Співробітництво

18.04.2024

Інклюзивно-ресурсним центрам Запорізької області 

(консультація)

Відповідно до Наказу Міністерства освіти і науки України від 18 березня 2024 № 347 «Про деякі питання інформатизації інклюзивно-ресурсних центрів» (далі - Наказ) наданий доступ до використання Програмного забезпечення щодо анкетування респондентів за методиками (тестами) WISC-IV, LEITER-3, PEP-3, CASD та CONNERS-3 для інклюзивно-ресурсних центрів Запорізької області вказаних у Додатку до Наказу.

Інфоромація з огляду на запити, які надходили до ТОВ «ОС УКРАЇНА»

 • перевірка доступу до онлайн кабінету (для входу в особистий онлайн кабінет в межах Програмного забезпечення необхідно переходити за посиланням: https://ntp.giuntipsy.com.ua/);

 • у вирішенні питань щодо входу до онлайн кабінету, а також питань технічного характеру звертаємось за адресою електронної пошти: support@osukraine.com;

 • відеоінструкція процедури входу до онлайн кабінету та загальний огляд тестової платформи за покликанням:  http://surl.li/sskbu;

 • інклюзивно-ресурсні центри, які не включені в Додаток до Наказу, можуть отримати доступ до даних, розміщених в межах онлайн кабінету за окремим запитом.

Консультативна зустріч

01.03.2024 відбулась консультативна зустріч з тренерами методичного тренінгу «Забезпечення освіти осіб з особливими освітніми потребами у воєнний та післявоєнний періоди», який було організовано Швейцарсько-українським проєктом DECIDE у межах загальнонаціонального впровадження ініціативи "Стаємо сильнішими разом!" Ініціативи, що реалізується у партнерстві з Офісом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, МОН, Мінвідновлення і покликана допомогти дітям, які постраждали від війни.

Впродовж заходу спікерами було надано відповіді на питання учасників, зокрема педагогічних працівників ОРЦПІО Тетяни ВОЛОШИНОЇ та Наталії МАРКО щодо реалізації програми підвищення кваліфікації фахівців (консультантів) інклюзивно-ресурсних центрів «Відновлення спроможності інклюзивно-ресурсних центрів забезпечувати якісні послуги у громадах в умовах війни».


Партнерство

07.02.2023 відбулась ділова зустріч Тетяни ВОЛОШИНОЇ, завідувача ОРЦПІ та Наталі МОТОВИЦІ, заступника директора з медичної роботи і Тетяни ШВЕДУН, заступника директора з корекційно-розвивальної роботи  Smart Kids Centre UA щодо партнерської взаємодії. Впродовж зустрічі було обговорено основні завдання центрів, можливості співпраці та подальшої взаємодії. 

Фотозвіт

Детальніше

Онлайн консультація ОРЦПІО

25.01.2024 відбулась консультація в додатку ZOOM. Співпрацювали завідувач ОРЦПІО Тетяна ВОЛОШИНА та  Світлани ДУЙЛОВСЬКА, вихователь Спеціального закладу дошкільної освіти (ясла-садок) № 254 «Рижик» Запорізької міської ради щодо створення досвіду роботи педагогічними працівниками закладів освіти. 

«Абетка безпеки»


13.11.2023 на базі Комунального закладу "Запорізька спеціальна загальноосвітня школа-інтернат «Орієнтир» Запорізької обласної ради (директор Ганна ТИХОМИРОВА) відбувся захід з презентації навчального посібника «Абетка безпеки», створеного за ініціативи ГУ ДСНС України у Запорізькій обл., Департаменту освіти і науки Запорізької облдержадміністрації, Запорізького обласного центру контролю та профілактики хвороб. Посібник призначений для навчання дітей з порушеннями зору основним поняттям і правилам безпеки життєдіяльності. «Абетка безпеки» надрукована збільшеним плоским шрифтом і рельєфно-крапковим шрифтом Брайля, ілюстрована рельєфними малюнками, адаптована для роботи зі сліпими і слабозорими дітьми у спеціальних та інклюзивних закладах освіти. У програмі заходу: презентація навчального посібника, знайомство з навчально-методичним забезпеченням освітнього процесу у класах незрячих дітей ЗСЗШІ  «Орієнтир», з організацією змішаного навчання у класах НУШ, екскурсія до Мобільного класу безпеки. У заході взяла участь Тетяна ВОЛОШИНА, завідувач ОРЦПІО.

Онлайн-репетиція
08.11.2023 відбулась онлайн-репетиція (підготовка до проведення) круглого столу “Лайфхаки від ІРЦ” присвяченого  Всесвітньому дню науки в ім’я миру та розвитку 2023. Педагогічні працівники Оріховського, Олександрівського, Бердянського та Шевченківського ІРЦ  разом із фахівцями ОРЦПІО відкоригували виступи та презентації, відпрацювали злагодженість та взаємодію у проведенні спільного заходу. 
Ділова зустріч
03.11.2023 відбулась онлайн-нарада педагогічних працівників ОРЦПІО та кафедри РПЗСЖ щодо редагування та внесення коректив у зміст Модуля 1. Курсу 2. Теми 1.3. “Особливості впровадження інклюзивного навчання та системний психолого-педагогічний супровід учнів з особливими освітніми потребами на рівні базової середньої освіти”.

Онлайн-засідання журі 

12.09.2023 під керівництвом Тетяни ВОЛОШИНОЇ, завідувача обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти відбулось онлайн-засідання журі обласного етапу фестивалю логопедичної практики “Парад ляльок”.

Під час засідання командою журі  (Додаток до Наказу ДОН ЗОДА від 31.08.2023 №308 «Про проведення фестивалю логопедичної практики «Парад ляльок») у складі:

 1. Волошина Тетяна Анатоліївна – голова журі, завідувач обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти КЗ “ЗОІППО” ЗОР;

 2. Сігакова Ірина Анатоліївна - начальник відділу підтримки та розвитку інклюзивної освіти комунальної установи “Центр фінансово-статистичного аналізу та матеріально-технічного забезпечення освітніх закладів” Запорізької обласної ради;

 3. Марко Наталія Вікторівна – методист обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти КЗ “ЗОІППО” ЗОР;

 4. Лук’яшко Валентина Григорівна - заступник директору Комунального закладу «Запорізька спеціальна загальноосвітня школа-інтернат «Світанок» Запорізької обласної ради;

 5. Казакова Людмила Миколаївна - вчитель-дефектолог Закладу дошкільної освіти (ясла-садок) комбінованого типу № 284 «Зірковий» Запорізької міської ради

було обговорено такі питання:

аналіз умов проведення фестивалю практичної логопедії «Парад ляльок»;

ознайомлення з критеріями, показниками та шкалою оцінювання матеріалів учасників фестивалю членами журі;

планування організації та проведення І (оглядового) етапу Фестивалю.

Ділова зустріч

06.09.2023р. відбулась ділова зустріч методиста ОРЦПІО Наталії Марко та практичного психолога (в.о.директора) КУ “Токмацький інклюзивно-ресурсний центр” ТМР Катерини Резніченко. Під час зустрічі були обговорені питання надання психологічної підтримки дітям з ООП Токмацької громади та проведення заходів, спрямованих  на подолання та профілактику стресів у дітей. 


Ділова зустріч

12.06.2023 відбулась ділова зустріч педагогічних працівників ОРЦПІО та фахівців Комунальних установ «Інклюзивно-ресурсний центр» Кам'янської. Чернігівської селищних рад Більмацького та Чернігівського району та Комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Оріхівської міської ради Запорізької області. Учасники заходу обговорили можливі зміни у звітуванні ІРЦ в системі АС - ІРЦ  та надали пропозиції щодо коригування звітної інформації у відповідності до сучасної нормативно-правової бази інклюзії.


Ділова зустріч

02.06.2023 відбулась ділова зустріч педагогічних првцівників ОРЦПІО та фахівців Гуляйпільського ІРЦ, впродовж якої було зроблено аналіз ситуації яка склалася у зв'язку з подіями в Гуляйполі та обговорені питання співробітництва на базі КЗ “ЗОІППО” ЗОР.Комунікаційний захід

31.05.2023 відбувся круглий стіл «Доступність до якісної онлайн-освіти дітям з особливими освітніми потребами під час війни», головна мета якого Обговорення у фаховому середовищі виявлених проблем, зумовлених війною, та пошук ефективних рішень щодо постійного підвищення якості інклюзивної освіти.

Модератор та спікер: Тетяна ОЗЕРОВА, начальник управління Державної служби якості освіти у Запорізькій області

Спікери: Ірина СІГАКОВА, начальниця відділу підтримки і розвитку інклюзивної освіти ДОН ЗОДА;

Тетяна ВОЛОШИНА, завідувачка обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти КЗ «Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» ЗОР;

Жанна ВІННІЧЕНКО, директорка КЗЗСО «Балабинська гімназія «Престиж» Кушугумської селищної ради Запорізького району Запорізької області;

Тетяна МАЛУЄВА, директорка ІРЦ Бердянської міської ради.

Управління Державної служби якості освіти у Запорізькій області

https://www.facebook.com/zapsqe?locale=ru_RU

Програма

Фотозвіт


Онлайн-консультація

25.04.2023 відбулась онлайн-зустріч методиста ОРЦПІО Наталії Марко з фахівцями КУ “Токмацький інклюзивно-ресурсний центр” ТМР. Мета заходу: надання консультативно-методичної допомоги педагогічним працівникам ІРЦ з питань організації та проведення вебінару “Послуга “раннє втручання” як міждисциплінарна допомога сім'ям з дітьми раннього віку”.


Онлайн-репетиція

17.04.2023 відбулась онлайн-репетиція нетворкінгу «Використання арт-терапевтичних технік у корекційно-розвитковій роботі з дітьми, які зазнали психологічної травми». Практичні психологи Токмацького та Молочанського інклюзивно-ресурсних центрів разом із фахівцями ОРЦПІО обговорили план послідовності надання матеріалів учасникам нетворкінгу,  відпрацьовували злагодженість роботи команди спікерів у проведенні спільного заходу, відкорегували виступи та презентації доповідачів.

 Консультація

06.04.2023 відбулась зустріч фахівців ОРЦПІО з педагогічними працівниками Комунальної організації “Інклюзивно-ресурсний центр” Енергодарської міської ради Запорізької області (директор Олена  Андрущенко) та КУ “Інклюзивно-ресурсний центр” Кам'янської селищної ради Пологівського району Запорізької області ( директор  Олена Головкіна) з метою здійснення аналізу річних звітів комунальних установ на онлайн-платформі АС - ІРЦ. 

Онлайн-консультація 

 05.04.2023 фахівці ОРЦПІО провели онлайн-консультацію для педагогічних працівників Комунальної установи "Інклюзивно-ресурсний центр" Гуляйпільської міської ради» Запорізької області (директор Інна Кущ) з питань формування річного звіту ІРЦ на онлайн-платформі АС - ІРЦ.

Нарада 

30.03.2023 під керівництвом Олени Варецької, проректора з науково-методичної роботи, доктора педагогічних наук, професора відбулася нарада представників інституту, які забезпечують організаційний та науково-методичний супровід участі закладів освіти у Чотирнадцятій міжнародній виставці «Сучасні заклади освіти-2023». У заході взяла участь Тетяна Волошина, завідувач ОРЦПІО.

Детальніше про Виставку


Консультація

24.03.2023 відбулась зустріч фахівців ОРЦПІО з педагогічними працівниками КУ “Інклюзивно-ресурсний центр” Розівської селищної ради Пологівського району Запорізької області (директор Марія Чала) та КУ “Токмацький інклюзивно-ресурсний центр” Токмацької міської ради (в.о. директора Катерина Резніченко) з метою здійснення аналізу річних звітів комунальних установ на онлайн-платформі АС - ІРЦ.

Онлайн-консультація 

23.03.2023 фахівці ОРЦПІО провели онлайн-консультацію для педагогічних працівників Комунальної установи "Інклюзивно-ресурсний центр" Біленківської сільської ради Запорізького району Запорізької області (директор Юлія Колодяжна) з питань формування річного звіту ІРЦ на онлайн-платформі АС - ІРЦ. 

Панельна дискусія

01.03.2023 у Запорізькій гімназії № 90 Запорізької міської ради відбулася панельна дискусія “Досвід, реалії, нові виклики сьогодення” з питань організації інклюзивного навчання у закладі освіти. У заході взяла участь Тетяна Волошина, завідувач ОРЦПІО.

Співпраця

26.01.2023 відбулась онлайн зустріч методиста ОРЦПІО Наталії Марко з фахівцями КУ «Токмацький інклюзивно-ресурсний центр» з метою надання методичної підтримки в організації онлайн роботи Школи «Бути батьками». 

Під час зустрічі були проаналізовані наступні питання:

 • як організувати роботу з батьками дітей з ООП за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій;

 • “зручні” платформи для організації корекційно-розвиткових занять з дітьми, які отримують підтримку в ІРЦ;

 • шляхи подальшої співпраці Токмацького ІРЦ з ОРЦПІО. 

 Підготовка семінару (співробітництво)

  02.12.2022 відбулась підготовка до проведення семінару «Як вберегти емоційний стан дитини під час війни. Рекомендації для батьків». Практичні психологи Біленківського, Бердянського та Молочанського інклюзивно-ресурсних центрів разом із організатором, методистом ОРЦПІО Наталією Марко відпрацьовували злагодженість роботи команди спікерів у проведенні спільного заходу в межах інформаційно-просвітницької діяльності центрів.

 

Співпраця

З моменту загострення збройного конфлікту психоемоційне напруження зростає  з кожним днем і так само збільшується кількість осіб, що потребують підтримки. Тому команда фахівців  КУ “ Інклюзивно -ресурсний центр”    Новомиколаївської селищної ради Запорізького району Запорізької області  співпрацює з Новомиколаївською районною організацією Товариства Червоного Хреста України в напрямку щодо надання психофізичної підтримки внутрішньо переміщеним особам. Фахівці  КУ “ІРЦ” НСР ЗР ЗО є волонтерами цього напрямку в НРО ТЧХУ. Надалі вони планують проводити заходи для дітей внутрішньо переміщених осіб, організовувати їх  діяльність, співпрацювати з іншими волонтерами.

Ділова зустріч

23.11.2022 відбулась ділова зустріч завідувача ОРЦПІО Тетяни Волошиної з фахівцями  ІРЦ по Шевченківському району м. Запоріжжя, директор Катерина Гетманенко щодо використання Програмного забезпечення Бордмейкер, встановленого в межах проекту «Асистивні технології, як акселератор для дітей з особливими освітніми потребами»  за підтримкою UNICEF та Фонда Акеліуса.

Підготовка вебінару (співробітництво)


22.11.2022 відбулась підготовка до проведення вебінару «Використання програмного забезпечення Бордмейкер в ІРЦ». Педагогічні працівники інклюзивно-ресурсних центрів по Дніпровському та Шевченківському районів м. Запоріжжя разом із завідувачем ОРЦПІО Тетяною Волошиною відпрацьовували злагодженість та взаємодію у проведенні спільного заходу в межах інформаційно-просвітніцької діяльності центрів.


Співробітництво

Відповідно до Наказу Департаменту освіти і науки ЗОДА від 25.08.2022 №267Про організацію проведення повторної комплексної оцінки розвитку дитини”, 31.08.2022 р. на базі інклюзивно - ресурсного центру по Шевченківському району міста Запоріжжя департаменту освіти і науки Запорізької міської ради (директор Катерина Гетманенко) відбулось засідання комісії з проведення повторної комплексної оцінки за участю завідувача та методиста обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти комунального закладу «Запорізький об.обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» Запорізької обласної ради Тетяни Волошиної та Наталії Марко. 
Повторна психолого-педагогічна оцінка розвитку дитини здійснювалась командою ІРЦ за певними напрямами, враховуючи звернення мати дитини, в присутності педагогічних працівників ОРЦПІО.  В атмосфері довіри та доброзичлівості було підведено підсумки комплексної оцінки, визначений час роботи над оформленням висновку та отримання його батьками.

Фотозвіт

Ділова зустріч

03.08.2022 відбулась нарада педагогічних працівників ОРЦПІО та кафедри РПЗСЖ, присвячена підготовці до серпневих тренінгів «Нова українська школа: адаптаційний цикл базової середньої освіти», курс другий для вчителів закладів загальної середньої освіти, які впроваджують новий Державний стандарт базової середньої освіти. 

Головним завданням фахівців було внесення коректив у текст освітньої програми тренінгу, редагування його змісту відповідно до виділених годин з Теми 1.3. Особливості впровадження інклюзивного навчання та реалізація педагогічної підтримки учнів з особливими освітніми потребами на рівні базової середньої освіти (2 години синхронно, 2 годин асинхронно, 2 години самостійна робота).Про курси під час війни

Комунальним закладом «Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» Запорізької обласної ради у травні-червні 2022 року проводилось опитування педагогів щодо проходження підвищення кваліфікації під час війни. Взяли участь 1038 респондентів. Практично всі вони - слухачі курсів підвищення кваліфікації, працюють у закладах освіти Запорізької області. Серед них значна кількість педагогів, які зараз знаходяться в окупації. Їх сила духу, любові до України, відданість своїй справі вражає.

Посилання на скрінкаст https://www.youtube.com/watch?v=1Sk18XAeWko З повними результатами опитування можна ознайомитись за цим покликанням

Нарада

25.04.2022р. відбулась спільна нарада фахівців обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти зі старшим викладачем кафедри реабілітаційної педагогіки та здорового способу життя Світланою Авдєєвою щодо підготовки та проведення вебінару «Алгоритм надання освітніх та корекційно-розвиткових послуг дітям з ООП в умовах інклюзивного навчання». 

Під час наради було обговорено змістовне наповнення вебінару для асистентів вчителів/ вихователів, практичних психологів та корекційних педагогів закладів освіти з інклюзивним навчанням, який відбудеться 29.04.2022р. о 14.00 відповідно до наказу КЗ «ЗОІППО» ЗОР від 01.04.2022 № 74 «Про проведення додаткових обласних вебінарів у квітні 2022 році» у додатку Zoom.

Зустріч онлайн

14.01.2022 відбулася онлайн зустріч фахівців ресурсних центрів підтримки інклюзивної освіти та інклюзивно-ресурсних центрів з Радницею - уповноваженою Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Герасимчук Дар'єю Михайлівною, модератор - Віктор Сальков, в.о. керівника експертної групи з питань позашкільної та інклюзивної освіти Директорату дошкільної, шкільної, позашкільної та інклюзивної освіти.

Дар'я Герасимчук розповіла про створення експертної ради (більш ніж 50 осіб) задля консультаційної підтримки фахівців ІРЦ, список та контакти якої розміщений на платформі АС-ІРЦ та наголосила на тому, що чекатиме фіт бек від фахівців ІРЦ про результати звернень. Крім того, була отримана інформація від Віктора Салькова та розробників АС – ІРЦ щодо особливостей роботи в системі за новими вимогами законодавства у сфері інклюзивної освіти та надано відповіді на питання учасників зустрічі.

Світлини

Наради з експертами МОН

З 28.12.21р. по 30.12.21р. понад 700 фахівців інклюзивно-ресурсних центрів та центрів підтримки інклюзивної освіти всієї України, зокрема педагогічні працівники ОРЦПІО,  взяли участь в онлайн-нарадах, організованих експертами експертної групи з питань позашкільної та інклюзивної освіти Директорату дошкільної, шкільної, позашкільної та інклюзивної освіти.

Протягом трьох днів в.о. керівника експертної групи Віктор Сальков та державні експерти Лариса Самсонова та Ольга Набоченко консультували учасників зустрічей про зміни та нововведення в нормативно-правовій базі щодо діяльності ІРЦ та організації інклюзивного навчання в закладах освіти. Розглядалися питання щодо:

 • участі фахівці ІРЦ у командах психолого-педагогічного супроводу закладів освіти;
 • визначення категорій освітніх потреб та рівнів підтримки осіб з особливими освітніми потребами;
 • внесення даних до оновленої автоматизованої системи «АС-ІРЦ», зокрема необхідності формування ІПР дитини з ООП у системі відповідальними особами закладів освіти;
 • організації інклюзивного навчання за оновленою нормативно-правовою базою у 2022 році.                                                                                                                                        Під час наради спікери презентували нові методичні рекомендації для закладів загальної середньої освіти та інклюзивно-ресурсних центрів щодо визначення освітніх труднощів та рівнів підтримки в освітньому процесі. 

Методичні рекомендації для ЗЗСО

Методичні рекомендації для ІРЦ

Світлини

Нарада МОН

24.12.2022 у додатку Zoom відбулась нарада організована експертами експертної групи з питань позашкільної та інклюзивної освіти Директорату дошкільної, шкільної, позашкільної та інклюзивної освіти із завідувачами ресурсних центрів підтримки інклюзивної освіти (29 осіб). Впродовж 3 годин Віктор Сальков, в.о. керівника експертної групи та експерти Лариса Самсонова і Ольга Набоченко надавали інформацію та комунікували з присутніми щодо оновленої нормативної бази інклюзивного навчання, партнерських відносин: ресурсні центри підтримки інклюзивної освіти – інклюзивно-ресурсні центри – заклади освіти – батьки дітей з особливими освітніми потребами. Наголошували на вирішенні першочергових завдань, зокрема визначення рівнів підтримки осіб з особливими потребами.


Засідання колегії ДОН ЗОДА


22.12.21р. на базі комунального закладу “Запорізька загальноосвітня санаторна школа -інтернат №7 І-ІІІ ступенів” Запорізької обласної ради відбулось розширене засідання колегії Департаменту освіти і науки облдержадміністрації. Участь у засіданні взяли завідувачка ОРЦПІО Тетяна Волошина та методист Наталія Марко.

Питання, які обговорювалися на засіданні колегії Департаменту освіти і науки облдержадміністрації є дійсно важливими і актуальними. Зокрема, обласна державна адміністрація ставить пріоритетним і визначає одним із головних завдань для закладів освіти всіх типів і форм власності - створення безпечного середовища для учасників освітнього процесу та розвиток інклюзивного навчання, - зазначив заступник голови облдержадміністрації Руслан Шиханов, відкриваючи засідання. 

На порядок денний було винесено два основних питання: “Про безпеку життєдіяльності в закладах освіти, стан об'єктів освітньої інфраструктури області щодо забезпечення надійності та безпеки їх експлуатації” та “Про стан роботи органів управління освітою, райдержадміністрацій, сільських, селищних, міських рад щодо формування мережі закладів з інклюзивною освітою. Створення належних умов для організації здобуття освіти особами з особливими освітніми потребами”. 

Значна увага приділяється державою і, зокрема, Першою леді Оленою Зеленською, питанням соціалізації громадян України з особливими потребами, в тому числі здобуттю ними освіти, їх безбар’єрної доступності  до закладів освіти. З цією метою у квітні поточного року Кабінетом Міністрів України була схвалена Національна стратегія безбар’єрного простору в Україні до 2030 року, а у листопаді 2021 розпорядженням голови обласної державної адміністрації затверджений відповідний план заходів у Запорізькій області.

Про систему інклюзивної освіти в області доповідала заступник начальника управління – начальник відділу дошкільної, загальної середньої, спеціалізованої освіти та з питань діяльності інклюзивно-ресурсних центрів Департаменту освіти і науки облдержадміністрації Галина Субота. За її словами, завдання інклюзивної освіти успішно реалізуються у закладах загальної середньої, дошкільної освіти різних типів Запорізької області. Мережа інклюзивних закладів загальної середньої освіти Запорізької області динамічно розширюється упродовж останніх років.

Перспективи подальшого розвитку інклюзивного освітнього середовища області полягають у модернізації та розширенні мережі інклюзивних освітніх закладів, розвитку мережі інклюзивно-ресурсних центрів, удосконалення регіонального освітнього інклюзивного простору, зокрема консолідація зусиль задля запровадження інклюзивної освіти в закладах професійної (професійно-технічної), вищої та позашкільної освіти.

Наприкінці засідання головою Департаменту освіти і науки облдержадміністрації Людмилою Бухаріною було вручено грамоти інклюзивно-ресурсним центрам за перемогу у Фестивалі блогів (сайтів) ІРЦ.

За результатами обговорення винесених на колегію питань  ухвалено відповідні рішення.

Світлини

Ділова зустріч 

26.11.21р. відбулась ділова онлайн-зустріч фахівців обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти та Мелітопольського інклюзивно-ресурсного центру №1 з проблеми створення індивідуальної програми розвитку в системі автоматизації роботи інклюзивно-ресурсних центрів (далі - АС «ІРЦ»).

На тлі змін законодавства України щодо організації навчання осіб з особливими освітніми потребами  зростає роль ІРЦ у здійсненні системного кваліфікованого супроводу таких осіб. Зокрема, наголошується на необхідності  надання рекомендацій закладам освіти щодо розроблення індивідуальної програми розвитку; забезпечення участі фахівців (консультантів) ІРЦ у діяльності команди психолого-педагогічного супроводу;   визначення рівня підтримки особам з ООП в закладі освіти тощо. Всі ці завдання більш оперативно та кваліфіковано можуть бути вирішені завдяки спільному доступу та співробітництву педагогічних працівників в АС-ІРЦ.

Під час зустрічі було обговорено такі питання:

 1. Нормативно-правове забезпечення функціонування системи АС «ІРЦ»;

 2. Створення індивідуальної програми розвитку в системі АС «ІРЦ»;

 3. Шляхи співпраці ІРЦ з закладами освіти щодо створення ІПР в АС «ІРЦ»;

АС «ІРЦ» - це система збирання, оброблення, зберігання та захисту інформації щодо осіб з особливими освітніми потребами та суб’єктів освітньої діяльності, що формується (створюється) і використовується для забезпечення права осіб з особливими освітніми потребами на здобуття дошкільної та загальної середньої освіти, в тому числі у закладах професійної (професійно-технічної) освіти та інших закладах освіти, які забезпечують здобуття освіти (Наказ МОН України від 02.11.2020р. №1353 «Про Положення про систему автоматизації роботи інклюзивно-ресурсних центрів»).

Завдяки системі АС «ІРЦ» батьки/законні представники дитини можуть подавати заяви онлайн до ІРЦ; фахівці ІРЦ вести електронний документообіг та здійснювати обробку відомостей, що утворюються у процесі діяльності ІРЦ, формувати остаточні та повторні висновки у АС «ІРЦ» на основі проведених заходів та внесеної достовірної інформації; заклади освіти можуть використовувати висновки, попередньо сформовані фахівцями ІРЦ, для формування достовірної та ефективної індивідуальної програми розвитку дитини (ІПР). Тому налагоджена робота в системі АС «ІРЦ» усіх користувачів, дає можливість не тільки наповнювати систему інформацією, законними представниками дитини але і налагодити співпрацю між педагогічними працівниками закладів освіти, батьками/ дитини та фахівцями інклюзивно-ресурсних центрів. 

 Світлини

Фінал Фестивалю блогів (сайтів) інклюзивно-ресурсних центрів.

 17.11.21р. відповідно до наказу Департаменту освіти і науки Запорізької обласної державної адміністрації від 01.08.2021р. № 322 «Про проведення фестивалю блогів (сайтів) інклюзивно-ресурсних центрів» обласним ресурсним центром підтримки інклюзивної освіти було проведено другий (презентаційний) етап Фестивалю блогів (сайтів) інклюзивно-ресурсних центрів. П’ятірка фіналістів, а саме Комунальна установа «Інклюзивно-ресурсний центр» Мелітопольської міської ради Запорізької області, директор Тетяна Колодіна; Комунальна організація "Інклюзивно-ресурсний центр" Енергодарської міської ради Запорізької області, директор Олена Андрущенко; Інклюзивно – ресурсний центр по Шевченківському району міста Запоріжжя департаменту освіти і науки Запорізької міської ради, директор Катерина Гетманенко, Комунальна установа «Інклюзивно-ресурсний центр №2» Мелітопольської міської ради Запорізької області, директор Тетяна Корець; Комунальна установа "Інклюзивно-ресурсний центр" Бердянської міської ради Запорізької області, директор Тетяна Малуєва гідно презентувала свої веб-ресурси на платформі ZOOM під час проведення заключного етапу Фестивалю. Онлайн трансляцію фіналу відвідало 79 фахівців ІРЦ.

На початку заходу Голова журі Тетяна Волошина привітала переможців та подякувала фахівцям ІРЦ, які взяли участь у першому етапі Фестивалю. Також з вітальними словами виступили члени журі: Ірина Сігакова – начальник відділу підтримки та розвитку інклюзивної освіти Комунальної установи «Центр фінансово-статистичного аналізу та матеріально-технічного забезпечення освітніх закладів» Запорізької обласної ради; Світлана Авдеєва – старший викладач кафедри реабілітаційної педагогіки та здорового способу життя; Наталія Марко – методист обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти. 

П’ятірка лідерів здійснила віртуальну подорож по своїх блогах (сайтах), показала колегам їх змістовне наповнення, зручність навігації, особливості дизайну та звернула увагу на родзинки блогів. Також спікери наголосили на необхідності ведення блогу (сайту) кожному ІРЦ, оскільки це дає можливість висвітлювати роботу фахівців, обмінюватися досвідом, рекламувати свої послуги, тісніше співпрацювати з батьками, консультувати їх за допомогою інструментів зворотнього зв'язку, надавати корекційно-розвиткові послуги дітям з особливими освітніми потребами в період дистанційного навчання та завжди мати під рукою корисні посилання на інтернет-ресурси, офіційні джерела інформації. Зауважемо, що всі ІРЦ використовують безкоштовні платформи для створення власних блогів (сайтів). 

У підсумку було зазначено, що мета проведення Фестивалю досягнута і завдання, які стояли перед членами журі та учасниками заходу виконані. За результатами  Фестивалю фіналістів нагороджено грамотами Запорізької обласної державної адміністрації.  

Довідка

Фестиваль проводився з 30 червня по 17 листопада 2021 року у два етапи: оглядовий (заочна форма) з 02.07 по 10.11.2021 року, презентаційний (дистанційна форма) з 11 по 17 листопада 2021 року .

Мета фестивалю: 

мотивування фахівців інклюзивно-ресурсних центрів до використання інформаційно-комунікаційних технологій для нового рівня комунікації з громадянським суспільством, забезпечення прозорості та інформаційної відкритості ІРЦ”.

 Завдання:

- створення умов для розвитку творчого потенціалу, набуття та зростання інформаційно-комунікативної компетентності фахівців ІРЦ;

- ознайомлення педагогічних працівників з досвідом використання інформаційно-комунікаційних технологій в діяльності ІРЦ.


Фотоальбом


Засідання членів журі Фестивалю блогів (сайтів) інклюзивно-ресурсних центрів

11.11.2021р. відповідно до наказу Департаменту освіти і науки  Запорізької обласної державної адміністрації від 01.08.2021р. № 322 «Про проведення фестивалю блогів (сайтів) інклюзивно-ресурсних центрів»  відбулося засідання журі (додаток до Наказу), головним питанням якого було підведення підсумків першого етапу Фестивалю. За результатами аналізу матеріалів блогів (сайтів) у п'ятірку лідерів увійшли: 

- Комунальна установа "Інклюзивно-ресурсний центр" Бердянської міської ради;
- Комунальна організація (установа, заклад) "Інклюзивно-ресурсний центр" Енергодарської міської ради Запорізької області;
- Комунальна установа «Інклюзивно-ресурсний центр» Мелітопольської міської ради Запорізької області;
- Комунальна установа «Інклюзивно-ресурсний центр №2» Мелітопольської міської ради Запорізької області;
- «Інклюзивно – ресурсний центр по Шевченківському району міста Запоріжжя департаменту освіти і науки Запорізької міської ради”. (інформацію надано за алфавітом) 

 Під час засідання членами журі було розглянуто такі питання:

1. Аналіз матеріалів блогів.
2. Підведення підсумків І етапу Фестивалю блогів/сайтів інклюзивно-ресурсних центрів, які будуть презентувати свої веб-ресурси на платформі ZOOM під час ІІ етапу Фестивалю (підрахунок результатів оцінювання матеріалів блогів/сайтів членами журі. Визначення п’яти найкращих блогів (сайтів), створених учасниками Фестивалю та оголошення результатів).
3. Планування організації та проведення ІІ етапу Фестивалю (презентаційного) (визначення відповідальних за сценарій заходу, створення проекту Наказу щодо підведення підсумків Фестивалю, оформлення грамот ДОН ЗОДА

                  


Наказ ДОН ЗОДА

Лист “Про проведення фестивалю блогів (сайтів)”


Засідання робочої групи

03.11.2021 відбулось чергове засіданні робочої групи з підготовки рекомендацій щодо забезпечення якості інклюзивного навчання в закладах загальної середньої освіти, в якому взяла участь Тетяна Волошина, завідувачка обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти. Голова робочої групи Юрій Вергун, директор департаменту інституційного аудиту Державної служби якості освіти уточнив завдання робочої групи, заробив аналіз пропозиції присутніх, наголосив на важливості  своєчасного виконання поставлених завдань.

27.10.2021

Ділова зустріч «Перспективи інклюзії»


27.10.2021 у додатку ZOOM відбулась тристороння зустріч представників колективів Комунального закладу «Дніпрорудненська спеціалізована школа І - ІІІ ступенів «Талант» Дніпрорудненської міської ради Василівського району Запорізької області (директор Людмила Герасименко), фонду «Центр соціальних інклюзивних програм» м. Алма-Ата, республіка Казахстан (президент фонду Салтанат Мурзалінова-Яковлева), Обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти КЗ «ЗОІППО» ЗОР (завідувачка Тетяна Волошина), організована заступником директора з навчально-виховної роботи КЗ "ДСШ І-ІІІ ст. "Талант" ДМР ВР ЗО Жанною Разієвської.

Учасники заходу поділились досвідом розвитку інклюзивного навчання в країнах, зокрема, умовами організації навчання