Психологічна підтримка під час війни

ГО «Безбар’єрність» – виконавчий партнер ініціативи першої леді Олени Зеленської «Без бар’єрів», спрямованої на створення рівних можливостей для всіх українців. Детальніше 👉 Фейсбук

10.10.2023  - Всесвітній день психічного здоров’я, який відзначається з 1992 року за ініціативою Всесвітньої федерації психічного здоров’я. Його метою є привернення уваги суспільства до проблем людей, які страждають на психічні розлади і поширення інформації  про ефективні методи профілактики психічних відхилень, медичного лікування, запобігання соціальної дезадаптації тощо.

Сфера психічного здоров’я є невід’ємною складовою системи охорони здоров’я та соціального забезпечення будь-якої країни.

Розпорядженням Уряду від 27.12.2017 № 1018-р схвалено Концепцію розвитку охорони психічного здоров’я в Україні на період до 2030 року, мета якої — створення цілісної, ефективної системи охорони психічного здоров’я, яка функціонує в єдиному міжвідомчому просторі, забезпечує покращення якості життя та дотримання прав і свобод людини. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1018-2017-%D1%80#Text

План заходів на 2021-2023 роки з реалізації Концепції розвитку охорони психічного здоров’я в Україні на період до 2030 року затверджено розпорядженням КМУ від 06.10.2021 № 1215-р

 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1215-2021-%D1%80#Text

Визначені Концепцією завдання щодо дітей обумовлюють підвищення рівня надання послуг з охорони психічного здоров’я дітям та підліткам з психічними розладами. Відповідними завданнями Уряд визначив розроблення пропозицій щодо удосконалення порядку надання психіатричної допомоги дітям та розроблення регіональних програм розвитку охорони психічного здоров’я дітей та підлітків.

Важливим є забезпечення профілактики психічних розладів у дітей та підлітків, задля чого очікується впровадити здійснення заходів щодо інформування учасників освітнього процесу з питань охорони психічного здоров’я у дітей та підлітків, розроблення Типової програми підвищення кваліфікації педагогічних працівників з виявлення та запобігання самогубствам і самоушкодженням, а також проведення інформаційних кампаній для батьків щодо основних причин самогубств серед дітей, механізму виявлення суїцидальних настроїв у дітей, цифрової безпеки дитячого населення.

В Україні реалізується Проєкт «Психічне здоров’я для України» / Mental Health for Ukraine (MH4U) ― метою якого є покращення якості та доступності допомоги та психосоціальної підтримки для людей із психічними розладами в Україні. Офіційний сайт проєкту https://www.mh4u.in.ua/ містить список гарячих ліній допомоги, а також — безкоштовний освітній онлайн-портал із навчальними курсами та вебінарами про психічне здоров’я.

Постановою Уряду від 07.05.2022 № 539 утворено Міжвідомчу координаційну раду з питань охорони психічного здоров’я та надання психологічної допомоги особам, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України та затверджено Положення про неї

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/539-2022-%D0%BF#Text

Створення та впровадження Національної програми психічного здоров’я та психосоціальної підтримки має стати відповіддю на ті виклики, які стоять перед Україною в умовах воєнного стану. Національна програма має на меті допомогти громадянам подолати стрес, пов'язаний з війною, та наслідки пережитих травматичних подій, запобігти розвитку психічних розладів.

Вашій увазі 👉 Матеріали для використання педагогічним працівникам щодо сприяння формуванню культури піклування про ментальне здоров'я, розуміння та надання інструментів, які допоможуть дбати про свій внутрішній стан.

👉 Цикл тренінгів для практичних психологів і педагогічних працівників закладів освіти для підвищення їхньої резильєнтності та розширення компетенцій у наданні психосоціальної підтримки здобувачам освіти та їхнім родинам.

03.10.2023

Психологічна допомога під час війни: куди звернутись


Фахівці ГО «Ла Страда-Україна», Служби турботи про психічне здоров’я БФ «Право на захист», Гарячої лінії Lifeline Ukraine та Національної психологічної асоціації працюють задля підтримки ментального здоров’я дітей і дорослих. 👉Детальніше 


Посібник ПСИХОСОЦІАЛЬНА ПІДТРИМКА УЧАСНИКІВ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ


Посібник розкриває теоретичні та практичні засади психосоціальної підтримки освітян для отримання ними терапевтичного захисту. У ньому узагальнюється сутність критичних і кризових ситуацій, їхньої типології, характерних особливостей кризових станів і специфіки їхнього переживання особистістю. Подана методологія кризової психосоціальної допомоги (зміст, стратегії, напрями, форми й методи) сприятиме формуванню у педагогічних працівників готовності вирішувати типові завдання під час виконання професійної діяльності, спрямованої на допомогу. Посібник рекомендований керівникам та педагогічним працівникам закладів освіти, викладачам інститутів післядипломної педагогічної освіти, практичним психологам, соціальним педагогам, а також іншим фахівцям допомагаючих професій та представникам громадських організацій.

Завантажити посібник можна за посиланням

01.08.2023


Психологічна допомога під час війни

 Безкоштовні ресурси для отримання психологічної допомоги 


14.06.2023

Як виспатись під час війни, якщо постійно лунають повітряні тривоги? 

На сайті МОН опубліковані рекомендації від Олега ЧАБАНА - доктора медичних наук, академіка, професора кафедри медичної психології, психосоматичної медицини та психотерапії медико-психологічного факультету Національного медичного університету імені О.Богомольця.

31.05.2023


14.04.2023

ДО ВАШОЇ УВАГИ!

Публікації, добірка "5 порад для батьків", анонси окремих навчальних програм та семінарівРесурси в підтримку психологічної стійкості в умовах війни.

22.03.2023

В електронному «Довіднику безбар’єності» з’явився спеціальний розділ «У воєнний час»

Дружина Президента України Олена Зеленська презентувала новий розділ «Довідника безбар'єрності»«У воєнний час». Перший український посібник із безбар’єрної комунікації «Довідник безбар’єрності» з'явився у 2021 році. Він доступно розкриває, що таке бар’єри, стереотипи, інклюзія, залучення, недискримінація, толерантність, прийняття, доступність, гендерна рівність, правила коректної мови. Відтепер «Довідник» відповідатиме на болючі питання найуразливіших верств населення – сімей з дітьми, людей старшого віку та їхніх близьких, людей з інвалідністю. «Довідник» доступний за адресою: https://bf.in.ua, розділ «У воєнний час» – у правому верхньому кутку. Інформація в ньому постійно оновлюватиметься відповідно до воєнних викликів.  

                                                                                                                                     17.02.2023                                                                                                      


30 онлайн-семінарів для фахівців щодо психологічної допомоги учасникам освітнього процесу

06.02.2023

Гуманітарний онлайн-проект

В межах ініціативи “Вистояти. Перемогти. Відродитися!” Українського інституту КПТ, центру “Коло сім’ї”, Інституту психічного здоров’я УКУ, за підтримки благодійного фонду “Коло сім’ї”, фундації AMERICARES, NOVA UKRAINE та CHILDREN AND WAR FOUNDATION реалізується гуманітарний онлайн-проект “Діти і війна: навчання технік зцілення” + “Основи травмофокусованої КПТ з дітьми та молоддю”. Взяти участь у проєкті (безкоштовно) можуть фахівці, які допомагають дітям та родинам, що зіткнулися з психотравмуючими подіями на війні – психологи, психіатри, сімейні лікарі, медичні сестри, соціальні працівники, педагоги, священики та ін. По завершенню проекту та виконанні усіх його умов учасники отримають електронний сертифікат про успішне завершення програми від Українського інституту когнітивно-поведінкової терапії та благодійного фонду “Коло сім’ї”.

Детальніше

17.01.2023

Безпечне освітнє середовище: як діяти вчителям під час занять при оголошенні сигналу «повітряна тривога?»

Міністерством освіти і науки України був розроблений алгоритм дій для вчителів у разі проведення занять і увімкнення сигналів тривоги, що розроблений на основі рекомендацій ДСНС України.

Детальніше

10.01.2023

Проєкт кризової допомоги для дітей з інвалідністю та їхніх сімей  

Міністерство освіти і науки, Міністерство охорони здоров'я, Міністерство соціальної політики України, Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) і Львівський центр реабілітації «Джерело» започаткували проєкт екстреного реагування на потреби дітей із труднощами розвитку або з інвалідністю. Зокрема йдеться про внутрішньо переміщених дітей та дітей, стан яких погіршився внаслідок воєнних дій на території України.

Юнісеф запускає індивідуальні психологічні 

консультації для дітей і батьків

    Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) разом із Всеукраїнським громадським центром «Волонтер» і за підтримки МОН запустили індивідуальні консультації для дітей, батьків і опікунів у межах проєкту психологічної підтримки «Поруч».Проект «ПОРУЧ» — це онлайн та очні групи психологічної підтримки для підлітків та батьків, чиє звичне життя зламала війна. Психологи працюють для того, щоб досвід кожного та кожної не залишився непереборною травмою на все життя. На сайті проєкту «Поруч» розміщено форму реєстрації для отримання безоплатної психологічної онлайн-консультації. Охочі мають заповнити анкету, що допоможе організаторам проєкту краще зрозуміти запит і підібрати фахівця. Дані залишаються конфіденційними, доступ до них отримує лише психолог, який проводитиме зустрічі. У межах проєкту працюють фахівці, які пройшли спеціальне навчання та мають досвід роботи з людьми, що пережили війну.

Методичні рекомендації "Перша психологічна допомога. Алгоритм дій"

    Команда МОН створила методичні рекомендації «Перша психологічна допомога. Алгоритм дій» для педагогічних працівників, психологів і соціальних педагогів закладів освіти.

 

  Розроблено поради для організації інклюзивного навчання під час війни


Інститутом спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка НАПН України розроблено рекомендації щодо організації навчального процесу для дітей із порушеннями зору, слуху та інтелектуального розвитку.

Психологічна турбота про дітей під час військових дій

Турбуючись про дітей, які страждають від наслідків війни в Україні, Міністерство освіти і науки у співпраці з дитячим психологом підготувало серію інформаційних матеріалів «Психологічна турбота від Світлани Ройз». На допомогу батькам та вчителям створено відеоінструкції та інфографіки, які містять рекомендації та практичні поради для батьків.

Підтримка дітей: поради для вчителів

       Вчителі відіграють важливу роль у профілактиці та зменшенні травматичного стресу в дітей, бо є тими дорослими, яких вони поважають і до яких прислуховуються. Фахівці Телеграм-каналу «Підтримай дитину», який заснований педагогами та дитячими психологами за підтримки МОН, продовжують створювати прості рекомендації, які допоможуть підтримати дітей у складні часи, а також поради для вчителів. 

Як говорити з дитиною про війну? - 7 порад від психолога у межах проєкта Підтримай дитину

      За пітримки МОН педагоги та дитячі психологи створили телеграм-канал «Підтримай дитину», в якому розміщують матеріали для дітей та поради для батьків. До проєкту долучилася креативна освітня онлайн-платформа Creative Practice, яка створила анімаційний ролик «Як говорити з дитиною про війну» – 7 порад від психологів. 

    Відеоролик

Психологічна допомога дітям з ООП в екстремальних ситуаціях
На підтримку та екстрену допомогу дітям з ООП розроблено пам’ятки рекомендаційного характеру, які містять певний алгоритм дій при стресі чи інших нервово-психічних розладах у дітей з особливими освітніми потребами. Пам’ятки містять певні алгоритми, як діяти в тій чи ситуації та надати допомогу, яку потребують діти та підлітки.

Поради від захисника України: МОН розробило інформаційний комікс для дітей у воєнний стан

Міністерство освіти і науки розробило інформаційний комікс для дітей у воєнний стан  це збірка інформаційних порад для дітей та їхніх близьких.

Детальніше

МОН продовжує інформаційний комікс для дітей у воєнний час

Розроблений МОН онлайн-комікс – це збірка ілюстрованих інформаційних порад для дітей та їхніх близьких, що допоможуть найменшим українцям у найважчі хвилини війни, а також збережуть патріотичний дух. Сьогодні з нами пілот Повітряних Збройних сил України!

Детальніше

"Підтримай дитину": українські захисники і захисниці читають казки та вірші

  Дитячі казки та патріотичні вірші для телеграм-каналу       «Підтримай дитину» записали українські військові за     підтримки МОН, Міноборони та Генерального штабу ЗСУ.

 Детальніше 

Асоціація психологів Португалії презентувала посібник "Розмови про війну" для батьків та опікунів дітей
 

Українські діти та підлітки під час війни потребують особливої уваги батьків і опікунів, щоб отримувати зрозумілу інформацію про події навколо. Асоціація психологів Португалії на допомогу дорослим підготувала посібник «Розмови про війну» українською мовою. 

Супергерої безпеки 

    З дітьми важливо говорити про надзвичайні ситуації зокрема   для того, щоб інформація, яку вони можуть отримати під час   самої НС, не шокувала й не травмувала їх. В цьому допоможе   посібник "Супергерої безпеки. Як підготувати дітей до   можливих надзвичайних ситуацій" - рекомендації психолога   Світлани Ройз.



Психологи і педагоги дбають про психічне здоров’я дітей та дорослих

Турбота про дитину неможлива без турботи про дорослих, які з нею поряд. Саме від психологічного стану дорослих людей, їхньої ресурсності, залежить стан дитини (власної чи учнів та вихованців). Група волонтерів-психологів, що реалізує проєкти для дітей, створила телеграм-канал “Подбай про себе”, метою якого є підтримання психічного здоров’я українців.

Детальніше

Поради від експертів ЮНІСЕФ "Правила підтримки під час евакуації"

Команда UNICEF Ukraine разом зі Світланою Ройз підготувала правила підтримки дітей під час евакуації. 



Інформаційні ресурси від Центра здоров'я та розвитку "Коло сім'ї"

  Детальніше

Цикл онлайн-семінарів

Інститут модернізації змісту освіти у співпраці з ГО «Ла Страда-Україна» за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) розпочали проведення циклу онлайн семінарів для фахівців психологічної служби освіти щодо психологічної допомоги; технології консультування; терапії під час переживання втрати та відновлення психолога після роботи із учасниками освітнього процесу, які проживають горе.
                                  Лист ІМЗО


Корисні матеріали "Психологічна допомога під час війни" від Обласного науково-методичного Центру психології та соціалогії Запорізького інституту  післядипломної педагогічної освіти


Онлайн-платформа "Розкажи мені" цілодобово надає українцям безкоштовну психологічну допомогу. Якщо ви відчуваєте тривогу, у вас трапляються панічні атаки, ви близькі до депресії чи навіть на межі - залиште заявку та очікуйте. Спеціаласт звяжеться з вами якомога швидше


Українці створили мобільний застосунок, що допомагає батькам дбати про емоційний та психічний стан дітей під час війни
Застосунок Hearty підказує прості ігри та активності. Працює оффлайн і його можна використовувати навіть в укриттях. У застосунку доступні книги від Барабуки, аудіоказки українською та інший контент для дітей. Застосунок безкоштовний. Завантажити: https://iparent.onelink.me/przr/3c893e25

Цикл трансляцій про навчання та підтримку дітей з ООП під час війни



Презентація "Інклюзивно-ресурсні центри: організація роботи у період воєнного стану"

Як говорити з дітьми про військову агресію?

Діти схильні до емоційного сприйняття інформації не менше, аніж дорослі. Пропонуємо основні правила  спілкування з дітьми різного віку про військову агресію.

Немає коментарів:

Дописати коментар