалися у техніках релаксації та стабілізації емоційного фону;
виконали практичні вправи, які можна легко використовувати в повсякденному житті.
Захід пройшов у теплій і довірливій атмосфері, надихаючи на подальший розвиток навичок самодопомоги.
Засідання КППС
07.01.2025 на базі НВК № 2 ім. В.А. Лазаряна, за участю фахівців (консультантів) ІРЦ Оріхівської міської ради (директор Ліана КОРОТКОВА), відбулося онлайн засідання команди психолого-педагогічного супроводу. Мета зустрічі: визначення динаміки розвитку дітей з ООП за результатами І семестру 2024-2025 н.р. та коригування ІПР.
Під час засідання розглядалися такі питання:
Моніторинг динаміки розвитку осіб з ООП за І семестр 2024/2025 н.р.
Моніторинг навчальних досягнень за підсумками І семестру 2024/2025 н.р.
Моніторинг результатів корекційно – розвиткової роботи.
Визначення умов для навчання та внесення змін в індивідуальну програму розвитку осіб з ООП на ІІ семестр 20204/2025 н.р.
Формування командою супроводу ефективної траєкторії навчання та розвитку особи з ООП.
Фахівці (консультанти) ІРЦ, в свою чергу, надали рекомендації та наголосили, що корекційна робота стає ефективною лише при позитивній, спільній участі педагогів, батьків і вузьких спеціалістів, а також при створенні ситуації активного мислення учня, що формує системний процес розвивального навчання.
Щира подяка за тісну співпрацю та злагоджену роботу учасникам команди супроводу!
За інформацією КУ «ІРЦ» ОМР
Свято, яке зігріває серця!
Кожного року діти і батьки Василівського ІРЦ (директор Алла НЕСТОР) стають свідками справжнього дива: люди з великими серцями об’єдналися, щоб подарувати радість і тепло тим, хто цього потребує найбільше.
Серія онлайн-консультацій КППС закладів загальної середньої освіти
23-27.12.2024 команда фахівців ІРЦ по Шевченківському району міста Запоріжжя (директор Богдан СІЧКАР) провела консультації для команд психолого-педагогічного супроводу (КППС) закладів загальної середньої освіти в онлайн-форматі на платформі ZOOM.
Дякуємо всім учасникам за активну ефективну співпрацю, відкритість до взаємодії, прагнення до вдосконалення та гармонізації інклюзивного середовища в закладах освіти!
Разом ми будуємо світ, у якому КОЖНА ДИТИНА має можливість навчатися та розвиватися!
Детальніше
Засідання КППС
23.12.2024 року відбулося онлайн-засідання команди психолого-педагогічного супроводу дітей з ООП ЕГ №1 м.Енергодар за участі директора Енергодарського ІРЦ Олени АНДРУЩЕНКО. Учасниками засідання було розглянуто проміжний моніторинг індивідуальних програм розвитку учнів з ООП та рівні навчальних досягнень за І семестр 2024/2025 навчального року, визначено ефективність поставлених цілей ІПР.19.12.2024 відбулося онлайн-засідання команди психолого-педагогічного супроводу дітей з ООП ЕГ №4 м.Енергодар. На засіданні була присутня директор Енергодарського ІРЦ Олена АНДРУЩЕНКО та члени команди супроводу закладу освіту.
В ході засідання було розглянуто низку важливих питань:
- проміжний моніторинг індивідуальних програм розвитку учнів з ООП за І семестр 2024/2025 навчального року, визначення ефективності цілей ІПР;
- рівні навчальних досягнень здобувачів освіти з ООП за І семестр 2024/2025 навчального року.
Вебінар
17.12.2024 Інклюзивно-ресурсним центром Енергодарської міської ради (директор Олена АНДРУЩЕНКО) було проведено вебінар “Як допомогти учням з проблемами концентрації уваги та навчання в умовах війни”. В онлайн заході взяло участь 32 педагогічних працівників закладів освіти міста Енергодар. Спікер: Тетяна Паукова, практичний психолог Інклюзивно-ресурсного центру.
Під час вебінару присутні обговорили наступні питання: чому порушується концентрація уваги у дітей під час стресових ситуацій; як це проявляється у навчанні учнів; техніки та вправи, які можуть використовувати вчителі, щоб допомогти дітям. Також в ході вебінару педагоги практично випробували техніки, які сприяють покращенню фокусування, концентрації та адаптації до навчання в складних умовах. Методичні заходи, які і надалі планують проводити фахівці ІРЦ, допоможуть освітянам міста вирішувати проблемні питання, які виникають під час освітнього процесу.
Семінар-практикум
04.12.2024 фахівцями (консультантами) Інклюзивно-ресурсного центру ЕМР (директор Олена АНДРУЩЕНКО) для педагогічних працівників закладів освіти міста Енергодар було проведено семінар-практикум «Арт терапевтичні методи у роботі з дітьми з особливими освітніми потребами під час інклюзивного навчання». Спікери заходу: Олена АНДРУЩЕНКО, директор Інклюзивно - ресурсного центру та Тетяна Паукова, практичний психолог ІРЦ.
Під час семінару розглянуто основні арт терапевтичні методи в роботі з дітьми з ООП та особливості психокорекційного впливу арт терапевтичних технологій під час освітнього процесу.
Практична частина заходу була спрямована на оволодіння педагогами інструментами, щодо розвитку комунікативних навичок, гармонійної інтеграції дітей з ООП в соціум, безпечного прояву негативних емоцій та розвитку творчого потенціалу, загального позитивного корекційного впливу.
Інклюзія на дотик
04.12.2024 під керівництвом директора Тетяни ОЧЕРЕТНЮК в ІРЦ по Олександрівському району м. Запоріжжя відбувся заключний етап районного фестивалю “Інклюзія на дотик”, в якому взяли участь заклади освіти Олександрівського району.
Головна мета заходу: привернути увагу до осіб з особливими освітніми потребами та продовжувати впроваджувати інклюзивну, безбарʼєрну освіту у заклади освіти. У 5 номінаціях 31 учасник представили свої роботи. Журі дуже ретельно обговорювали кожну роботу та визначили переможців. Велика подяка керівникам закладів освіти та учасникам фестивалю за вагомий внесок та поповнення ІРЦ дидактичними, стимулюючими, інноваційними матеріалами для корекційно-розвиткові роботи з дітьми з ООП.
Інформаційно-просвітницький захід
03.12.2024 в закладах освіти міста Бердянська відбувся інформаційно-просвітницький захід «Як говорити з дітьми про інвалідність» приурочений до Міжнародного дня людей з інвалідністю. З метою привернення уваги до труднощів людей з інвалідністю, захисту їхніх прав, гідності і благополуччя фахівцями КУ «ІРЦ» БМР (директор Тетяна МАЛУЄВА) були підготовлені та надані матеріали для проведення виховних годин в закладах освіти міста Бердянська.
Завдяки узгодженій співпраці між інклюзивно-ресурсним центром та закладами освіти міста було організовано та проведено заходи для розвитку наскрізного принципу врахування соціальної залученості, недискримінації та поваги до прав людини, партиципації та згуртованості.
КУ «ІРЦ» БМР висловлює вдячність закладам освіти за проведення інформаційно-просвітницьких заходів та надані світлини. Додатково відмічаємо креативність та відкритість педагогічних працівників освіти міста.
Міжнародний день осіб з інвалідністю
03.12.2024, в Міжнародний день осіб з інвалідністю, фахівці (консультанти) КУ “Інклюзивно-ресурсний центр” Оріхівської міської ради (директор ЛІАНА КОРОТКОВА) провели інтерактивне заняття: “Спільного у нас багато, та не треба забувати кожен має особливе: ми не схожі - це важливо!”Виховуючи чуйність та співчуття у серцях майбутнього покоління, ми сприяємо усвідомленню і розумінню того, що інвалідність - це не вирок! Захищаючи гідність людини ми сіємо у своїх душах, та душах наших дітей зернятко доброзичливості, милосердя, любові та зацікавленості у благополуччі ближніх.
За інформацією КУ “ ІРЦ” ОМР ”
З нагоди Всесвітнього дня науки, з метою підвищення професійного рівня педагогічних працівників та надання якісних корекційних послуг дітям з особливими освітніми потребами, впродовж листопада місяця фахівцями (консультантами) ІРЦ по Олександрівському району м.Запоріжжя (директор Тетяна ОЧЕРЕТНЮК) був проведений педагогічний коучинг «Модерн-корекція: інструменти для корекційних педагогів».
Тиждень логопедії
З метою інформування населення про важливість мовленнєвого розвитку дітей та надання підтримки учасникам освітнього процесу з мовленнєвими труднощами у КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради (директор Олена ГОЛОВКІНА) був проведений Тиждень логопедії.
У межах тижня фахівчиня (консультантка) Світлана ТИМОШЕНКО:
провела семінар-практикум «Нейроігри як важливий компонент розвитку мовлення дітей»;
надала консультації батькам та педагогам з тем: «Ігрові методи розвитку мовлення дітей» та «Альтернативна комунікація»;
організувала вікторину «Вгадай мультфільм за мелодією» для учасників сторінки ІРЦ у Facebook.
Тиждень логопедії, що став вже традиційним в установі, - це крок до того, щоб кожна особа мала можливість висловлювати свої думки, спілкуватися без бар’єрів і розвивати свої таланти.
Співпраця
21.11.2024 відповідно до робочого плану ІРЦ по Олександрівському району м.Запоріжжя (директор Тетяна ОЧЕРЕТНЮК) в змішаному форматі відбулося засідання команд психолого-педагогічного супроводу Запорізької гімназії №76 та фахівців (консультантів) ІРЦ.
19.11.2024 фахівці КУ «Інклюзивно – ресурсний центр» Гуляйпільської міської ради (директор Анастасія КУРІЛЕНКО) провели семінар для працівників КЗ «Заклад дошкільної освіти ясла-садок «Сонечко» комбінованого типу Гуляйпільської міської ради – «Категорії труднощів та рівні підтримки в навчанні дітей з ООП в закладі дошкільної освіти».
Круглий стіл
14.11.2024 на базі КУ «Інклюзивно - ресурсний центр» Оріхівської міської ради, відбулося онлайн-засідання круглого столу для педагогічних працівників: «Говорити чи мовчати про діагноз дитини, як та коли говорити».
В ході зустрічі обговорювалися такі питання:
Які негативні установки можуть формуватися у дітей з інвалідністю, якщо їм не говорити про відмінності між людьми.
Які потреби не задовольняються, якщо дитина не знає про свої відмінності.
Які є соціальні історії про різні порушення розвитку та як ними користуватися.
Як формується психологічний образ дитини і образ її тіла.
Деякі поради про те, як говорити про діагноз дитини з іншими людьми.
Педагогічним працівникам були надані рекомендації, щодо проведення арт – терапевтичних практичних вправ, які дадуть змогу батькам або законним представникам дитини з інвалідністю, подивитися на свою дитину під іншим кутом зору та дослідити взаємодію членів родини.
За інформацією КУ «ІРЦ» ОМР
Підсумки осіннього сезону виробничої практики
Логічним продовженням плідної співпраці Бердянського інклюзивно-ресурсного центру (директор Тетяна МАЛУЄВА) з Бердянським державним педагогічним університетом сталося звітування студентів про проходження осінньої виробничої діагностичної практики.
У диспуті практиканти висловили свої думки щодо значення оцінки розвитку дитини в інклюзивній освіті. Діагностика всебічного розвитку дітей – це складний, але необхідний процес, який дозволяє вчасно виявити особливості та можливі труднощі в розвитку. Здобувачі вищої освіти переконалися на власному досвіді, що психолого-педагогічна діагностика дозволяє зрозуміти особливості емоційного, когнітивного та поведінкового розвитку дитини. Під час зустрічей було підкреслено, що завдяки вчасній діагностиці можна оцінити сильні та слабкі сторони дитини у декількох напрямках, визначити індивідуальні стратегії для її розвитку під час навчання.
Також студенти презентували свої напрацювання для діагностики мовленнєвого розвитку дітей дошкільного віку, оцінки навчальних труднощів дітей молодшого шкільного віку та творчі роботи.
Сповнені педагогічним натхненням студенти-практиканти повернулися до навчання.
Онлайн-захід
22.10.2024 року у КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради (директор Олена ГОЛОВКІНА) відбувся онлайн захід для педагогів закладів освіти «Інклюзивне навчання: рівні можливості для кожного». Спікер: фахівчиня (консультантка) Інна САМОЙЛЕНКО.
Педагогами були розглянуті наступні питання:
хто такі особи з особливими потребами;
категорії освітніх труднощів;
особливості рівнів підтримки відповідно до індивідуальних потреб;
стереотипи мислення та хибні погляди щодо осіб з особливими потребами;
основні правила взаємодії між людьми різних категорій освітніх труднощів;
інклюзивний словник на всі випадки життя.
Вебінар ІРЦ
У жовтні 2024 Катерина СЕМЕНЕНКО, фахівчиня (консультантка) КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради (директор Олена ГОЛОВКІНА) провела вебінар для учасників освітнього процесу «Забезпечити підтримку в умовах війни». Під час заходу психологиня розповіла про практичні методи підтримки емоційної стійкості в умовах війни, підкреслила важливість розвитку ресурсів і навичок самопідтримки, а також поділилася техніками зниження тривожності та стресу.У жовтні фахівцями Василівського інклюзивно-ресурсного центру (директор Алла НЕСТОР) для дітей громади було організовано творчий родинний воркшоп «Кольорова фантазія». Мета заходу – створення комфортного та екологічного простору, де діти та їхні родини могли досліджувати себе, розкривати свій потенціал та наповнюватися ресурсами з турботою про ментальне здоров’я. Почесними гостями заходу стали міський голова Сергій Каліман та Кено Верзеком. Завдяки підтримці постійних партнерів ГО «Українсько-німецьке культурне товариство» (м. Чернівці) при Центрі Gedankendach, учасники отримали всі необхідні матеріали для творчості (фарби, пензлики, аркуші тощо) та подарунки-смаколики.
Круглий стіл
У жовтні фахівцями Василівського ІРЦ (директор Алла НЕСТОР) було проведено круглий стіл з елементами тренінгу “Підтримка ментального здоров'я вчителів та учнів у сучасних умовах” для педагогів, відповідальних за організацію інклюзивного навчання в закладах освіти Василівської громади. Метою заходу було підвищення обізнаності фахівців щодо профілактики стресу, емоційного вигорання та підтримки психологічного благополуччя в освітньому процесі.
Під час заходу учасники обговорили сучасні виклики, які впливають на психічне здоров'я вчителів та учнів, розглянули стратегії створення сприятливого психологічного середовища, а також опрацювали практичні поради щодо саморегуляції та управління стресом у щоденній роботі, закріпили різні техніки релаксації та відновлення внутрішнього ресурсу, методи підтримки психоемоційної стабільності у педагогічному колективі. Учасники активно брали участь у практичних вправах та дискусіях, обмінювалися досвідом і отримали корисні матеріали для подальшого використання у професійній діяльності.
23-27.10.2024 на базі КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради (директор Олена ГОЛОВКІНА) відбувся Тиждень здоров’я, присвячений зміцненню фізичного та психологічного благополуччя.
Фахівчиня (консультантка) з фізичної реабілітації Наталія КРОТЕНКО:
- підготувала комплекс вправ для покращення самопочуття дітей, батьків та педагогів;
- разом із класними керівниками 1-х класів провела виховні години «Цікава подорож чарівним потягом до країни Здоров’я», під час яких діти мали змогу побувати на зупинках: «Грязнулі», «Шкідливі звички» та «Фізкурлендія»;
- у рамках проєкту «Я здоровий, бо люблю спорт» організувала виготовлення фото-колажів.
Тиждень здоров’я – чудова нагода закріпити важливі звички в ігровій формі.
Співпраця
30.09.2024 фахівець (консультант) Бердянського ІРЦ Тхоренко Тетяна взяла активну участь у педраді Бердянської гімназії № 3 «Сузір’я», під час якої актуалізувала стратегічні цілі, завдання Національної стратегії розвитку інклюзивного навчання на період до 2029 року та ознайомила з Операційним планом заходів на 2024-2026 рр.
У ході роботи було зроблено акцент на ефективні форми та інструменти оцінювання дітей з ООП шляхом опрацювання методичних рекомендацій МОН. У доброзичливій атмосфері педагоги обмінялися досвідом з організації освітнього процесу на всіх рівнях загальної середньої освіти.
Завдяки підтримці Департаменту освіти і науки Запорізької міської ради, Інклюзивно-ресурсний центр по Шевченківському району (в.о. директора Богдан СІЧКАР) було оснащено пандусом – одним з основних елементів доступного простору.
Реалізація цього важливого проєкту підвищила рівень безбар’єрності для дітей з особливими освітніми потребами та їх батьків. Перші відвідувачі вже поділилися своїми враженнями: «Наявність пандуса біля входу дуже важлива для нашої родини. Ми маємо різний досвід, тож можемо сказати, що цей пандус дуже зручний і комфортний!» - зазначив пан Юрій, батько дитини з особливими освітніми потребами.
Засідання КППС
20.09.2024 в межах співпраці відбулося онлайн - засідання команди психолого – педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами Оріхівського КЗ «НВК № 2 ім. В.А. Лазаряна» та фахівців КУ «Інклюзивно – ресурсний центр» Оріхівської міської ради (директор Ліана КОРОТКОВА).Засідання команди психолого-педагогічного супроводу забезпечує ефективність освітнього процесу дітей, які здобувають освіту в інклюзивних класах закладів загальної середньої освіти.
На початку навчального року педагогічними працівниками, фахівцями ІРЦ, батьками здобувачів освіти визначено основні цілі і завдання, шляхи реалізації індивідуальної програми розвитку, обговорено важливі питання адаптації та модифікації освітньої програми та корекції розвитку.
Впродовж засідань фахівці (консультанти) КУ «Інклюзивно – ресурсний центр» Оріхівської міської ради надали методичні рекомендації щодо індивідуальних програм розвитку та їх реалізації, проведення корекційно-розвиткових занять та привітали всіх учасників команди супроводу з початком 2024-2025 навчального року з побажанням миру та подальшої плідної співпраці.
За інформацією КУ «ІРЦ» ОМР
Педагоги КУ “Бердянський інклюзивно-ресурсний центр” (в.о. директора Тетяна ТХОРЕНКО) у період з 16.09.2024 по 20.09.2024 взяли участь у засіданнях команд психолого-педагогічного супроводу закладів загальної середньої освіти міста Бердянськ.
Під час засідань було переглянуто категорії освітніх труднощів та рівні підтримки учнів з ООП, надано рекомендації щодо організації корекційно-розвиткової роботи у ЗЗСО м. Бердянськ відповідно до операційного плану заходів реалізації «Національної стратегії розвитку інклюзивного навчання на період до 2029 року». Підсумком плідної роботи учасників команд психолого-педагогічного супроводу було: оновлення ІПР учнів з ООП, визначення ефективних умов їх інтеграції в освітнє середовище згідно з реаліям сьогодення.
Консультування КППС
В Інклюзивно-ресурсному центрі по Шевченківському району (директор Богдан СІЧКАР) з 9 по 16 вересня відбулися консультаційні зустрічі із заступниками директорів закладів освіти Шевченківського району, які опікуються інклюзивною освітою.
Мета зустрічей - продовження співпраці та підвищення ефективності взаємодії між командами психолого-педагогічного супроводу та фахівцями інклюзивно-ресурсного центру. Під час консультацій узгоджувалися напрями психолого-педагогічної допомоги для кожної дитини з урахуванням динаміки її розвитку та особливостей організації інклюзивного навчання.
Узгоджені дії дорослих – ефективна допомога дітям!
13.09.2024 фахівцями КУ “Інклюзивно-ресурсний центр” Оріхівської міської ради (директор Ліана Короткова) був проведений круглий стіл “Інклюзивне навчання - від теорії до практики” для педагогічних працівників КЗ ОЗЗСО “Сузір’я” та філій № 3, № 5.
Директор ІРЦ Ліана Короткова подякувала колегам за плідну співпрацю у розвитку інклюзивної освіти у громаді. Заклади освіти презентували свої напрацювання та поділилися досвідом роботи з дітьми з ООП.
Співпраця
29.08.2024 на базі КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради (директор Олена ГОЛОВКІНА) відбувся онлайн захід для членів команд супроводу «Організація інклюзивного навчання: необхідна документація, адаптації та модифікації навчального матеріалу».
Питання, що було розкрито під час зустрічі:
основна документація команди супроводу;
особливості проведення засідань КППС та оформлення протоколів;
збір інформації про дитину з ООП;
складання індивідуальної програми розвитку та оформлення навчального плану;
необхідна документація асистента педагога.
Інклюзивно-ресурсний центр по Шевченківському району міста Запоріжжя (директор Богдан СІЧКАР) вітає Днем Незалежності України!
Фахівці центру за підтримки неймовірних батьків та прекрасних дітей створили відеопривітання в якому маленькі патріоти висловлюють свої почуття до ВЕЛИКОЇ батьківщини! Пишаємося нашою країною та її історією. Пам’ятаємо про тих хто боровся і бореться!
Хай наша Україна буде сильною та незалежною завжди! Слава Україні!
Відеорлик
Круглий стіл
21.08.2024 на базі КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради (директор Олена ГОЛОВКІНА) відбувся круглий стіл «Взаємодія та співпраця: шляхи налагодження та підтримання» для керівників закладів освіти та фахівців ІРЦ. На заході було обговорено актуальні питання та перспективи розвитку інклюзивної освіти в умовах сучасних викликів.
Основні теми обговорення:
- факапи у роботі, способи їх вирішення;
- нові шляхи спільної роботи у налагодженні комунікації з батьками;
- результати взаємодії ІРЦ та закладів освіти у 2023/2024 н.рр;
- зміни до Положення про ІРЦ;
Учасники заходу відзначили важливість зустрічей такого формату для обміну досвідом та спільного вирішення проблем, тому ухвалили рішення спланувати спільні заходи на 2024/2025 н.р., спрямовані на покращення комунікації з батьками та підвищення інформованості щодо послуг, які вони можуть отримати в ІРЦ.
По завершенню навчального року фахівці Василівського ІРЦ (директор Алла НЕСТОР) провели засідання круглого столу “Стан розвитку інклюзивної освіти в закладах Василівської громади в умовах воєнного стану” з відповідальними за організацію інклюзивного навчання в закладах освіти Василівської громади, педагогами, асистентами вчителів.
Під час роботи учасники заходу обговорили шляхи удосконалення діяльності закладів, обмінялися досвідом роботи щодо доступності та якості освіти для всіх учасників освітнього процесу, щодо навчально-методичного забезпечення закладів, а також надання корекційно-розвиткових та психолого-педагогічних послуг дітям з ООП. Під час дискусії пропрацювали питання щодо ведення відповідної документації та її заповнення, а також обговорили шляхи забезпечення спроможності закладів освіти якісно виконувати основні завдання. За результатами роботи були підведені підсумки та окреслено подальші шляхи організації освітнього процесу для осіб з ООП у період воєнного стану, пріоритети навчально-корекційної діяльності на новий навчальний рік. Тільки спільними зусиллями громади, закладів освіти, батьків ми можемо всебічно підтримати дітей та продовжувати створювати інклюзивне освітнє середовище в закладах освіти Василівської громади.
До Дня захисту дітей фахівцями КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради (директор Олена ГОЛОВКІНА) було організовано конкурс малюнків «Моя Мрія», переможців якого визначили учасники групи ІРЦ у Facebook шляхом голосування. Учасники конкурсу були нагороджені дипломами, а переможці отримали подарунки.
https://www.facebook.com/reel/1109271220180833
Щороку на початку літа відзначається Міжнародний день захисту дітей. Діти - наше майбутнє, продовження не тільки нас самих, нашого роду, а й нашої держави. І сьогодні, як ніколи, діти потребують нашої уваги, піклування понад усе. Тому фахівці Василівського ІРЦ (директор Алла НЕСТОР) доклали неабияких зусиль, щоб діти Василівської громади відчули себе радісними та щасливими, щоб кожне дитяче серце було зігріте теплом і любов'ю. Весела зустріч відбулася на базі інклюзивної бібліотеки м. Запоріжжя. Свято розпочалося руханкою "Я і ти", що сприяло зняттю емоційної напруги, створенню гарного настрою та дружньої атмосфери. А потім разом із батьками долучилися до майстер-класу "Від серця до серця", де зробили родинне дерево, що є продовженням роду та символом сім'ї. Привітати дітей та батьків прийшли голова Василівської громади Сергій Каліман, начальник відділу освіти, культури, молоді та спорту Тамара Комлик та депутат міської ради Оксана Мінакова. Свято пройшло спільно з фахівцями комунального закладу "Центр дитячої та юнацької творчості" Василівської міської ради, представниками бібліотеки. Дякуємо всім за підтримку. Бажаємо усім дітям мирного неба, міцного здоров'я, добра, радості, щасливого дитинства, розуміння з боку батьків та сяючих посмішок.
Інклюзивно-ресурсний центр по Шевченківському району (директор Богдан СІЧКАР) до Дня захисту дітей організував свято для відвідувачів Центру. Яскраві та веселі персонажі порадували усіх присутніх, принесли дуже багато позитиву, море сонячного настрою та купу веселощів! Маленькі учасники свята крім гарного настрою отримали ще й подарунки, які стануть їм у нагоді під час літнього відпочинку. Від імені дітей, батьків та фахівців хочемо висловити особливу вдячність сьогодні нашим ЗАХИСНИКАМ, дякуємо ЗСУ за можливість зібратися всім разом під українським сонцем!!!
Підсумкове засідання команд психолого-педагогічного супроводу
31.05.2024 на базі НВК № 2 ім. В.А. Лазаряна за участю фахівців (консультантів) ІРЦ Оріхівської міської ради (директор Ліана КОРОТКОВА) відбулося засідання команди психолого–педагогічного супроводу з метою коригування ІПР за результатами моніторингу розвитку дітей з ООП у закладі загальної середньої освіти на кінець навчального року.Під час засідання розглядалися такі питання:
виконання ІПР дитини з особливими потребами;
досягнення цілей ІПР;
переведення учня/учениці до наступного класу;
актуальність визначених рівнів підтримки, кількість корекційних занять, їх розподіл між фахівцями;
необхідність оновлення висновку про комплексну оцінку;
необхідність додаткових матеріалів або обладнання.
Фахівці (консультанти) ІРЦ, в свою чергу, надали рекомендації учасникам КППС та звернули уваги на те, що корекційна робота буде ефективною лише при спільній участі педагогів, батьків та інших вузькопрофільних спеціалістів, а також при створенні ситуації активного мислення учня, що формує системний процес розвивального навчання.
Щира подяка за тісну співпрацю та злагоджену роботу учасникам команд супроводу!
30.05.2024 у співпраці Новомиколаївського інклюзивно - ресурсного центру з волонтерською командою Червоного Хреста та за участю представників благодійного фонду "Джерело єдності" був проведений захід присвячений Міжнародному дню захисту дітей. Діти малювали малюнки на асфальті на тему: "Мої мрії". А представники благодійного фонду почастували дітвору солодощами.
Онлайн-зустріч
29.05.24 керівник (директор) ІРЦ по Олександрівському району м. Запоріжжя Тетяна ОЧЕРЕТНЮК провела підсумкову онлайн-зустріч “Співпраця фахівців (консультантів) ІРЦ Олександрівського району з педагогами, які працюють в інклюзивному просторі” .
Засідання команд психолого-педагогічного супроводу
27-28.05.2024 фахівці КО "Інклюзивно-ресурсний центр" Енергодарської міської ради (директор Олена АНДРУЩЕНКО) взяли участь у підсумкових засіданнях команд психолого-педагогічного супроводу здобувачів освіти з особливими освітніми потребами закладів загально середньої освіти м.Енергодар у дистанційному форматі.
Члени КППС повідомили про досягнення учнів, їхні інтереси, особливості поведінки та труднощі, які виникали під час освітнього процесу. Учасники засідань підвели підсумки моніторингу результатів виконання ІПР, відмітили зміни у стані розвитку дітей, зокрема в когнітивній та емоційно-вольовій сферах учнів. Було проаналізовано методи роботи, що були ефективними у навчанні дітей. Наприкінці зустрічі було визначено подальші напрями та пріоритети навчальної та корекційно-розвиткової діяльності на 2024-2025 навчальний рік.
Семінар
27.05.2024 фахівцями комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Бердянської міської ради (директор Тетяна МАЛУЄВА) було проведено семінар для педагогічних працівників закладів освіти міста та району «Результати виконання ІПР, надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг дітям з ООП у 2023-2024 н.р.»
Під час заходу було:
- проаналізовано інформацію проведеного річного моніторингу та підбито підсумки роботи команд психолого-педагогічного супроводу закладів освіти міста та району за 2023-2024 навчальний рік щодо надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг дітям з особливими освітніми потребами (фахівець (консультант) з психології Кідалова О.І.);
- висвітлено інформаційні матеріали щодо навчальної програми з підтримки людей, що горюють, формування чіткого уявлення про те, як правильно надавати першу психологічну допомогу, ознайомлення з тими правилами, які вчать нас, чого треба уникати під час надання психологічної підтримки людям , що горюють. Безкоштовний доступ до своїх навчальних матеріалів з "Shapes Of Grief" «Форми горювання» надає Ліз Ґлісон, ліцензована психотерапевтка і відома в Ірландії фахівчиня з горювання, виявлення психологічної травми, якою надано скрінінги для виявлення психотравми у дітей різного віку - відзначеної багатьма нагородами програма, яка спирається на передові дослідження у цій сфері та має велику освітню цінність (фахівець (консультант) з логопедії Сейтмємєтова О.О.).
Також у рамках постійного модуля семінарів «Обмін досвідом» виступили спікери від ЗЗСО №№ 5,11 та ЗДО № 27 міста Бердянська, які яскраво на сучасному рівні презентували інноваційні техніки проведення корекційно-розвиткових занять в онлайн-форматі з дітьми з ООП.
Підсумовуючи роботу семінару, озвучення труднощів, презентація успіхів дали можливість означити освітню траєкторію інклюзивного навчання у закладах освіти міста на наступний навчальний рік.
https://fb.watch/s5RLa_RSJd/
Чарівна краса вишиванки
16.05.2024 на базі КУ «Іклюзивно – ресурсний центр» Оріхівської міської ради (директор Ліана КОРОТКОВА) відбувся майстер - клас «Чарівна краса вишиванки». В заході взяли участь вихованці ІРЦ, діти з особливими освітніми потребами, та їх батьки.
Метою заходу було ознайомлення дітей з традиціями свята Дня вишиванки, формування шанобливого ставлення до однієї з традицій українського народу – національного вбрання, виховання почуття патріотизму та національної гордості.
Діти разом з батьками взяли участь у дидактичній грі «Ниточки для вишиванки», а також, вже традиційно, провели майстер – клас «Лялька - мотанка – оберіг наших предків».
Незважаючи на те, що захід проходив в умовах війни, діти отримали незабутні враження та позитивні емоції, а ще цікаву інформацію про історію української вишиванки.
Семінар-практикум
15.05.2024 Катерина Семененко, фахівець (консультант) КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам`янської селищної ради (директор Олена ГОЛОВКІНА), провела семінар-практикум «Стрес. Шляхи його подолання» для працівників закладів освіти Кам`янської, Смирновської та Комиш-Зорянської селищних рад. Під час заходу було розглянуто теоретичні основи стресу, продемонстровано методики для самодіагностики емоційного стану та надано практичні поради екстреного реагування у стресових ситуаціях.14.05.2024 Інклюзивно-ресурсний центр по Олександрівському району міста Запоріжжя (директор Тетяна ОЧЕРЕТНЮК) спільно з ГО "Стратегії і технології ефективного партнерства "СТЕП" в рамках реалізації проекту "Запобігання ризиків у сфері захисту дітей, надання послуг із захисту і підтримки дітей з груп найвищого ризику" за сприянням Запорізької міської ради та БО "Street Child Ukraine", за фінансової підтримки Управління ООН з координації гуманітарних справ у рамках Гуманітарного фонду України взяли участь у проведенні круглого столу "Успішні кейси, доступні послуги у Запорізькій області".
Сподіваємося на подальші виграшні гранти та підтримку.
Засідання команди психолого-педагогічного супроводу
14.05.2024 фахівцями КУ «Інклюзивно – ресурсний центр» Оріхівської міської ради (директор Ліана КОРОТКОВА) було проведено онлайн-вебінар «Засідання команди психолого – педагогічного супроводу: актуальні питання на завершення ІІ семестру» для учасників команди психолого-педагогічного супроводу КЗ «НВК № 2 ім. В.А. Лазаряна» Оріхівської міської ради.
Особлива мама особливої дитини
10.05.2024 на базі КУ «Інклюзивно – ресурсний центр» Оріхівської міської ради (директор Ліана КОРОТКОВА) відбувся захід присвячений дню Матері «Особлива мама особливої дитини».
Бути Мамою — це, безумовно, велике щастя і любов. Але бути мамою дитини з особливими потребами — це ще й цілодобова праця: 24 години на добу, 7 днів на тиждень, без вихідних та відпусток. Це робота над собою, щоб бути сильною, терплячою і справедливою. Це робота з дітьми, спрямована на їх розвиток і соціалізацію.
Фахівці КУ «ІРЦ» ОМР вітають всіх мам зі святом і бажають здоров’я, радості і позитиву в кожному дні, терпіння і невичерпного натхнення у вихованні діточок. Адже мами дітей з особливими потребами, як ніхто потребують підтримки і допомоги. І якщо чесно, то просто мужність цих жінок вражає. А ми, як фахівці, і надалі будемо працювати над тим, щоб кожна дитина мала можливість розвиватися, навчатися, а згодом і самореалізуватися, бути готовою увійти в доросле життя з гідною самооцінкою своєї особистості. І нехай на очах всіх мам будуть тільки сльози щастя!
За інформацією КУ «ІРЦ» ОМР
День матері
12.05.2024 у Міжнародний День матері, Токмацький інклюзивно-ресурсний центр (директор Тетяна ВАЛЬМАН) організував для мешканців громади перегляд вистави “Усі миші люблять сир” в КЗ “ЗАОУМТД” ім. Магара. Під час повітряної тривоги для дітей в укритті був проведений розважальний захід, який покращив їхній психологічний стан та підняв настрій не тільки дітям, але й дорослим.
Вебінар
09.05.2024 фахівцями «Інклюзивно-ресурсний центр» Токмацької міської ради (директор Тетяна ВАЛЬМАН) було проведено вебінар «Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР)» для педагогічних працівників, практичних психологів ЗЗСО, ЗДО та батьків дітей громади. На заході були присутні 28 осіб.
Практичні психологи ІРЦ розкрили поняття ПТСР та його прояви у дітей, а також допомогли знайти шляхи вирішення та стратегію дій у подоланні цього розладу. Педагогічним працівникам та батькам були запропоновані і розкриті методи тілесних практик, які можна застосовувати у роботі з дітьми як спеціалістам так і батькам.
04-05.05.2024 Токмацький ІРЦ (директор Тетяна ВАЛЬМАН), з метою психологічної підтримки мешканців громади, організував перегляд вистави «VIVA FLAMENCO» та «Сватання на Гончарівці» у КЗ ЗАОУМТД ім. Магара. Неперевершена гра акторів, гумор та позитивні емоції чекали на глядачів.
Крім того, для дітей було запропоновано перегляд дитячої вистави «Мауглі». Під час повітряної тривоги за підтримки Токмацької воєнної адміністрації, БО «Отамани» та КЗ ЗАОУМТД ім. Магара, Токмацький ІРЦ провів розважальний захід для майже 50 дітей, у процесі якого вдалося зняти тривожність, скутість, занепокоєння, підняти настрій та покращити психологічний стан дітей.
У рамках Місяця психічного здоров’я, організованого фахівцями Інною Самойленко та Катериною Семененко КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради (директор Олена ГОЛОВКІНА), відбувся челендж «Як я можу допомогти?». Мета заходу навчити учасників аналізувати свій внутрішній стан та надавати допомогу тим, хто цього потребує.
Під час І етапу челенджу дітям необхідно було зробити фото квітки та описати, чим вона на них схожа.
Завдання ІІ етапу - зробити добру справу (сфотографувати та описати процес перетворення і результат).
Учасники, які взяли участь у двох етапах, отримали дипломи!
Великодній кошик
02.05.2024 фахівцями (консультантами) КУ «Інклюзивно – ресурсний центр» ГМР (директор Інна Кущ) в рамках школи “Бути батьками” був проведений захід присвячений найвеличнішому світу ВЕЛИКДЕНЬ.
Наші Вітання до дня Світлого ВЕЛИКОДНЯ!
Протягом тижня наші діти готувалися до свята! Одним із ключових моментів на корекційно-розвиткових заняттях було підготовка до одного із найголовніших свят українського народу. Діти втілювали всі свої позитивні емоції, гарний настрій, фантастичні ідеї в творчі роботи. Скільки бажання, натхнення, задумок!!! Тож нехай в дитячому житті буде більше щасливих днів. Бажаємо всім мирного неба, милосердя й щирої любові до ближнього. Бажаємо весняного тепла у серці, процвітання, миру та благоденства. З повагою фахівці та керівник ІРЦ Олександрівського району Тетяна ОЧЕРЕТНЮК.
"З ВЕЛИКОДНЕМ 2024!"
ВИСТАВКА ДИТЯЧОЇ ТВОРЧОСТІ
У цей світлий час ми раді поділитися з вами теплом наших сердець та радістю від спільної праці. В рамках корекційно-розвиткових занять (Інклюзивно-ресурсний центр по Шевченківському району, директор Богдан СІЧКАР) наші талановиті діти створили чудові роботи, які ви можете бачити на фото. Ці гарні творіння - відображення їхньої креативності, старанності та безмежної фантазії.
Нехай цей Великдень принесе вам не лише радість від святкування, а й натхнення від наших маленьких митців, які відвідують ІРЦ по Шевченківському району.
Бажаємо вам благословенного та щасливого Великодня!
20.04.2024 в рамках Місяця психічного здоров'я “Як я можу допомогти?” відбулася онлайн зустріч педагогічних працівників КУ “Інклюзивно-ресурсний центр” Кам'янської селищної ради (директор Олена ГОЛОВКІНА) з майбутніми учнями 1 класу Кам'янського опорного ЗЗСО та їхніми батьками.
Під час зустрічі директор центру Олена ГОЛОВКІНА провела ознайомчу вікторину для дітей та надала батькам інформацію про спектр послуг, які можна отримати в ІРЦ. Завершилось знайомство кінезіологічними вправами та прикладним застосуванням елементів арт-терапії, які провела фахівець (консультант) Катерина СЕМЕНЕНКО.
Онлайн зустріч
12.04.2024 в рамках Місяця психічного здоров’я «Чим я можу допомогти?» відбулась онлайн зустріч педагогічних працівників КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам`янської селищної ради (директор Олена ГОЛОВКІНА) з учнями 4 класу Кам’янського опорного ЗЗСО. Під час зустрічі фахівець (консультант) ІРЦ Катерина СЕМЕНЕНКО розповіла дітям про допомогу, яку вони можуть отримати від фахівців центру, а також ознайомила з вправами на зняття психоемоційної напруги та розвиток когнітивної сфери.
Вебінар
10.04.2024 Світлана ТИМОШЕНКО, фахівець (консультант) КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради (директор Олена ГОЛОВКІНА) провела вебінар «Ігрові методики розвитку мовлення дітей» для закладів освіти Кам’янської, Смирновської та Комиш-Зорянської селищних рад.
«Аукціон творчих ідей»
12.04.2024 Тетяною ТХОРЕНКО, фахівцем (консультантом) Бердянського інклюзивно-ресурсного центру (директор Тетяна МАЛУЄВА) у рамках успішної співпраці з Бердянським державним педагогічним університетом було проведено «Аукціон творчих ідей». На заході здобувачі вищої освіти, які проходили волонтерську пропедевтичну практику на базі КУ «ІРЦ» БМР, презентували свої педагогічні напрацювання, відеоогляди дидактичних ігор власного виробництва, поділилися вмінням акумулювати перспективний педагогічний досвід, удосконалювати лінгвістичні, комунікативні, мовленнєві компетенції. Оцінювання робіт було проведено у форматі порад практикантам щодо створення індивідуального педагогічного стилю.
Також спікером за допомогою інтерактивного навчального застосунка Wordwall було розроблено та проведено тест-вікторину набутих знань щодо особливостей роботи ІРЦ.
Такі заходи допомагають зробити наступний крок до педагогічної майстерності, підготувати нові енергійні фахові кадри, а студентам підвищити рівень професійної компетентності.
Аукціон ідей
Фотозвіт
Спорт заради розвитку (speaker)
05.04.2024 фахівці (консультанти) інклюзивно-ресурсного центру по Олександрівському району м. Запоріжжя, під керівництвом директора Тетяни ОЧЕРЕТНЮК, взяли активну участь у Флешмобі «Whitecard» в національному проєкті «Єдина Україна». Цей флешмоб об’єднав всю Україну (heart). Учасники отримали масу позитивних емоцій (inlove), натхнення в роботі(target). Це ще один важливий крок в турботі про своє ментальне здоров’я, що вкрай важливо в такий складний період нашого життя. (diamond). Інклюзивно-ресурсний центр та фахівці (консультанти) отримали дипломи, почесні грамоти, сертифікати та відзнаку за встановлення нового Національного рекорду (like). Тримаємо освітній фронт! Усе буде Україна!
Флешмоб
6 квітня – Міжнародний день спорту на благо розвитку та миру (International Day of Sport for Development and Peace)
7 квітня – Всесвітній день здоров’я
Діти та фахівці Інклюзивно-ресурсного центру по Шевченківському району (директор Богдан СІЧКАР) долучилися до флешмобу «White card» з метою єднання з міжнародною спільнотою і всією Україною та усвідомлення унікальної здатності спорту згуртовувати людей навколо ідей миру, дружби і розвитку.
МИ показуємо «білу картку» на підтримку миру і спокою в світі!
5 квітня Українська федерація «Спорт заради розвитку» провела флешмоб «White card» за підтримки Комунального закладу вищої освіти «Вінницька академія безперервної освіти» за сприяння Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.
До Всесвітнього дня поширення інформації про аутизм
02.04.2024 фахівцями Бердянського ІРЦ (директор Тетяна МАЛУЄВА), у рамках марафону з використання методів сенсорної інтеграції в роботі з дітьми з ООП, було проведено вебінар «Використання методів сенсорної інтеграції для покращення роботи м’язів артикуляційного апарату».
У заході взяли участь педагоги команд психолого-педагогічного супроводу дітей з ООП міста Бердянська та району, батьки дітей з ООП та здобувачі вищої освіти Факультету дошкільної, спеціальної та соціальної освіти БДПУ.
Фахівець (консультант) Олена Сейтмємєтова ознайомила учасників з методами сенсорної інтеграції, які дозволяють покращити корекційно-розвиткову роботу з дітьми з функціонально-мовленнєвими порушеннями.
Під час проведення заходу розкривались важливі аспекти сенсорної інтеграції як структуризації відчуттів, важливість її застосування для корекції сенсорної дезінтеграція у дитини з розладами спектру аутизму. Також фахівці закцентували увагу на питаннях проблематики пропущення розпізнавання симптоматики РСА у дітей або підлітків з розладами шкільних навичок, інтелектуальними порушеннями та замаскування ознак або симптомів у дітей старшого шкільного віку чи підлітків захисними механізмами та/або сприятливим середовищем.
МИ РАЗОМ – МИ РІЗНІ але МИ РІВНІ
До Міжнародного дня обізнаності про аутизм педагогічні працівники ІРЦ по Олександрівському району міста Запоріжжя керівник (директор) Тетяна ОЧЕРЕТНЮК провели тиждень заходів «МИ РАЗОМ – МИ РІЗНІ але МИ РІВНІ» для дітей, яких супроводжує ІРЦ.
Фахівці (консультанти) прийняли активну участь на виставці творчих робіт дітей та молоді з аутизмом, заході «ІНШІ» та долучилися до флешмобу "У блакитному" в підтримку дітей з аутизмом. Протягом тижня для дітей були проведені цікаві пізнавально-розважальні заняття, конкурси, естафети та інші розваги. Для батьків було організовано релаксаційна «Брейк-кава» з обговоренням життєвих проблем та отриманням корисної інформації. Всі учасники із задоволенням провели час, отримали багато позитивних емоцій та незабутніх нових вражень від організованого заходу. По завершенню свята діти отримали маленькі сюрпризи. Підтримка батьків та ініціатива фахівців (консультантів) створили позитивну атмосферу, всі отримали гарні враження від організованого заходу. ІРЦ подарували всім учасникам ще один щасливий день! Дякуємо усім! «МИ РАЗОМ !
Вебінар
27.03.2024 фахівець (консультант) КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради Наталія КРОТЕНКО (директор Олена ГОЛОВКІНА) провела вебінар «Фізично-моторний розвиток: практичні поради для покращення розумової діяльності» для педагогічних працівників закладів освіти Кам’янської, Смирновської та Комиш-Зорянської селищних рад. Під час вебінару було обговорено важливість та взаємозв’язок фізичного розвитку з розвитком мовлення та інтелектуальної сфери, також учасники разом зі спікером виконали вправи з нейрогімнастики.
Безбарʼєрне Запоріжжя
27.03.2024 розпочався цикл круглих столів «Безбарʼєрне Запоріжжя. Разом до інклюзивного міста», організатор - Єгор КОЧНЕВ, голова ГО «Безбарʼєрне середовище, реабілітація та паралімпійський спорт». У заході взяла участь керівник (директор) ІРЦ по Олександрівському району міста Запоріжжя Тетяна ОЧЕРЕТНЮК.
На зустріч були запрошені Анатолій Васюк - заступник міського голови, Юлія Погребняк - директор департаменту освіти і науки Запорізької міської ради, керівники (директори) інклюзивно-ресурсних центрів Наталія Головань, Тетяна Очеретнюк, Богдан Січкар, представники ГО - Олексій Агєнтаєв, Наталія Острогляд, Ірина Жук, представники Благодійних фондів Світлана Розсохач, представник обласного центру зайнятості Марина Шевченко та інші.
Під час зустрічі були розглянуті актуальні питання щодо створення безбарʼєрного середовища в нашому місті:
- чи можуть учасники бойових дій та особи з інвалідністю внаслідок війни здобути нову професію або підвищити кваліфікацію?
- як діє система ваучерів в Запоріжжі та області?
- яким чином центр зайнятості допомагає облаштувати робоче місце для людей з особливими потребами?
- які є можливості отримання соціальних послуг в центрі зайнятості?
Сподіваємося, що такі спільні заходи проєкту «Безбарʼєрне Запоріжжя: разом до інклюзивного міста» наближатимуть нас до найкращого міста в світі!
Професійне зростання разом
22.03.2024 керівник (директор) Тетяна ОЧЕРЕТНЮК ІРЦ по Олександрівському району як вчитель-дефектолог (тифлопедагог), учитель-методист в рамках співпраці із ЗНУ взяла участь в спільній зустрічі студентів 1 курсу спеціальності «Логопедія» та викладачів кафедри. На зустрічі були обговорені актуальні питання на тему: "Особливості роботи вчителя-логопеда з дітьми з порушеннями зору". Мета зустрічі: ознайомлення майбутніх фахівців з особливостями роботи у сфері корекції розвитку та адаптації дітей з порушеннями зору.
Зустріч дала студентам можливість глибше зрозуміти специфіку роботи вчителя-логопеда з дітьми, що мають порушення зору, важливість індивідуального підходу та необхідність використання адаптованих методик і технологій. Також було підкреслено необхідність постійного професійного розвитку та ознайомлення з новітніми дослідженнями у цій галузі для підвищення ефективності навчального процесу та корекційно-розвиткової роботи. Учасники зустрічі отримали цінну інформацію, яка сприятиме їхньому професійному зростанню та подальшій практичній діяльності як майбутніх логопедів.
Stream-конференція
21.03.2024 фахівці Бердянського інклюзивно-ресурсного центру (директор Тетяна МАЛУЄВА) провели бранч-сніданок з батьками, педагогами та фахівцями команд психолого-педагогічного супроводу. Захід приурочено до Всесвітнього дня людей із синдромом Дауна.
Бранч-сніданок пройшов у форматі Stream-конференції у затишному соціальному кафе-пекарні «Sunshine Cafe», що розташоване в Оболонському районі місті Києві. Під час Stream-конференції учасники заходу дізналися, що у команді «Sunshine Cafe» працюють десять людей з особливостями інтелектуального розвитку та синдромом Дауна, це кухарі, бариста та офіціанти. Кафе спеціалізується на приготуванні піци, хліба та печива. Частина випічки, яку готує команда, безкоштовно надають малозабезпеченим групам населення, а також передають Збройним Силам України. Фахівці Бердянського ІРЦ провели інформаційно-просвітницьку бесіду щодо перспектив для дітей-підлітків та молоді з особливими освітніми потребами, зокрема, з інтелектуальними труднощами. У рамках заходу учасники конференції мали можливість проінтерв’ювати засновницю кафе «Sunshine Cafe» - Аліну Живаго, голову громадської організації «Сонячні люди», яка ознайомила учасників заходу зі специфікою роботи команди, поділилася планами на майбутнє та зазначила, що гасло проєкту «Ми всі різні, але рівні».
Вебінар
19.03.2024 фахівець (консультант) Інна САМОЙЛЕНКО КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради (директор Олена ГОЛОВКІНА) провела вебінар «Розлад дефіциту уваги та гіперактивність» (РДУГ) для педагогічних працівників закладів освіти Кам’янської, Смирновської та Комиш-Зорянської селищних рад. Впродовж заходу були розглянуті питання виникнення та перебігу РДУГ у дитини та надання їй допомоги під час навчальної діяльності, в процесі комунікації з оточуючими та у повсякденному житті.
Комплексна оцінка
Одним із основних завдань інклюзивно-ресурсного центру є проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку особи з метою визначення особливих освітніх потреб задля забезпечення її права на здобуття якісної освіти та створення у закладі умов для навчання. Особливо важливим є проведення такого вивчення перед початком навчального року. Тому вже зараз батьки (один з батьків) або інші законні представники дитини починають звертатися до КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради (директор Олена ГОЛОВКІНА) із заявами про організацію проведення даного оцінювання.
На тепер фахівці ІРЦ змушені працювати дистанційно, але їм вдається під час проведення комплексної оцінки розвитку особи онлайн, створити підтримуючу атмосферу довіри та доброзичливості, врахувати фізичний, психологічний та емоційний стан дитини та її батьків, індивідуальні особливості розвитку, вік, місце проживання, мову спілкування тощо. Отримавши висновок про розвиток особи, де вказано про наявність особливих освітніх потреб, дитина має можливість розпочати навчання в інклюзивному класі/групі закладу освіти.
Хібукі терапія
08.03.2024 фахівці КУ «Іклюзивно-ресурсний центр» Оріхівської міської ради (керівник Ліана КОРОТКОВА) провели вебінар для батьків дітей з особливими освітніми потребами «Долаємо перешкоди разом з Хібукі», під час якого було надано поради щодо створення теплої атмосфери вдома задля покращенню психологічного здоровʼя дітей.
Протягом січня та лютого 2024 року, з метою збору інформації для подальшого надання рекомендацій закладам освіти щодо розроблення індивідуальної програми розвитку особи та надання консультативної, психологічної допомоги батькам, іншим законним представникам осіб з особливими освітніми потребами, КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» БМР було проведено опитування: «Психолого-педагогічний супровід дітей з особливими освітніми потребами. Перегляд індивідуальної програми розвитку. Запитання та відповіді».
До участі в опитуванні було запрошено педагогічних працівників, які працюють з дітьми з особливими освітніми потребами та батьків дітей, які навчаються в закладах освіти міста Бердянська та Бердянського району (інклюзивні групи/класи та педагогічний патронаж).
Результати опитування та відповіді на отримані питання було надіслано учасникам на вказані ними електронні адреси. Додатково ознайомитися з питаннями, якими цікавляться педагогічні працівники та батьки, а також переглянути відповіді на них можна у прикріпленому файлі.
У разі потреби консультації фахівців КУ “ІРЦ” БМР учасники освітнього процесу закладів освіти міста Бердянськ та Бердянського району мають змогу заповнити наступну форму для запису на консультацію
https://docs.google.com/forms/d/1O8pCzqNYLaCRRTetMwzuji-lRvb_P3kUMV6fWwcvzTk/edit
Після реєстрації в зазначеній формі фахівці ІРЦ додатково зв'яжуться з бажаючими зручним способом, який буде зазначено в цій формі, для узгодження часу проведення консультації.
Відповідно до плану заходів КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради (директор Олена ГОЛОВКІНА) 21.02.2024 було проведено вебінар «Дистанційне навчання дітей з ООП: очікування, реалії, альтернативи» для закладів освіти Кам’янської, Смирновської та Комиш-Зорянської селищних рад.
Під час заходу педагоги обговорювали виклики дистанційного навчання, з якими їм доводиться зустрічатися у професійній діяльності та знаходили шляхи їх вирішення.
Найактуальніші задачі:
проведення онлайн уроків та занять, оцінювання дітей з ООП, брак соціальної взаємодії, залученість батьків та співпраця всіх учасників команди психолого-педагогічного супроводу.
Молодь-Онлайн
ІРЦ по Олександрівському району м.Запоріжжя (директор Тетяна ОЧЕРЕТНЮК) продовжує зміцнювати ділові зв'язки. За результатами участі у міні-гранті разом з громадською організацією «Молодь-Онлайн», фахівці центру отримали обладнання для якісного проведення корекційно-розвиткових занять. Крім цього, з ГО «Молодь-Онлайн» укладено договір про співпрацю з метою подальшого втілення в життя освітніх ініціатив та проєктів.
Не фантастичне майбутнє, а сьогоднішня реальність
06.02.2024 під керівництвом директора ІРЦ Олександрівського району м. Запоріжжя Тетяни ОЧЕРЕТНЮК відбувся тренінг з питання використання штучного інтелекту в освітньому процесі.
Одні вважають, що сучасні технології сприятимуть швидкому опануванню інформації, інші переконують – дорослі і діти не готові до подібних експериментів і погано сприймають такі новації. Але ми точно не зможемо ігнорувати, уникати всіх можливостей і ризиків, досягнень і зривів, які несе із собою ШІ. В ході тренінгу, який провела Світлана СОКОЛЕНКО, фахівці (консультанти) ознайомилися з можливостями ШІ для власного професійного розвитку, використання в інклюзивній практиці, а це і: розробка інклюзивної стратегії; оцінка потреб учнів з ООП; створення індивідуальних програм; планування, розроблення корекційно-розвиткових занять; розвиток партнерства з організаціями, які можуть надавати послуги та доступ до ресурсів; моніторинг успішності ІПР, адаптування до зміненої ситуації.
Засідання команди психолого – педагогічного супроводу
22.01.2024 фахівці (консультанти) КУ «ІРЦ» Оріхівської міської ради (директор Ліана КОРОТКОВА) взяли участь у засіданні команди психолого – педагогічного супроводу дітей, які навчаються в інклюзивних класах КЗ «НВК № 2 ім. В.А. Лазаряна» Оріхівської міської ради. Члени команди супроводу обговорили питання динаміки розвитку дітей з ООП, виконання індивідуальних програм розвитку за І семестр 2023-2024 н.р. Також було визначено умови для навчання на ІІ семестр.
В ході засідання було звернено увагу на забезпечення індивідуальними засобами навчання дітей з ООП та коригування кількості корекційно – розвиткових занять. Фахівцями (консультантами) ІРЦ були надані рекомендації батькам та педагогам щодо закріплення навчального матеріалу вдома, дотримання режимних моментів, посилення контролю за організацією дистанційного навчання дитини. На засіданні також обговорювалася інші проблемні питання та шляхи їх вирішення.
За інформацією КУ «ІРЦ» ОМР
Засідання КППС
15.01.2024 фахівці (консультанти) КУ «ІРЦ» Оріхівської міської ради (директор ЛІАНА КОРОТКОВА) взяли участь у засіданні команди психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами КЗ «Нестерянська спеціалізована різнопрофільна загальноосвітня школа I-III ступенів» ОМР.
В ході зустрічі педагоги обговорили засвоєння учнями освітньої програми, відмітили позитивні зміни в соціалізації та проаналізували методи та прийоми роботи при адаптації та модифікації предметів освітніх галузей. Консультанти центру надали рекомендації педагогам та батькам з питань мотивації учнів до включення в освітній процес та розвитку їхньої самостійності і організованості.
За інформацією КУ «ІРЦ» ОМР
Співробітництво
08.01.2024 комунальною установою «Інклюзивно-ресурсний центр» Гуляйпільської міської ради (директор Інна КУЩ)_ був проведений семінар «Організація роботи команди психолого-педагогічного супроводу дітей з ООП в закладах освіти» для закладів освіти Малинівської та Воздвижівської СТГ
Під час заходу обговорили основі питання співпраці ІРЦ та закладів освіти, а також результати перегляду індивідуальних програм розвитку командами психолого-педагогічного супроводу дітей з ООП.
Соціальне партнерство
08.01.2024 керівник (директор) ІРЦ по Олександрівському району Тетяна ОЧЕРЕТНЮК взяла участь у розширеному засіданні кафедри соціальної педагогіки та спеціальної освіти ЗНУ в якості стейкхолдера та внесла суттєві пропозиції щодо обов'язкових та вибіркових дисциплін і змістових розділів освітньо-професійної програми «Логопедія» для першого (бакалаврського) рівня вищої освіти.
Моніторинг виконання ІПР за І півріччя навчального року (2023-2024)
03.01.2024 фахівці КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Оріхівської міської ради (директор Ліана КОРОТКОВА) на базі Запорізького обласного Центру НТТУМ «Грані» провели засідання команди психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами КЗ «Опорний заклад «Сузір'я» та Оріхівської філії № 5 КЗ «Опорний заклад загальної середньої освіти «Сузір'я» Оріхівської міської ради. На засіданні члени КС обговорили виконання індивідуальних програм розвитку дітей з ООП відповідно до сфер розвитку, визначили подальші напрями навчальної та корекційно-розвиткової роботи на ІІ півріччя.
МАРАФОН ПРОФЕСІЙНИХ ДОСЯГНЕНЬ - 2023
Фахівці (консультанти) Інклюзивно-ресурсного центру по Олександрівському району (директор Тетяна ОЧЕРЕТНЮК) здійснили оцінку можливостей та результатів 2023 року: надбання та виробнича продуктивність на основі реалістичного аналізу власної діяльності.
Впродовж онлайн-заходу фахівці (консультанти) Центру представили актуальні розробки за результатами самоосвіти, такі як:
«Безпечне освітнє середовище: рекомендації по підготовці дітей з ООП до реагування на надзвичайні ситуації в контексті фізичної та психологічної безпеки», Тетяна ШВЕДУН;
«Керування стресом. Самодопомога» рефлексія за результатами навчання за програмою «Управління проблемою +», Вікторія ПОНОМАРЕНКО;
«Обстеження мовлення дітей дошкільного віку: онлайн, офлайн (інструменти та техніки)», Світлана АРАПОВА;
«Комплексна психолого-педагогічна оцінка розвитку дитини з ООП: єдність вимог», досвід роботи, Тетяна ОЧЕРЕТНЮК, Світлана СОКОЛЕНКО, Людмила ХОДУС.
Ми не вчимося досвіду... Ми вчимося розмірковувати над ним!
Тиждень логопедії
13-17.11.2023 в КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради (директор Олена ГОЛОВКІНА) відбувся Тиждень логопедії, присвячений святкуванню Міжнародного дня логопеда. У межах тематичного Тижня фахівчиня (консультантка) Світлана ТИМОШЕНКО:
- щодня представляла увазі педагогічної та батьківської спільнот цікаві та корисні матеріали для розвитку мовлення дітей;
- провела День консультації логопеда «Розвиток звуковимови»;
- презентувала вправи для дітей за типами складової структури слова та підбірку інтерактивних вправ для виконання вдома;
- розробила та надала батькам дітей з ООП буклети "Організація занять з розвитку мовлення вдома".
Виставка-конкурс
З 07-24.11.2023 року в КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради (директор Олена ГОЛОВКІНА) відбулася виставка-конкурс дитячих виробів «Наша творчість – наша зброя», присвячена Всесвітньому дню дитини. Шляхом онлайн голосування учасників групи у Facebook було визначено три роботи, що зайняли призові місця. Переможці конкурсу отримали дипломи та подарунки.
24.11.2023 комунальною установою «Інклюзивно-ресурсний центр» Бердянської міської ради (директор Тетяна МАЛУЄВА) було проведено вебінар для педагогічних працівників закладів освіти міста Бердянськ «Індивідуалізація навчання осіб з ООП, які перебувають на індивідуальній формі навчання (педагогічний патронаж) або навчаються в інклюзивних класах/групах».
Мета: надання рекомендацій закладам освіти щодо розроблення індивідуальної програми розвитку особи, обмін досвідом.
Користуючись платформою «ZOOM» та завдяки постійній співпраці, залученню педагогічних працівників, які здійснюють психолого-педагогічний супровід осіб з особливими освітніми потребами в закладах освіти міста було висвітлено наступні теми:
визначення Індивідуальної програми розвитку відповідно до законодавчих актів;
головні завдання психологічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами;
використання комплексу технологій у роботі з дітьми з особливими освітніми потребами у початковій школі.
По завершенню заходу учасниками було визначено проблемні питання та обговорено шляхи подальшої співпраці.
День толерантності – свято, яке нагадує нам про важливість поваги до різноманітності, розуміння і прийняття інших. У цей день спільно подорожувати шляхом взаєморозуміння та відкритості серця фахівці, батьки та діти ІРЦ по Шевченківському району (директор Богдан СІЧКАР). Учасники заходу привітали один одного щирими усмішками, добрими словами, "веселими" долоньками. А на згадку про важливість ПРИЙНЯТТЯ Розумом, Душею, Серцем створили дерево ТОЛЕРАНТНОСТІ!
Детальніше
Здоров’я всім учасникам освітнього процесу
16.11.2023 фахівчиня (консультантка) КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради Наталія КРОТЕНКО підготувала та провела майстер-клас для учасників освітнього процесу Кам’янської, Смирновської та Комиш-Зорянської селищних рад на тему «Збереження фізичного та психічного здоров’я усіх учасників освітнього процесу». Наше життя останнім часом зазнає кардинальних змін, більшість людей живе у постійному стресі, тому особливу увагу спікерка приділила взаємозалежності фізичного та психічного здоров’я та запропонувала учасникам теоретичний і практичний матеріал.
Міжнародний день логопеда
15.11.2023 з нагоди Міжнародного дня логопеда фахівці (консультанти) ІРЦ (керівник Тетяна ОЧЕРЕТНЮК) провели захід у форматі ВІДКРИТИЙ ЛОГОПЕДИЧНИЙ КАБІНЕТ, спікери Тетяна ШВЕДУН (ІРЦ) та Аліна ВІТВІЦЬКА (ЗДО № 19). У заході взяла участь команди фахівців Світлана АРАПОВА, Людмилі ХОДУС, Світлана СОКОЛЕНКО. Дякуємо за професійну комунікацію, змістовні рекомендації та корисні поради.
Детальніше
Вебінар
ІРЦ по Шевченківському району м.Запоріжжя на початку листопаду був проведений вебінар "Стратегія оптимізації співпраці між закладами освіти Шевченківського району та Інклюзивно-ресурсним центром", під час якого директор Богдан СІЧКАР презентував розробку Центру щодо спрощення ведення обміну інформацією між закладами освіти та ІРЦ.
31.10.2023 фахівцями «Інклюзивно-ресурсний центр» Токмацької міської ради (в.о. директора Катерина РЕЗНІЧЕНКО), згідно річного плану роботи, було проведено вебінар «Збереження психічного здоров’я в умовах сьогодення» для педагогічних працівників ЗЗСО, ЗДО та батьків дітей. На заході були присутні 29 осіб.
Практичні психологи ІРЦ розширили знання учасників заходу про психічне здоров’я та стрес, роз’яснили сутність психічного здоров’я та його структуру, надали практичні поради щодо захисту себе від стресу та подолання негативних емоцій.
Фотозвіт
Системний кваліфікований супровід учасників освітнього процесу
Впродовж жовтня 2023 року фахівцями КУ “Інклюзивно-ресурсний центр” Новомиколаївської районної ради Запорізької області (директор Ірина СОКОЛОВА) було проведено заходи з підтримки дітей з ООП, їх батьків та педагогічних працівників закладів освіти: “Арт-терапія для матусь”, “Розвиток емоційно-вольової сфери дитини”, “Корекційно-розвиткові заняття від вчителя-реабілітолога”, “Психоемоційного розвантаження засобами арт-терапії”.
Арт-терапія для матусь
Вже традиційними стали цікаві зустрічі практичного психолога ІРЦ з матусями дітей дошкільного віку. Мами присвячують вихованню дитини багато часу, інколи забуваючи про свої бажання та потреби. Учасниці поринули до світу арт-терапії для відновлення власного ресурсу та зняття напруги. Також дізналися, як емоційний стан мами впливає на дитину та як не втратити себе у щоденній рутині, коли ми відчуваємо емоційне виснаження, втомилися від хатньої роботи та уроків.
Розвиток емоційно-вольової сфери дитини
Завдяки груповим заняттям з дітьми, ми спостерігаємо, як поступово розвивається їх емоційно-вольова сфера, збільшується інтерес до різноманітних вправ, дидактичних, рольових та рухливих ігор. Під час занять діти проявляють взаємоповагу, підтримують один одного. Радіють від отриманих досягнень не тільки своїх, але й інших дітей.
Ще недавно, навіть такі вправи, як збирання кілець на піраміду та побудова вежі з конструктора, здавалися нездійсненним для деяких діточок. Але все в минулому і зараз ми опановуємо нові завдання та вправи.
Корекційно-розвиткові заняття від вчителя-реабілітолога
На групових заняттях в інклюзивно-ресурсному центрі діти вчаться не тільки комунікувати, а й розвивають свої фізичні якості. Цього разу дітлахи разом з вчителем реабілітологом ІРЦ виконували вправи на рівновагу та орієнтацію в просторі. Подібні заняття слугують хорошою базою оздоровчої гімнастики, особливо для дітей під час активної фази росту. А у колі однолітків це робити набагато цікавіше.
Психоемоційне розвантаження засобами арт-терапії
В черговий раз команда ІРЦ провела захід з психоемоційного розвантаження для фахівців освітянської сфери. Завдяки різним видам арт-терапії учасниці отримали ресурс і підтримку, яка дуже важлива у цей складний для України час.
19.10.2023 відповідно до плану заходів КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради (директор Олена ГОЛОВКІНА) фахівці (консультанти) установи провели нетворкінг для педагогів закладів освіти з теми «Співпраця закладу освіти з батьками дітей з ООП як умова реалізації ідей інклюзії».
Мета заходу: обмін інформацією, думками, баченням подальшого розвитку інклюзивної освіти та налагодження співпраці з батьками, основними учасниками та замовниками освітніх послуг, з педагогічними працівниками закладів освіти, які працюють з дітьми з особливими потребами.
Онлайн-семінар
09.10.2023. згідно з планом роботи КУ «Інклюзивно – ресурсний центр» Оріхівської міської ради (директор Ліана Короткова) відбувся онлайн – семінар «Як розпізнати та подолати психологічну травму, яка з’явилася під час війни». Під час проведення семінару було акцентовано увагу на збережені і зміцнені психічного здоров'я всіх учасників освітнього процесу, в тому числі і батьків дітей з особливими освітніми потребами.
Розглядалися такі питання:
причини та наслідки психотравм;
що потрібно знати про пост травму;
які наслідки воєнних дій чекають на нас в майбутньому;
в яких випадках у людини може виникнути посттравматичний стресовий розлад (ПТСР);
як уникнути негативних наслідків війни на психічному та емоційному рівнях.
Учасникам семінару, а саме: педагогам, асистентам педагогів, практичним психологам та корекційним педагогам закладів освіти Оріхівської ТГ були надані рекомендації щодо подальшої роботи з дітьми з ООП в умовах воєнного стану. Батьки дітей з особливими освітніми потребами отримали психологічну підтримку.
За інформацією КУ «ІРЦ» ОМР
Ресурсність педагога
04.10.2023 відбувся вебінар для педагогічних працівників КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам’янської селищної ради Пологівського району, спікер Інна Самойленко, фахівець ІРЦ. Під час заходу було обговорено ресурсність педагога та важливість життєвого балансу як для особистого, так і для професійного життя.
Очікування від педагогів завжди були і залишаються високими. Учителі мають бути прикладом для своїх вихованців та їх батьків у всіх аспектах життя, зберігаючи енергію, працьовитість, емпатію та відданість своїй справі.
Сьогодні Інна Самойленко нагадала колегам про те, що, для якісного виконання професійних обов’язків важливими є не лише знання та уміння, а й вчасне відновлення ресурсності та підтримання балансу усіх сфер життя.
Педагоги мали змогу отримати цікаву та корисну інформацію та проаналізувати свій власний рівень енергії, виконавши вправу «Колесо балансу».
Онлайн – захід «Дякуємо захисникам!»
02.10.2023 фахівцями КУ «ІРЦ» ОМР (директор Ліана Короткова) був проведений онлайн-захід для батьків та дітей з ООП, присвячений Дню захисників та захисниць України. Саме цього дня ми дякуємо усім тим, хто боронить нашу землю!
Словами вдячності звертаються до наших захисників та захисниць батьки нашого центру: «Дякуємо, що бережете рідну країну від ворога!
Мирної України нам усім, злагоди та щасливого майбутнього! Хай міцніє і процвітає наша держава, бо ми - непереможні! Слава Україні! Героям слава!». А діти разом з батьками намалювали малюнки проти війни.
Наради ІРЦ
Наприкінці вересня згідно плану роботи інклюзивно-ресурсного центру по Олександрівському району м.Запоріжжя директором Тетяною ОЧЕРЕТАНЮК були проведені наради з керівниками закладів освіти Олександрівського району.
Під час нарад були розглянуті актуальні питання щодо співпраці ІРЦ із закладами освіти, підведені підсумки спільної взаємодії з командами психолого-педагогічного супроводу, педагогами, батьками.
Актуалізували:
особливості роботи в проведенні систематичних онлайн зустрічей для педагогічних працівників, які працюють з дітьми з особливими освітніми потребами;
умови та вимоги щодо проведення комплексної оцінки (онлайн) під час воєнних дій;
особливості надання корекційно-розвиткових послуг дітям з ООП в умовах воєнного стану;
співпраця з батьками;
Ознайомилися з організацією роботи ІРЦ в наступному році:
графік проведення комплексної оцінки дітей, проведення повторних комплексних оцінок;надання корекційно-розвиткових послуг та консультацій педагогам та батькам щодо особливостей роботи з дітьми з ООП.
25.09.2023 директор інклюзивно-ресурсного центру по Олександрівському району м.Запоріжжя Тетяна ОЧЕРЕТНЮК провела онлайн нараду “Співпраця ІРЦ з вчителями-логопедами логопедичних пунктів в умовах воєнного стану” з вчителями - логопедами логопедичних пунктів району.
Учасники заходу
актуалізували знання з наступних питань:
особливості роботи логопедичних пунктів в поточному навчальному році;
дотримання вимог оформлення документації;
напрями індивідуальної корекційної роботи у відповідності до структури мовленнєвого порушення;
співпрацю з батьками;
ресурси дистанційного навчання у подоланні мовних бар’єрів.
обмінялися досвідом щодо:
обстеження розвитку дітей в очній, змішаній формах;
комплектування груп та узгодження розкладу занять;
організації індивідуальних консультацій для дітей з мовленнєвими труднощами, педагогами та батьками.
отримали рекомендації щодо використання онлайн-платформ, інструментів дистанційної взаємодії.
рух не просто заради руху, а заради розвитку;
приєднання "роблю+говорю";
від простого до складного;
перемежування рухів загальної та дрібної моторики.
Безпечне освітнє середовище. Надання індивідуальної підтримки учням з особливими освітніми потребами під час підготовки до реагування на надзвичайні ситуації.
Алгоритм визначення освітніх труднощів у дітей раннього та дошкільного віку.
Алгоритм визначення освітніх труднощів у дітей шкільного віку.
Реалізація індивідуальної траєкторії розвитку дітей з особливими освітніми потребами шляхом адаптації та модифікації освітніх програм та навчальних планів.
26.04.2023 в межах співпраці з Бердянським державним педагогічним університетом, КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Бердянської міської ради було проведено гостьову лекцію «Диференціальна діагностика порушень фонаційного оформлення висловлювання: звуковимова» для здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти БДПУ. Майбутні фахівці отримали інформацію про диференціальну діагностику дислалій, ринолалій та дизартрій за локально-діагностичними ознаками. Спікер Тетяна МАЛУЄВА, директор ІРЦ, голова Ради роботодавців БДПУ кафедри прикладної психології та логопедії спеціальності 016 «Спеціальна освіта».
У рамках співпраці Бердянського ІРЦ з кафедрою прикладної психології та логопедії БДПУ постійно проводяться спільні інформаційно-просвітницькі та профорієнтаційні заходи, береться участь у обговоренні освітньо-професійних програм зі спеціальності «Спеціальна освіта» та організовуються виробнича практика. У І кварталі 2023 року в дистанційному форматі для 32 здобувачів вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта БДПУ інклюзивно-ресурсним центром міста Бердянська було проведено 5 виробничих практик, за результатами надано характеристики діяльності здобувачів-практикантів.
У 2022-2023н.р. керівником Бердянського ІРЦ спільно з викладачами та студентами БДПУ було підготовлено 6 наукових статей для Міжнародних науково-практичних конференцій, які були опубліковані в збірниках науково-практичних видань. Публікації над якими працюють науковці та освітяни стосуються актуальних тем щодо особливостей розвитку дітей з особливими освітніми потребами, насамперед з порушенням мовлення, з затримкою психічного розвитку та з порушеннями інтелектуального розвитку.